Image default
İzmir Karaburun

Karaburun Gezilecek Yerler : En Güzel Yerlerin Listesi

Karaburun Gezilecek Yerler İzmir’e bir buçuk saat uzaklıkta yer alan egenin en eşsiz güzelliklerine sahip olan Karaburun mutlaka gezilip görülmelidir. Şehrin kalabalığından, iş stresinden uzaklaşmak ve sakin ve nezih bir ortamda kendinizi ve ruhunuzu dinlendirmek için en doğru tercihlerden biri Karaburun olacaktır. Karaburun gezilecek yerler için bir hafta ayırmanız yeterli olacaktır. Masmavi denizi ve muhteşem doğa manzaralarını bir arada yaşayabileceğiniz Karaburun’da Ege’nin en meşhur bitkileri ile hazırlanmış doğal lezzetli ve sağlıklı yiyecekleri ve deniz ürünleri ile daha keyifli bir tatil yaşayacaksınız.

Karaburun
Karaburun

Karaburun gezilecek yerler olarak en dikkat çeken yerler koylarının güzelliğidir. Bu koylar arasında İncirliköy Akvaryum Plajı, Bodrum Plajı, Mimoza Koyu, Ayı Balığı Koyu ve Dolungaz Koyu oluşturmaktadır. Bu koylar doğal zenginliğini ve güzelliğini halen korumakta ve gelen turistlerin oldukça dikkatini çekmektedir. Keyifle dinlenebileceğiniz. Yüzüp güneşlenebileceğiniz bu koylar sakin ve dingin bir havaya sahip olmasından dolayı dinlemeyi sevenler için mantıklı bir tercih diyebiliriz.  Bu koylar çadır kurmaya müsait en nezih yerlerden biridir. Denizin sakin sularında mis kokusunun yeşilliklere karıştığı bu koylarda mutlaka tatil yapılması ve görülmesi gerekir.

Karaburun
Karaburun

Karaburun gezilecek yerler arasında çok sayıda doğal mekanlar bulunmaktadır. Mordoğon, Ayşe Kadın Camii, Sarpıncık Feneri, Peynirini Mağarası, Kuyucak Plajı gibi yerleri de gezebilir ve güzelliğine doğal manzarasına şahit olabilirsiniz.

İncirli köy Akvaryum Plajı
İncirli köy Akvaryum Plajı

İncirli köy Akvaryum Plajı

Karaburun’da denize girip aynı zamanda güneşlenip eşsiz doğal manzarasında plaj keyfini süreceğiniz en harika yerlerin başında gelir. İsmi gibi akvaryuma benzer bir görselliğe sahip olan İncirliköy Akvaryum Plajı Türkiye genelinde en önemli plajlardan bir tanesidir. Yeşilliğin ve mavinin bir arada oluşturduğu muhteşem ambiyans mutlaka görülmelidir. Bu plaj özellikle yerli turistler tarafından yoğun ilgiye maruz kalmaktadır. Hafta sonları dinlenmek ve yüzmek için gelen turistleri temiz doğal ve masmavi deniz karşılamaktadır. Plajın tüm sahili kumla kaplı ve uzunluğu 300 Metre çapındadır.

READ  İzmir Şelaleleri : İzmir'in Meşhur Şelaleleri
Bodrum Plajı
Bodrum Plajı

Bodrum Plajı

Karaburun merkeze 5 dakikalık mesafeye sahip olan bodrum plajı yaz aylarının en uğrak plajlarındandır. Denizi sakin bir yapıya sahip olduğundan çok fazla turist çekmektedir. Plaj yaklaşık 200 metre uzunluğundadır.  Borum plajı sahil boyu küçük taşlarla kaplıdır. Ücretsiz giriş yapabildiğiniz bu plajda belediyenin birçok hizmetinden de ücretsiz yararlanabiliyorsunuz.

Karaburun Dolungaz Koyu
Karaburun Dolungaz Koyu

Dolungaz Koyu

Diğer koylar gibi merkeze sadece 5 kilometrelik bir uzaklığındadır. Dolungaz koyu el değmemiş doğallığa sahip olmasından diğer koylara göre daha farklıdır. Genel manada kamp yapmaya daha müsait bir koydur. Bu alanda temel ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bir yer bulunmadığından güne birlik bir gezi planlamanız daha uygun olacaktır.

Mordoğan Ayıbalığı Koyu
Mordoğan Ayıbalığı Koyu

Ayı Balığı Koyu

Kara buruna 20 kilometre mesafesiyle en uzak koylardan biridir. İzmir’in en temiz en berrak koylarından biridir. Genelde kıyı şeridi boyunca kayalıklar karşımıza çıkmaktadır. Bu koyda belirli yüksekliklere sahip atlama falezleri yer almaktadır. Bu koyda ücretli ya da ücretsiz farklı imkanları sizlere sunan tesisler ve tatil evleri bulunmaktadır.

