Image default
Bodrum

Yalıkavak Gezilecek Yerler : Yalıkavak’ta Gidilecek Rotalar !

Yalıkavak Gezilecek Yerler

Yalıkavak
Yalıkavak

Bodrum Muğla ilinin batı kısmının sonlarında yer alan Bodrum’un bir mahallesi olan Yalıkavak ülkemizde ün sahibi insanlarında sık sık uğrayıp tatil yaptığı güzide yerlerden biridir. Yalıkavak lüks otellerin olduğu, plajları ve marinasıyla dikkat çeken ünlü bir yerdir. Bodrum’un belki de en güzide yerlerinden biri Yalıkavak’tır. Yalıkavak gezilecek yerler açısından gidip görülmesi gereken bir yerdir. Bodrum’a yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Bodrum Yalıkavak
Bodrum Yalıkavak

Ulaşım araçalarının sık olmasından ötürü şehrin merkezine ortalama yarım saatte varabilirsiniz. Plajı ödüllü mavi bayrak sahibi Yalıkavak; marinası, yel değirmenleri ve mandalina bahçeleri ile günden güne ün kazanmaya başlamıştır. Rüzgarın konum farkından dolayı denizini dalgalı hale getiren YalıkavaK’ın, yaz mevsiminde serin ve ılık havası burayı güzide mekanlardan biri haline getiriyor. Peki YalıkavaK’a gitmişken nereleri gezmelisiniz? Yalıkavak gezilecek yerler şunlardır;

Yalıkavak Gezilecek Yerler
Yalıkavak Gezilecek Yerler
  • Yalıkavak Marina
  • Yalıkavak Halk Plajı
  • Tilkicik Koyu
  • Yel Değirmenleri
  • Panormus Kaya Mezarları
  • Küdür Halk Plajı
  • Sandima Köyü

Yukarıda belirtiğimiz Yalıkavak’ın gezilmesi gereken yerlerinin başında geliyor. Yolunuz Bodrum Yalıkavak mahallesine düşerse buraları gezmeden dönmeyin.

Yalıkavak Beachleri
Yalıkavak Beachleri

Yalıkavak Marina

Her şeyi ile dikkat çeken Yalıkavak, marinası ile de dikkat çekmeyi başarmıştır. Birçok markanın bulunduğu, lezzetli alternatif yiyeceklerin yer aldığı restoran ve kafeleri bünyesinde barındıran Yalıkavak marina; şık teknelerin ve yatların sunduğu manzara ile göze hitap etmeyi başarıyor. Konaklamak için ise iki adet çok şık ve lüks otelde yer alıyor.

Yalıkavak Marina
Yalıkavak Marina

Yalıkavak marina 700’e yakın lüks yatı ve tekneyi bünyesinde barındırıyor. Yalıkavak marinada yer alan OLD TOWN’da görebileceğiniz en lüks yatlar yer alıyor. Şunu da belirtmekte fayda var ki, yaz mevsiminde Yalıkavak marinada araba parkı bulmanız neredeyse imkansızdır. Özellikle yazın hem yerli misafirlere, hem de birçok turiste ev sahipliği yapıyor.

READ  Bodrum'da Görülmesi Gereken En İyi 10 Yer

Yalıkavak Halk Plajı

Yalıkavak halk plajı, küçük bir plajdır. Burada şezlong bulunmuyor, gelen kişiler kendilerine şemsiye açıyorlar. Plaj lüks otellerin arasında yer alıyor. Yalıkavak halk plajında tuvalet ve soyunma kabini mevcut değildir. Plajın denizi temiz ve berraktır. Plajın kumsalının yerine çakıl taşları bulunuyor. Yalıkavak halk plajı için ücret ödenmiyor, tamamen halka açık bir plajdır. Yalıkavak halk plajı da görülmesi gereken yerlerdendir.

Yalıkavak Halk Plajı
Yalıkavak Halk Plajı

Tilkicik Koyu

Yalıkavak tilkicik koyu, yerleşim bölgesinde yer alıyor ancak buna rağmen suyu oldukça temiz ve berraktır. Yüzmek içinde ideal koylardan biridir. Tilkicik koyu bünyesinde birçok otel, restoran ve site barındırıyor. Koyun kumsalını da Yalıkavak halk plajında olduğu gibi çakıl taşları oluşturuyor. Ilık ve serin esintinin altında, yazın kavurucu güneşin, mavi deniz manzarasıyla kim bronzlaşmak istemez k? Yolunuz Yalıkavak’a düşerse Tilkicik koyuna da uğramadan geri dönmeyin.

