Image default
Antalya Kumluca Tarihi Yerler Tatil Yerleri

Kumluca Gezilecek Yerler | Plajlarıyla Meşhur İlçe

Kumluca Gezilecek Yerler Kumluca, Antalya’nın en güzide ilçeleri arasında yer edinen tatil beldesidir. Özellikle de plajlarıyla meşhur olan bu muhteşem yer, yaz aylarında tatilcilerin akınına uğramaktadır. Akdeniz kıyısına kurulu bir ilçe olan Kumluca, tüm doğal güzelliğini sürekli güncel tutmakla birlikte tarih boyunca da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Özellikle de Likyalıların bu bölge içerisinde uzun bir süre yerleşik hayata geçtiklerini söylemek ile birlikte günümüzde bu muhteşem yerin tatilcilerin vazgeçilmez kaynaklar arasında olduğunu da rahatlıkla söylememiz mümkün olabilir.

Kumluca
Kumluca

Kumluca Gezilecek Yerler

Bu kapsamda da Kumluca gezilecek yerler söz konusu olduğunda ise sizler için bu özel belde içerisinde neler yapıp yapmayacağına ve ne yönde değerlendireceğiniz aşamalar bulacağınıza dair bilgiler sunmak istiyoruz.

Bu sayede Kumluca’ya gittiğiniz zaman çok daha sağlam fikirler edinebilir, tatilinizin tadını da doyasıya çıkarmaya başlayabilirsiniz.

kumluca
kumluca

İşte Kumluca’da gezilip görülmesi gereken önemli yerler;

Corydella Antik Kenti

Kumluca bölgesine en yakın olan ve en önemli antik kentlerden birisi olmaktadır. Kumluca’ya da sadece 1 km uzaklıkta bir konuma sahiptir Corydella Antik Kenti. Bu antik kent, iki tepenin üzerine kurulmuş etkin bir hazine olarak kabul ediliyor günümüzde. Bu şehir Bizans ve geç Bizans dönemlerinde gelişmiş ve tarihteki önemi yeni yeni fark edilmiştir. Antalya’daki diğer antik kentlerde olduğu gibi bu antik kentte de bir tiyatro, su kanalları ve yerleşim bölgeleri yer edinmektedir. Bu işlevselliği göz önüne alarak bakıldığı zaman antik kent 1963 senesinde keçilerini otlatan bir kadının tarihi eserlere ayağının takılması sonucunda keşfedilmiş, sonrasında da köylüler tarafından bulunan eserlerin büyük kısmı da Amerika’ya kaçırılmıştır.

READ  Tünektepe Teleferik Tesisleri - Antalya

Ancak buna karşın yine de tarihi dokusunun sağlam bir düzenleme ile korunmasını destekleyici pek çok unsura da ev sahipliği yalan Corydella Antik Kenti, Kumluca’ya tatil için gelenlerin bir yarım gününü ayırarak muhakkak gezip görmesi gereken bölgeler arasında kabul edilmektedir. Anadolu’nun oldukça zengin olan bu köklü tarihini her adımınızda hissetmenize yardımcı olacak bu başarılı antik kent sayesinde tarih dolu bir tatil başlangıcı da gerçekleştirme imkanı yakalamış olacaksınız.

Korydalla Antik Kenti
Korydalla Antik Kenti

İdebessiois Antik Kenti

Kumluca’da yer alan önemli antik kentlerde ikinci sıraya yerleştirebiliriz. Bu kapsamda da Kumluca’ya sadece 30 km uzaklıkta olan bu antik kenti gezerken tarihi dokusuyla bütünleşecek, rahat bir şekilde gezebileceksiniz. Antalya Gezilecek Yerler Bu konuda bakıldığında da İdebessiois Antik Kenti’nin Kumluca bölgesi ile bütünleşen bir tarihi dokuya sahip olduğunu da söylemek mümkün. Bu da sizlerin Kumluca’ya gidip de muhakkak görmeniz gereken bir önemli bölge daha keşfini yapmanızı desteklemiş olacaktır. İdebbessiois Antik Kenti, genel hatlarıyla tarihi ve Anadolu’daki geçmiş yerleşim düzenlerini rahatlıkla keşfedip dolu dolu gezebileceğiniz türden bir tarihi nokta olarak yer edinmesini bilmektedir Kumluca içerisinde.

İdebessiois Antik Kenti
İdebessiois Antik Kenti

Olimpos

Olimpos için aslına bakacak olursak o kadar fazla söylenecek şey var ki… Gerçekten de özellikle de son 10 sene içerisinde tatilcilerin asla vazgeçemediği bir bölge olarak kabul edilir Olimpos. Bu kente Ejderhalar Şehri de denmektedir. Kumluca bölgesinin en önemli antik kenti olma özelliğine de sahiptir Olimpos. Kumluca kenti sınırlarındaki Beydağı – Olimpos Sahili Milli Parkı sınırları içerisinde yer edinmektedir. Bu antik kent özellikle de Hristiyanlık dini açısından çok önemli konumlar oluşturmuş durumda geçmiş dönemlerde. 12 Bizans Kilisesinin bulunmuş olduğu bu antik kent, muazzam görselliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Kumluca Gezilecek Yerler arasında Olimpos’un genel dokusu, sunduğu olanaklar ve gerçekten de tatilin tadını doyasıya çıkaracağınız türden aşama aşama ilerleyen her anı sayesinde sizler bu özel yerin ne denli muhteşem olduğunu keşfetmiş olacaksınız.

