Image default
Antalya Muratpaşa Müzeler

Antalya Oyuncak Müzesi Muratpaşa/Antalya

Antalya Oyuncak Müzesi Araştırmaları, yazdığı şiir ve yazıları kadar oyuncaklara olan merakı ile de dikkatleri üzerine çeken Sunay Akın; Türkiye’nin ilk oyuncak müzesinin İstanbul’da açılmasına öncülük etmişti. Aynı projeden ilham alınması sonucunda Antalya ilinde de aynı şekilde bir kültür projesi yapılması fikri ortaya çıkınca Sunay Akın danışmanlığı ve belediye finansmanında oyuncak müzesi yapılıyor.

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

2011 yılında yapımı tamamlanan ve aynı sene çocuk bayramımız olan 23 Nisan’da kapılarını açan müzede ortalama 3 bin tane antika oyuncak bulunuyor. Kaleiçi‘nde bulunan ve sadece çocuklar olmamakla birlikte her yaştan insanın merakını uyandıran müze İstanbul ve İzmir sıralamasından sonra en büyük üçüncü oyuncak müzesi unvanına sahiptir.

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

Nasıl Oyuncaklar Vardır?

Oyuncakların da yapılış yılları ve piyasayla buluşma zamanları olmasından dolayı 1860 yılından başlayarak 1980 yılını da içine alacak şekilde antika değerindeki oyuncaklar temin edilmiştir. Antalya‘da Oyuncakların antika olması ve gerçekten kullanılmışlığı büyük oranda daha da dikkat çekici olmasına katkıda bulunmuştur.

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

Yerli ve yabancı ayrımı yapılmamış olması da daha geniş bir oyuncak ağının oluşturulmasını sağlıyor. Sanayi Devrimi’nin ardından üretilen ilk fabrikasyon oyuncaklar kadar en seçkin oyuncak malzemelerini de görme imkanı sunuyor. Bebek evlerinin bile gerçekten kullanılır durumda olmasına dikkat edilmiştir.

Oyuncak Müzesi
Oyuncak Müzesi

Nasıl Bir Yerdir?

Müzeye ulaşmak için önce Kaleiçi’ne ulaşmalısınız. Kaleiçi Yat Limanı’na ilk geldiğinizde kapıdan girer girmez karşınıza kağıt bir gemi çıkıyor. Bu noktadan sonra artık her türlü tarihi oyuncakla karşılaşma imkanınız olduğunu bilerek yürümelisiniz.

Bu gemi ile karşılanmanızın nedeni de sebepsiz değildir:
  • Yapımı sırasında limanda olmasından dolayı bu fikir kullanılmak istenmiştir,
  • Medeniyetin denizden geldiğini anlatmak istemiştir,
  • Hem Türkiye hem de dünyadan oyuncakların buluşmasını anlatır.
READ  Antalya Şelaleleri | Antalya'nın En iyi Şelaleleri Listesi

Bu nedenlerden dolayı oyuncak müzesi ile örtüşmüş olan bu sembol görünce akla müzeye geldiğinizi hatırlatır. Tasarım ve dekorasyon konusunda ise Ayhan Doğan ile çalışılmıştır. Başarılı bir sahne tasarımı sanatçısı olması müzenin her alanında kendini hissettirir.

Oyuncakların En Dikkat Çekenleri

Bu müzeye gelirken her an çocukluğunuzdan bir anı ile karşı karşıya gelebileceğinizi unutmamalısınız. Çünkü hemen hemen her köşesinden hatırası olan bir oyuncak çıkabilir. En çok beğenilenler arasında çizgi film karakterleri de yer alır. Muratpaşa‘da Bunlar Keloğlan, Kül Kedisi, Daltonlar, Reddkit, Temel Reis, Şirinler, Nasrettin Hoca, Kül kedisi, Micky Mouse ve birçoğu sayılabilir.

Antalya Oyuncak Müzesi
Antalya Oyuncak Müzesi

Ziyaret Detayları

Müzeye girmek ve dolaşmak için pazartesi günleri hariç diğer günler 09:30 ile 18:30 saat aralığını değerlendirmelisiniz. Giriş ücreti ise öğrenciler için 3 TL iken yetişkinler için 5 TL olacak şekilde belirlenmiştir. Belediye tarafından korunan ve ziyaret durumları kontrol edilen bu yer Alanya Kaleiçi’nde son derece güzel bir yerde konumlanmıştır. Bundan dolayı hem kendiniz hem de çocuklar için bu fırsatı mutlaka değerlendirmeli ve programda yer açmalısınız.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Yavuz Özcan Parkı | Antalya’nın Meşhur Falezlerin Üstünde

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Yorum Yaz