Image default
Antalya Gece Hayatı

Antalya Festivalleri

Antalya Festivalleri 2021

Antalya

Akdeniz’in göz bebeği Türkiye’nin turizm lideri konumunda bulunan Antalya ilimizde bir çok Antalya Festivalleri 2021 yer almaktadır. İsmini M.Ö 160-138 yıllarında hüküm süren II. Attolos M.Ö 158-138 yıllarında ‘’Attaleia’’ isimli kenti kurmuş ve bu kent günümüze Antalya olarak gelmiştir. Antalya’nın birçok güzel koyu, plajı, eğlence mekânı, tatil beldesi ve ilçesi bulunuyor. Antalya oteller bazında Avrupa standartlarının üstünde olduğu için turistler bir numaralı tatil yeri olarak tercih ediliyor. Fakat insanlar sadece gezmeye, dinlenmeye veya denize girmeye tatile gelmiyorlar birçok insan Antalya da düzenlenen festivaller ve eğlenceler için de rotasını Antalya’ya çeviriyor. Bu festivallerin bazıları dünyaca ünlü bazıları ise Antalya’nın yıllardır yaptığı geleneksel festivaller olarak biliniyor. Antalya Festivalleri 2021 neler, nasıl düzenlenmiş ve düzenleniyor;

Antalya Festivalleri
Antalya Festivalleri

Antalya’da Festivaller

Geleneksel Kumluca Deve Güreşi Festivali

Kumluca Kaymakamlığı, Kumluca Belediyesi ve Deveciler derneği tarafından düzenlenen bu festivale katılan deve sayısı yaklaşık 100’ü bulabiliyor. Bu develer Aydın, Antalya, İzmir ve Muğla’dan geliyor. Kumluca Kartepe stadında düzenlenen festival Ocak aylarında başlıyor ve büyük bir halk kitlesi tarafından kendisine seyirci bulabiliyor.

Geleneksel Kumluca Deve Güreşi Festivali
Geleneksel Kumluca Deve Güreşi Festivali

Antalya Çiçek Festivali

Asıl amacı çiçeğin yaşamımızdaki pozitifliği ve toplumda çiçek kültürünün oluşması ayrıca süs bitkileri ve çiçekçilik sektörüne katkı sağlamaktır. Festival kapsamında çiçekçilik sektörünün tanıtımı yapılıyor. Tanıtım esnasında tanıtımda yardımcı olacak faaliyetler yapılıyor ve uluslararası boyutta süs bitkileri ve çiçekçilik alanında faaliyetler düzenleniyor bu aşamada turizme de katkısı olması planlanıyor. Sadece bölge halkının çiçekçilik ve süs bitkisi ile uğraşan kesimi için değil Türkiye’nin her yerinde bu işle uğraşan herkes için ses olmak isteyen festival bu konuda gayet iyi gidiyor ve bu meslek ile uğraşanların yüzünü güldürmeyi hedefliyor. Aynı zamanda Antalya içinde iyi ve sağlıklı bir tanıtım yapılmış oluyor.

READ  Kumluca Gezilecek Yerler | Plajlarıyla Meşhur İlçe

Antalya Çiçek Festivali

Uluslararası Likya Kaş Kültür Ve Sanat Festivali

Kaş’ın girişinde başlayan festival yürüyüşü Cumhuriyet meydanına kadar sürüyor ve Cumhuriyet meydanında gerçekleştiren açılış konuşmaları, folklor gösterileri ile devam ediyor. Halk ve çocuk eğlence programları ile de bölge halkı ve festivale gelen insanlarla eğlenceli zaman geçirilir. Ukrayna Gece Hayatı

Uluslararası Likya Kaş Kültür Ve Sanat Festivali
Uluslararası Likya Kaş Kültür Ve Sanat Festivali

Antalya JAZZ festivali

Antalya Alanya da düzenlenmeye başlanan JAZZ festivali ise oldukça iyi bir geçmişe sahiptir. Antalya Gezilecek Yerler 2003 Yılında düzenlenmeye başlanan Alanya caz günleri ile birlikte hala günümüzde büyük konserler ve JAZZ müzisyenleri ile JAZZ severlerin kaçırmak istemediği bir festival olarak tanınmaktadır.