READ  Eflatunpınar Hitit Su Anıtı : Hititlilerden Kalma

Özellikle de Olimpos’un barları ve gece hayatı da görülmeye değer bir konuma sahip. Keza, Kadir’in Yeri bölgenin en önemli konaklama merkezi olarak kabul edilir. Hatta yıllar önce bu yer kışın yangına maruz kalmış, yangın sonrasında onarım aşamaları da otelin daimi müşterilerinin de yardımıyla gerçekleşmiştir. Her açıdan muazzam bir nokta olarak kabul edilen Olimpos bölgesi, muhakkak görülmesi gereken ve tatilin tadını doyasıya çıkaracağınız bir noktada. Gündüz dışında plajına gece de girebilir, plajda müzik çalan insanlara eşlik edebilirsiniz. Pek çok açıdan harika olanaklara da sahip olan Olimpos’ta sizler kendinizi özel hissedebileceğiniz türden bir tatil yaşayabilirsiniz.

Olimpos
Olimpos

Adrasan

Adrasan Koyu , Kumluca’da gezilecek yerler açısından bir nevi ‘’saklı cennet’’ olarak da nitelendirilebilir. Bu bölge harika bir koy. Denizi dümdüz ve deyim yerindeyse çarşaf misali. Sıcaklığı çok fazla olsa da özel butikler olan bu özel yer, muhteşem bir tatil açısından muhakkak değerlendirmeniz gereken nokta olarak da belirtilir. Denize gün boyunca girebilir, Adrasan‘ın kordonunda uzun bir yürüyüş gerçekleştirip kafelerinde canlı müzik dinleyebilirsiniz. Bu konuda gerçekten de Adrasan’ın keyfini doyasıya çıkarmanızı sağlayacak çeşitli güzellikler elbette gözünüzün önüne çıkacaktır. Çünkü bölge hem kafa dinlenme hem de biraz kendinize kalıp tatilin keyfini çıkarma konusunda sizlere iyi bir kaynağa da dönüşebilir.

Bunun dışında da Olimpos ile Adrasan arasında araçla sadece 25 dakikalık bir mesafe olduğunu da belirtmek isteriz. Bu bölgede bir de Papaz Koyu diye bir alan bulunmaktadır. Bu koy da pek çok açıdan bir gününüzü ayırıp denizin tüm güzelliğini doyasıya çıkarabileceğiniz türden bir koy. Bu sebepten de bölgede birkaç gününü ayırıp rahatlıkla gezip tatilin tadını doyasıya çıkarma imkanı bulacaksınız mutlaka. Aynı zamanda sizler istediğiniz takdirde farklı yerlere de Kumluca’dan ulaşma şansını bulabilirsiniz.

READ  Döşemealtı Gezilecek Yerler | En iyi Yerlerin Listesi!
Adrasan Kumluca
Adrasan Kumluca

Yaz aylarında gerçekten çok sıcak bir memlekete dönüşüyor Kumluca. Bunu demeden kesinlikle geçmek istemiyoruz. Özellikle Antalya gibi nem oranı çok yüksek bir bölge olduğu için sıcaklıkla birlikte zorlayıcı bir etmen de size yansıyabilir. Ancak buna rağmen sizler sıcağa karşı gerekli olan tüm önlemlerinizi aldığınız takdirde zaten tatilinizi çok daha verimli bir konuma taşıma şansı da bulabilirsiniz. Kumluca bu konuda Akdeniz bölgesinin hem tarihsel kültür hem de turizm açısından en değerli olmayı başaran bölgelerinin başında gelmektedir.

Kumluca’da Yaşam Bir Başka

Tüm bunlarla birlikte istediğiniz takdirde hem Kaş’a hem de Antalya’ya Kumluca üzerinde ulaşım sağlanabilmektedir. Bu iki bölgeye aracınızla da sorunsuz bir şekilde gidebilir, isterseniz de Kumluca Otogarı’ndan saat başı kalkan klimalı dolmuşlara binebilirsiniz. Bu aşamaların tamamında sizler her daim tatil boyunca farklı bir düzen içerisinde ilerleyip sağlam bir tatil keyfini yaşayabilirsiniz bu bölge içerisinde.

Adrasan Koyu
Adrasan Koyu

Kumluca’da siz de gezip gördüğünüz ve önermek istediğiniz yerleri bizimle paylaşabilir, fotoğraf atabilirsiniz. Böylece Kumluca’ya dair çok daha geniş bir bilgi sunumunu da platformumuzda gerçekleştirmeyi başarmış oluruz.

Antalya’da Gezilecek Başka Yerler İçin

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

2 Yorumlar

Gülsüm Perli 25 Nisan 2019 at 22:00

Kumlucanın Sahil kısmı ( Adrasan , Olimpos ) süper arkadaşlar. Antalya Kumluca Merkezine gelmişşeniz herhangi bir şey kaybetmezsiniz. Yok illa göreceğim diyorsanız eğer size iyi sıkılmalar.

Cevapla
Mutlu Uslu 14 Ağustos 2019 at 15:28

Antalya’nın batı tarafında en gelişmiş ilçesi burası ama yabancı yerleşimi çok fazla fiyatlardan sanırım, yabancı yerleşimi konusunda demre kadar hassas olması gerek burasıda.

Cevapla

Yorum Yaz