Tilkicik Koyu
Tilkicik Koyu

Yel Değirmenleri

Bodrum Yalıkavak’ın belki de en büyük alanını yerel değirmenleri oluşturuyor. Yalıkavak yel değirmenleri 1850 yılında Muammer Mehmet Kaya tarafından oluşturulmuştur. Yalıkavak yel değirmenleri dünya üzerinde hala faaliyet gösteren bir yerdir. Yalıkavak yel değirmenlerinin olduğu alanda, hafif esen tatlı rüzgarın altında mutlaka Yalıkavak’ın manzarasına bakmalısınız. Yalıkavak yel değirmenlerinin yer aldığı alanda doğa yürüyüşü ve bisiklet sürme gibi etkinlikleri gerçekleştirmeniz için yerlerde mevcuttur. Sabah erken kalkıp, yalıkavak manzarası eşliğinde, muhteşem bir kahvaltı yapmayı herkes ister.

Yalıkavak Yel Değirmenleri
Yalıkavak Yel Değirmenleri

Panormus Kaya Mezarları

Bodrum Yalıkavak’a gitmişken tarihi barındıran Panormus kaya mezarlarını görmeden gitmek olmaz. Burada tam Tunç Dönemi’ne ait olduğu düşünülen 12 adet mezar bulunmuştur. Mezarlarda gözyaşı şişeleri ve ölülerin hediyelik eşyaları bulunuyor ve bunlar Muğla büyükşehir belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır. Panormus kaya mezarları, Yalıkavak’a yaklaşık 6 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Dediğimiz gibi kültürümüzü ve tarihimizden izler taşıyan Panormus kaya mezarlarını mutlaka görmenizi öneririz. Yalıkavak gezilecek yerler listenizde ilk sırada yer alması gereken yerlerden birisidir.

READ  Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri
Panormus Kaya Mezarları
Panormus Kaya Mezarları

Küdür Halk Plajı

Yalıkavak’ta yer alan Küdür halk plajı, Panormus kaya mezarlarına yaklaşık olarak 100 metre uzaklıkta bulunuyor. Küdür halk plajı kumsalının büyük çoğunluğu çakıl taşlarından oluşsa da denize yakın kısmı kumdan oluşuyor. Plajın çevresinde birçok ağaç bulunuyor, şemsiye kiralamaktansa bu ağaçların sağladığı gölgenin altında deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Küdür halk plajında WC ve soyunma alanı da vardır.

Küdür Halk Plajı
Küdür Halk Plajı

Küdür halk plajı girişi için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Küdür plajında vakit geçirmek istiyorsanız, mutlaka yiyecek ve içecek bir şeyler yanınızda bulundurmalısınız. Çünkü Küdür halk plajının çevresinde herhangi bir market, restoran vb. gibi şeyler bulunmuyor. Küdür plajı da Yalıkavak’a gitmişken uğrayıp, güzel bir deniz havası almak için duraklarınız arasında ye almalıdır.

Sandima Köyü

Sandima köyü Yalıkavak denilince akla gelen ilk yerlerden biridir. Bunun nedeni ise alyında yatan derin hikayesidir. Bu köy 600 yıl öncesinde Türkmenlere ev sahipliği yapan bir köydür. Bu köyün kuruluş amacı buraya gelen korsanlardan saklanmak için yüksek bir yamaçta yapılmıştır. Fakat bu köy 1960 senesinde tamamen terk edilmiş ve köy halkı sahillere akın etmişler.

Sandima Köyü
Sandima Köyü

O zamanlar hayvancılık ile tarım gibi şeylerle uğraşan köylüler, sahile akın ettikten sonra turizmi geçim kaynağı olarak kullanmaya başlamışlardır. Sandima köyünde günümüz verilerine göre 4 ila 5 kişi konaklıyor. Burada yer alan evler tamamen kullanıma kapalı halde ve köyde elektrik bulunmuyor. Ancak yine de Sandima köyüne gitmelisiniz.

Yalıkavak Ne İle Ünlü?

Yalıkavak Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı beldelerinden biridir. Yalıkavak ve Bodrum merkezi arası yaklaşık olarak 20 kilometre gibi bir mesafeyi kapsıyor. Ünlü isimlerinin de tercih ettiği, Bodrum’un en meşhur yeri olan Yalıkavak; yel değirmenleri, süngeri ile ün kazanmayı başarmıştır. Her bir yerinde deniz, koy bulunduran Muğla Yalıkavak’ta sünger avı geçmişte oldukça popülerdi. Peki Yalıkavak Nerde? Yalıkavak Muğla ilinin Bodrum ilçesinde yer alan bir beldedir.

READ  Türkbükü Gezilecek Yerler | Bodrum'un Meşhur Yerlerinden
Bodrum Yalıkavak
Bodrum Yalıkavak

Bodrum’da Keşfedilecek Yerlerin Listesi

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Gezicini

Türkbükü Gezilecek Yerler | Bodrum’un Meşhur Yerlerinden

Gezicini

Turgutreis Gezilecek Yerler : Bodrum’un Cenneti

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muazzam Bodrum Karaincir Plajı

Gezicini

Gümüşlük Gezilecek Yerler : Muhteşem Gümüşlük Plajı !

Gezicini

Gümbet Gezilecek Yerler

Gezicini

Flamm Beach | Bodrum’un En Lüks Plajlarından

Gezicini

Çatal Adası | Bodrum Muğla

Gezicini

Yorum Yaz