Antalya JAZZ festivali
Antalya JAZZ festivali

Uluslararası Antalya Film ve Piyano Festivali

Tanıtım anlamında hem ülkemiz hem de Antalya için büyük rol oynayan Uluslararası festival kendisine gösterilmesi gereken değeri görüyor. Dünyaca ünlü sanatçılar, aktörleri ve yönetmenleri bu festivaller de buluşturan Antalya Büyükşehir Belediyesi hem film hem piyano festivalinde katılımcılara ve seyircilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Kasım aylarında yapılan piyano festivali 13.süne ‘’Şehirde Müzik var’’ sloganı ile çıktı. Ve bunun gibi yaptığı tanıtım reklamlar ile arzu ettiği ilgiyi görmeyi bekliyor.

Uluslararası Antalya Film ve Piyano Festivali
Uluslararası Antalya Film ve Piyano Festivali

Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Festivali

Hollywood da düzenlenen OSCAR ödül gecesinin bir benzeri olarak değerlendirebileceğimiz Altın Portakal film festivali Türkiye’nin Film sektörü için en önemli festivalidir. Sadece Türkiye için önemli değil hem Avrupa hem de Asya için de çok önemli bir yer almaktadır.1964 yılından bu yana Antalya da düzenlenen festival yeni, başarılı filmlere kazandırdığı tecrübe ve maddiyat açısından büyümesine katkı sağlıyor. Aynı şekilde başarılı aktörlere verilen ödüllerde piyasayı tekrar hareketlendiriyor bu açıdan Antalya içinde iyi bir tanıtım ve ünlü bir organizasyona ev sahipliği yapma fırsatı sunuyor.

READ  Gündoğmuş Gezilecek Yerler
Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Festivali
Antalya Uluslararası Altın Portakal Film Festivali

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali

Uluslararası anlamda barışa öncülük yapmayı hedefleyen Opera ve Bale festivali Aspendos antik tiyatrosunun sunduğu ve binlerce yıllık bozulmayan dokusu, akustiği ile festivale katılanlara verdiği mesaj barış, iletişim ve kültür-sanat alanında önemli ilerlemeler kaydedilmesini sağlıyor. Bu festivalle ilgili dikkat çekici bir diğer husus ise festivale katılan yabancıların yerli sayısından fazla olması oluyor. İki bin yılı aşkın geçmişiyle bu festivale kapılarını açan Aspendos antik tiyatrosu ise gelen insanlara sadece festivalin keyfini vermekle kalmıyor kendi güzelliklerini de gösteriyor.

Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali
Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali

Bunların haricinde Antalya’nın yaz festivalleri de önemli bir yerdedir, yine yaz festivalleri olduğu gibi Antalya da kış festivalleri de vardır. Bu sene düzenlenmiş düzenlenecek olan festivaller Antalya’ya turist çekmek açısından önemli olan yaz festivalleri ve daha niceleri devam ediyor. Antalya hali hazırda yapılan bu sene yapılacak olan bazı festivaller.

  • Uluslararası Kum ve Heykel Festivali
  • Geleneksel Tarım ve Seracılık Festivali
  • Alanya Uluslararası Çocuk Festivali
  • Antalya Çikolata ve Kahve Festivali
  • Antalya Spring Break
  • Uluslararası Antalya Yörük Festivali
  • Alanya Çevre Festivali
antalya'da festival
antalya’da festival

Bu ve bunun gibi onlarca festival organizatör ve organizasyon firmalarının düzenlediği ‘’camping’’ bazında festivaller bunların haricinde Mayısın gelmesi ile birlikte başlayan konserler ve şenlikler ile birlikte başlayan yoğun bir festival dönemi bizleri bekliyor.

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yalova Gece Hayatı – Disko Barları

Gezicini

Ukrayna Gece Hayatı Disko Barları

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Sakarya Gece Hayatı : Disko ve Barları

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

1 Yorum

Funda Tayfun 4 Ağustos 2019 at 12:50

Antalya Sokak Lezzetleri Festivali Berbat bir müzik ile birlitkte, çıkışta lunaparka uğrama zorunluluğu kılan bir teşkilat, kalabalık, keşmekeş. Dünya mutfaklarının önlerinde ise fakat hiç bitmeyen kuyruklar .. burada sonuçta sadece dünya mutfaklarından mecburen adana dürüm yiyip kaçabilirsiniz…

Cevapla

Yorum Yaz