Image default
Antalya

Elmalı Gezilecek Yerler

Elmalı Gezilecek Yerler

Antalya ilçeleri arasında Elmalı ilçesi de bulunur. Bu ilçe Antalya’nın doğal güzellikler ve deniz turizmi ile anılan ilçelerinden ayrılan bir ilçedir. Elmalı, gezilecek yerler sahip olduğu tarihi güzelliklerle dikkatleri çeken ve rakımı yüksek olan mevkide yer alan ilçedir. Elmalı’nın tarihi MS.8.yüzyıla kadar dayanır ve bu sayede de tarihi güzellikler açısından şehrin gezilmesi gereken yerleri arasında bulunur.

Elmalı
Elmalı

Antalya’nın tarihini de ortaya koyan Elmalı’da gezilecek yerler şunlardır;

  • Tarihi Elmalı Evleri
  • Semahöyük Antik Kenti
  • Ömer Paşa Türbesi ve Camisi
  • Elmalı Müzesi
  • Kesik Minare
  • Gilevgi Kalesi
  • Karaburun Tümülüsü
  • Abdal Musa Türbesi
  • Bey Hamamı
  • Çatalçeşme

Elmalı’da gezilmesi gereken yerlere Muğla üzerinden ya da Antalya üzerinden yapılan yolculuklar sayesinde ulaşmak mümkündür.

Elmalı Gezilecek Yerler
Elmalı Gezilecek Yerler

Tarihi Elmalı Evleri

Tarihi Elmalı Evleri ilçenin Tahtalımescit Mahallesi’nde bulunan evlerdir. Bu evler sedir ağacı kullanılarak yapılmış olan ahşap evlerdir ve cumbaları ile dikkat çekerler. Yaklaşık olarak 500 yıllık olan bu evler orijinalliğini günümüzde de korurlar. Bu evler içerisinde en dikkat çekeni ise Yeşil Kapılı Ev’dir. Bu evler ve bulunduğu sokak yörenin tarihini insanlara yansıtmaktadır.

Tarihi Elmalı Evleri
Tarihi Elmalı Evleri

Semahöyük Antik Kenti

Semahöyük Antik Kenti Elmalı ve Antalya’nın en eski yerleşim yerleri arasında ikinci sırada yer alır. Bu antik kent Bozhöyük ve Karataş isimleriyle de anılan bir antik kenttir. Antik kentin ilçeye uzaklığı 5 km’dir ve bu kentin Bronz Çağı’nda (erken) kurulmuş olduğu tahmin edilmektedir.

Semahöyük Antik Kenti
Semahöyük Antik Kenti

Ömer Paşa Türbesi Ve Camisi

Ömer Paşa Türbesi ve Camisi Osmanlı’dan kalan tarihi yapılardan birisidir. Osmanlı zamanında yaşamış olan Ömer Paşa adına yaptırılmıştır. Cami tek kubbeli bir yapıya sahiptir ve caminin dışı kesme taştan yapılmıştır. Caminin içi ise İznik çinileriyle süslenmiştir. Cami avlusunda Ömer Paşa adına yapılmış olan bir türbe bulunur. Ömer Paşa Türbesi ve Camisi Elmalı ilçe merkezinde yer almaktadır.

READ  Aksu Gezilecek Yerler
Ömer Paşa Türbesi Ve Camisi
Ömer Paşa Türbesi Ve Camisi

Elmalı Müzesi

Elmalı Müzesi yörenin yeni yapılarından birisidir. Ancak müzede Elmalı’da bulunan antik kentlerden ve kazılarda çıkarılan tarihi eserler 11 teşhir salonunda sergilenir. Bu müzeyi ziyaret edenler yörenin tarihini kalıntılar sayesinde net bir şekilde anlayabilirler. Semahöyük, Karataş ve Bağbaşı antik kentlerinden çıkarılan eserler burada sergilenir. Müzenin en dikkat çekici tarihi eseri ise Semahöyük kazılarında bulunan 3 küp mezardır ve bu mezarlarda iskeletlerle ölülerin yanına gömülen hediyeler sergilenmektedir.

Elmalı Müzesi
Elmalı Müzesi

Kesik Minare

Kesik Minare Selçuklu Dönemi’nden kalan eserler arasında yer alır. Yapı sadece minare şeklinde ayakta kalmıştır ve tarihi önemi sebebiyle insanlar tarafından ziyaret edilir. Kesik Minare Ömer Paşa Camisi yanında yer alır.

Kesik Minare
Kesik Minare

Gilevgi Kalesi

Gilevgi Kalesi Elmalı’nın Çobanisa Köyü’nde bulunur. Kale Antalya’nın en eski kale kalıntısı olması sebebiyle öneme sahiptir. Kale dörtgen şeklindeki kulelerden oluşur. Kale surlarla çevrilidir.

Gilevgi Kalesi
Gilevgi Kalesi

Karaburun Tümülüsü

Karaburun Tümülüsü M.Ö 5.yüzyıla dayanan tarihi bir eserdir. Tümülüs’te üçgen çatılı olma özelliğine sahip bir mezar odası vardır. Mezar odasının duvarlarında yer alan çizimlerde Pers Satrabı’nın katıldığı ziyafetin resmedildiği tahmin edilir.

Karaburun Tümülüsü
Karaburun Tümülüsü

Abdal Musa Türbesi

Osmanlı Devleti’nin ikinci hükümdarı olan Orhan Gazi’nin silah arkadaşı olan Abdal Musa’ya ait olan türbedir. Abdal Musa’nın ayrıca Türk ozanı olduğu tahmin edilir ve söz konusu türbe ilçeye bağlı Teke Köy’de bulunur.

Abdal Musa Türbesi
Abdal Musa Türbesi

Bey Hamamı

Bey Hamamı’nın yapılış tarihinin 16 ve 17.yüzyıllar olduğu tahmin edilir. Hamam Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde ismi geçen önemli bir hamamdır. Elmalı ilçe merkezinde Ömer Paşa Camisi yakınında bulunur. Böylelikle camiyi ziyarete gelenler hamamı da gezebilirler.

Bey Hamamı
Bey Hamamı

Çatalçeşme

Çatalçeşme Elmalı’nın en eski yapılarından birisidir. Çeşme Selçuklu döneminde yapılmış olan eserlerdendir ve çeşme üzerinde yer alan kitabede yapılış tarihi olarak 1284 yazar. Bu çeşme Kesik Minare yanında bulunur.

READ  Demre Gezilecek Yerler
Elmalı Konum ve Önemli Yerlerin Konumları

 

 

Elmalı Çevresi Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

Yorum Yaz