Image default
İzmir Selçuk Tarihi Yerler

Efes Antik Kenti : UNESCO Tarafından Dünya Mirasları Listesinde

Efes Antik Kenti Türkiye milattan önce ve sonrası için büyük tarihlere ev sahipliği yapmış bir coğrafyadadır. Anadolu da Selçuklu devleti gibi önemli devletleri de bu coğrafyada yaşamıştır. Bu sebeple Türkiye’nin her yerinde çeşitli tarihi yerlere ve eserlere rastlamak mümkündür. Özellikle Türkiye de birçok antik kent bulunmaktadır. Efes Antik Kenti ise bunlardan birisidir. Öyle ki hem İzmir için hem de Türkiye için önemli bir yere sahip olan antik kent popüler bir yere sahiptir.

selçuk efes
selçuk efes

Burasının özel bir yere sahip olmasının sebebi ise kentin birçok kısmının ziyaret edilebilir ve bu zamana kadar da sağlam gelmiş olmasıdır. İzmir de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan antik kent ise her yaklaşık 1.5 milyon ziyaretçi ağırlıyor. İzmir Türkiye’nin Ege bölgesinde yer alan Türkiye’nin en güzel tarihi şehirlerinden birisidir.

selçuk tarihi yeri
selçuk tarihi yeri

Efes Antik Kenti İzmir’in Güney Bölgesinde Selçuk ilçesine yer alır. İzmir’den 82 kilometre uzaklıkta olan antik şehir Selçuk’tan ise 3.5 kilometre uzaklıkta. Güncel olarak antik kent ile ilgili projelerden birisi ise Antik limana yatların giriş yapmasını sağlamak oluyor. Pamucak sahiline 600 metre uzunluğunda 30 metre genişliğinde giriş kanalı yapılması hedefleniyor.

efes antik kenti
efes antik kenti

Efes Antik Kentine giriş yapmak ve gezmek ise sadece 60 liradır. Yılın her günü açık olan Antik kent yaz aylarında sabah 8.00dan akşam 19.00a kadar ziyaret edilebiliyorken kış aylarında bu süre ise sabah 8.00 akşam 17.00 oluyor. Efes Antik Kenti’nin bir diğer özelliği ise 2015 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirasları listesine girmiştir. Bu sebeple UNESCO bünyesine girdikten sonra daha fazla ziyaretçi ve gelişmeyi planlıyor.

READ  Alaçatı Gezilecek Yerler : İzmir'in İncisi

Antik Kent için en önemli rotalardan birisi Kuşadası’dır. Kuşadası’ndan Antik Kent 19 kilometre uzaklıktadır. Bu sebeple Kuşadası’na tatile gelen turistler için de Efes Antik Kenti turları düzenlenmektedir. Kuşadası’nda ki oteller için de bu konuda bir fırsat oluyor.

Efes Antik Kentin içinde ise gezilmesi ve görülmesi gereken yerler oldukça fazladır. Bunları sıralamak gerekirse;

Artemis Tapınağı
Artemis Tapınağı

 

Artemis Tapınağı

Bu tapınak hakkında birçok şey yazılabilir fakat bunlardan en önemlisi bu tapınak Dünyanın 7 harikası arasında yer alır. Sadece bunun için bile ziyaret edilmesi gereken bir eserdir. Tapınak tarihe karışmış olsa da yine de tapınağa ait kalıntıları ve taşları görmek mümkün oluyor. Bu tapınak hakkında Yunan Mitolojisinde övgüyle bahsedilmektedir.

Efes Antik Tiyatrosu
Efes Antik Tiyatrosu

Efes Antik Tiyatrosu

Bu tiyatronun en büyük özelliği ise Antik Dönemin en büyük açık hava tiyatrosu olmasıdır. 24.000 kişi kapasitesi olan tiyatro bu anlamda oldukça büyüktür. Sahnenin yıkılmasının yanı sıra oturma alanları bu tarihe kadar gayet iyi dayanmış durumdadır. En büyük tiyatro olmasının yanı sıra Hristiyan vaazlarının verildiği tiyatro olarak bilinmesi de Hristiyan tarihi için önemli bir rol oynamaktadır.

Celsus Kütüphanesi
Celsus Kütüphanesi

Celsus Kütüphanesi

Efes Antik Kentinin en güzel yapılarından birisi olan Kütüphane Milattan sonra 106 yılında Efes Valisi Celsius adına oğlu tarafından yaptırılmıştır. Dışardan iki katlı bir görünüm sağlayan kütüphane içeride tek katlı ve yüksek tavanlıdır.

Yamaç Evler
Yamaç Evler

Yamaç Evler

Efes Antik Kentin zengin muhiti olarak adlandırabileceğimiz bir yerdir. 4000 metre kare alana inşa edilmiş olan evler o zamanın lüks standartları içerisindedir. O zamana göre bakıldığında evlerin alttan ısıtmalı olması ilgi çekiyor.

 

Meryem Ana Evi
Meryem Ana Evi

Burayı özel kılan ise Meryem’in son yıllarını Aziz John ile burada geçirmesidir. Kilisenin bulunuşu da kendi başına bir hikayeye sahiptir. Buraya gelen insanların ilgisini oldukça çeken bir hikayedir.

READ  Mendereste Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

 

Yedi Uyuyanlar Mağarası
Yedi Uyuyanlar Mağarası

Yedi Uyuyanlar (Ashâb-ı Kehf )

Efes Antik Kenti içerisinde ilginç hikayesi bulunan bir farklı yapıt ise Yedi Uyuyanlardır. Dönemin 7 yöneticisinin dönem şartlarında bunalması ve ortak karar ile kenti terk edip bir mağarada yaşaması sonucunda ortaya çıkıyor.

Bunun gibi birçok güzelliği bulunan İzmir Efes, gidilmesi ver görülmesi gereken bir yerdir. Yedi uyurlar Buraya giden insanların atmosferi yaşamaları ve tarihe tanıklık etmeleri açısından oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Öyle ki İzmir’e giden yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği ve oldukça keyifle gezdiği bir yerdir. UNESCO tarafından da denetiliyor olması aynı zamanda antik kenti turistik açıdan daha da gelişeceğinin sinyallerini veriyor. Yedi Uyurlar Efes Antik Kenti içerisinde Dünyanın 7 Harikasından birisini de bulundurmasıyla görülmesi gereken tarihi bir kenttir.

 

Efes Antik Kentine Geldiğinizde Gitmeniz Gereken Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Yoncaköy Sahili

Gezicini

Yedi Uyurlar Mağarası İzmir

Gezicini

Urla Gezilecek Güzel Yerler Var!

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Tire Gezilecek Yerler – Tire`ye Doyamazsın

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

1 Yorum

Selcan O 4 Eylül 2019 at 23:53

Mutlaka gelinip görülmesi gereken yerlerden biriside Selçuk Efes Antik kentidir Buraya girişte para vermek istemiyorsanız müze kartı çıkarmak şart arkadaşlar ama para versenizde verdiğiniz paraya değer mutlaka buraya geldiğinizde derinlere dalıyorsunuz. Sabah erken gelmeyi planlayın Yada öğleden sonra gelip üstteki açılan Kapıdan girmeyi deneyiniz.

Cevapla

Yorum Yaz