Image default
Datça Marmaris Yatağan

Bencik Koyu | Muğla’da Bir Koy

Bencik Koyu

Türkiye, her ilinde ve her bölgesinde farklı bir doğal güzellik bulunduran bir ülkedir. Bencik Koyu’da tam böyle bir güzelliğin ürünüdür. Ege kıyılarında bulunan Muğla’nın, Marmaris ve Datça bölgesini birbirinden ayıran bir noktadadır. Tarihi, MÖ 540 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Bencik Koyu
Bencik Koyu

Yazılanlara göre, Persler komutasındaki ordu Datça’ya kadar gelmiştir. Bunu haber alan diğer ordu savunma hattı oluşturmak isterken, iyileşmesi zor ağır yaralar almış ve savunma hattını oluşturamamıştır.

Bencik Koyu I Muğla
Bencik Koyu I Muğla

Bunun üzerine galip gelen Persler bu adaya sahip olmuşlardır. Koyun deniz güzelliğinin yanı sıra dikkat çeken diğer bir özelliği ise; deniz ile kıyının birleştiği hattın orman ile kaplı olmasıdır. Bu hat boyunca görülen çam veya türevi ağaçlar hem temiz havanın kaynağını hem de yeşilin her tonunu gözler önüne seren görsel bir şöleni oluşturmaktadır. Hat boyunca devam edildiğinde doğal güzellik sunan diğer koyları da görmek mümkündür.

Yat Tesisi

Dağların arasında kalan bir bölge olduğundan dolayı, rüzgarı kapamasından ötürü rüzgar sorunu yaşayan yatların veya teknecilerin sıkça tercih ettiği bir koydur. Burada bulunan tesis ile birlikte, gelen misafirler istediği gibi hizmet alabilmektedir. Özellikle bir tesis bulunması, Bencik Koyu’nun doğal güzelliğinin yanı sıra kişisel ihtiyaçların karşılanabilmesi açısından da bir artı oluşturmaktadır.

Bencik Koyu I Muğla
Bencik Koyu I Muğla

Nasıl Gidilir?

Koya yat ile gelenler için dikkat etmesi gereken bir husus vardır bu da sığlıklardır. Giriş kısmı geniş olmakla beraber, içerilere doğru girildiğinde daralmalar başlayacaktır. Araçla gelenler için Datça güzergahı üzerinde D Maris Bay yol ayrımı bulunmaktadır buradan saparak koya ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda Datça’dan kalkan minibüslerle de kolay bir şekilde ulaşım mevcuttur.

Bencik Koyu I Muğla
Bencik Koyu I Muğla

Konaklama

Bir tatil beldesinde insanları en çok uğraştıran konulardan biri de konaklamadır. Özellikle merkezi yerlerden uzak, ıssız ve sakin yerleri seçen kişilerin ilk başvurduğu konaklama kamp alanıdır. Kamp, doğa ile bütünleşmek için birebirdir. Bu koy, içerisinde bulundurduğu MTA kamp alanı ile gelen misafirlerine kolaylık sağlamaktadır. Çok fazla arı barındıran bir koy olması nedeniyle kamp yapanlar bu hususta dikkatli olmalıdır. Kamp yapmayı tercih etmeyenler ise koyda bulunan D Maris Bay Otel’de konaklama yapabilmektedir.

READ  Marmaris Cafeler : Marmaris'te Gidilecek En iyi Cafeler

Bencik Resimleri

Bencik Koyu

Bencik’te Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yatağan Gezilecek Yerler

Gezicini

Turunç Koyu – Plajı

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muğla Marmaris Akkum koyu

Gezicini

Muğla Kargı Koyu

Gezicini

Muğla Güzelköy (Bozüyük) Gezilecek Yerler | En Güzel Yerleri Keşfet !

Gezicini

Marmaris Tarihi Yerleri

Gezicini

Marmaris Marina – Liman | Doğu Akdenizin Turkuaz İncisi

Gezicini

Yorum Yaz