Karaburun Gezilecek Yerler
Karaburun Gezilecek Yerler

Sarpıncık Deniz Feneri

Sarpıncık deniz feneri merkeze 20 kilometre mesafededir. Ulaşım biraz zorlu olsa da karşılaşacağınız manzara buna değecektir. Masmavi deniz ve mis gibi bir hava sizleri bekliyor. Deniz feneri 97 metre yüksekliğe sahiptir. Ege denizini ayaklarının altına seren bir konuma sahiptir.

Karaburun iskelesi
Karaburun iskelesi

Karaburun İskelesi

Karaburun iskelesi hiç şüphesiz Karaburun gezilecek yerler arasında birinci konuma sahiptir. En merkezi noktada yer almaktadır. Ege`de Gezilecek Yerler Büyük adanın en güzel mekânlarına sahip olan Karaburun iskelesi görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Karaburun`da görülecek yerler arasında Koy boyu balıkçı teknelerinin yer aldığı bu eğlenceli yerde yeme içme ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayacak imkânlara sahiptir.

Ayşe Kadın Camii
Ayşe Kadın Camii

Ayşe Kadın Camii

Karaburun’un en beğenilen tarihi miraslarından biridir. Bu caminin hangi tarihte ve kim tarafından yapıldığı konusunda net bir bilgi olmasa da, kitabede Ayşe Kadın tarafından 14. Yüzyılda bu eserin meydana getirildiği yazmaktadır. Yapının 450 yıllık bir tarihi bulunana ve hala işleyen bir saati de bulunmaktadır.

READ  Ayrancılar Subaşı Nerede Nasıl Gidilir ?
Mordoğan
Mordoğan

Mordoğan

Mordoğan  Karaburun’un en dikkat çeken yerlerinden biride Mordoğandır. Tarihi güzelliği ve doğal ortamı görülmeye değer muhteşem manzarasıyla turist çekmeye devam etmektedir. Bu bölgede üç koy dahil Ayşe kadın camisi ve tarihi birçok yapı birlikte yer almaktadır. Bu köyde balıkçılık ve dalış çok fazla yapılmaktadır.  Yazımızın devamını okumak için Mordoğan linkimize giriniz.

Peynirini Mağarası
Peynirini Mağarası

Peynirini Mağarası

108 metre derinlik ve 229 metre uzunluğa sahip bu mağara bölge halkı tarafından soğuk hava deposu işlevi sayesinde peynir saklama yeri olarak kullanılmaktadır.

Sazak Koyu
Sazak Koyu

Sazak Koyu

Bu köy Türk ve Rumlardan oluşmaktadır. Sadece 120 hane bulunmaktadır. Köyün giriş kısmında Rumlar için kilise ve mezarlık bulunmaktadır. Aynı bölgede Türk halkı içinde bir mezarlık bulunmaktadır. Doğal ve sakin bir yer olan bu köyü ziyaret etmek oldukça keyifli olacaktır.

Karaburun Büyükada
Karaburun Büyükada

Karaburun Büyükada

Karaburun merkezden gözle görülebilen tek adadır. Bu ada da keçiler bulunmaktadır. Keçilerin günlük ihtiyacını balıkçılar karşılamaktadır. İnsan elinin değmediği bu doğal güzellik görülmeye değerdir. Doğal bitki örtüsü kekik ağaçlarıdır. Ve tüm adayı muhteşem kekik kokuları sarmaktadır. Tamamen doğal ve dokunulmamış doğası ilgi toplamaktadır. Karaburun büyük ada Karaburun gezilecek yerler arasındadır.

Karaburun Resimleri

Dolungaz KoyuKaraburun Büyükada2Karaburun İskelesiKaraburun İskelesi1Sarpıncık Deniz Fenerikaraburun1karaburun2karaburun4karaburun5karaburun6karaburun7karaburun8karaburun9Karaburunkaraburun333karaburun111karaburun45karaburun34karaburun33

Karaburun Çevresindeki Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Seferihisar Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Özdere Gezilecek Yerler

Gezicini

Ödemiş Gezilecek Yerler | En İyi Yerler Listesi

Gezicini

1 Yorum

Murat Aldemir 15 Ağustos 2019 at 23:08

İzmir’in en bakir diyebileceğimiz ilçesi. Doğa, deniz ve buralarda manzara harika fakat devam eden bir karayolu çalışması yüzünden arsa fiyatları uçma seviyesinde ne yazık ki birkaç seneye burası insanlar tarafından istila edecek.

Cevapla

Yorum Yaz