Image default
Menteşe Ula Yatağan

Yatağan Gezilecek Yerler

Yatağan Gezilecek Yerler

Yatağan, turizm açısından Muğla’nın en zayıf ilçelerinden birisi olarak kabul edilse de, Muğla ve Menteşe kültürünü birebir yansıtabilen değerli bölgelerden birisi de olduğu da kabul edilebilir. Yüz ölçümü 1.315 olan ve nüfusu da 45 bin civarındaki Yatağan, küçük ve kendine göre bir Muğla ilçesi olarak da tanımlanabilir. Milas ile Menteşe yolu arasında rahatlıkla gidip uğrayabileceğiniz bir konuma sahip olan Yatağan’ın birkaç köyü dikkat çekiyor. Bunun dışında da Yatağan’ın Muğla’nın en kendi halinde bir ilçesi olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak yine de şunu da belirtmek isteriz ki buraya gidenler elle tutulur önemli bölgeleri de gezip görme imkanı bulacaktır.

yatağan
yatağan

Bu kapsamda biz de sizler için Yatağan’da gezip görebileceğiniz tarihi ve turistik yerlere göre bilgiler sunmak istiyoruz.

İşte Yatağan’da gezebileceğiniz önemli yerler.

Stratonikeia Antik Kenti

Yatağan bölgesinin en önemli tarihi bölgesi arasında yer edinmektedir bu antik kent. Ancak tek kötü yanı ise net olarak popüler olamamasıdır. Bu da çok fazla duyulmamasına sebebiyet vermiş durumda. Fakat yine de bu özel antik kentin tarihi dokusu gerçekten de görülmeye değer bir konumda. Bu kent Osmanlı bölgesinde var olan ev ve farklı mimarilere de sahip olan tarihi açıdan değerli bir bölge olarak dikkat çekmektedir. Bodrum – Milas istikametinde yer alan otobandan olmasa da Yatağan’dan geçince yol üzerinde mola vererek rahatlıkla gezebileceğiniz türden bir bölge olmaktadır. Bu sebepten dolayı da Yatağan’daki bu antik bölgeyi muhakkak incelemenizi öneririz.

Stratonikeia Antik Kenti
Stratonikeia Antik Kenti

Yaylaköy Kilisesi

Yatağan – Milas Karayolu üzerinden Eskihiar köyünden solu takip ederek sadece birkaç km ile ulaşabileceğiniz bu Yaylaköy Klisesi’nin 9’uncu Yüzyılda yapıldığı konuşulmaktadır. Bu kilisenin en önemli özelliği de zaten tarihi dokusunu küçük mimari özelliğiyle yansıtıyor olması. Bu sebepten dolayı da Yatağan bölgesinde bir yarım saatinizi ayırarak bu özel kiliseyi de muhakkak ziyaret etmelisiniz. Bu kapsamda da Yatağan bölgesi açısından bu kilisi de ideal bir bölge olarak kabul edilebilir. Yatağan Gezilecek Yerler

READ  Menteşe Gezilecek Yerler

 

Menteşe

Menteşe  Yatağan’a en yakın ve mutlaka görülmesi gereken bölgeler arasındadır Menteşe. Menteşe gerçekten de sizlerin görüp gezmeniz gereken özel bölgeler arasında. Yatağan Gezilecek Yerler Bunun yanı sıra sizler Menteşe’yi gezerek birçok önemli bölgeyi rahatlıkla inceleyebilir, eski Muğla sokaklarının keyfini de rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Bu sebepten dolayı da Yatağan’a giden her kesimin mutlaka Menteşe’nin de güzelliklerini incelemesini ve dükkanlarını gezip Muğla tarihi dokusunu incelemesini öneririz.

Menteşe Gezilecek Yerler
Menteşe Gezilecek Yerler

Bodrum

Bodrum Gezilecek Yerler Yatağan’a en yakın tatil beldelerinden birisi de Bodrum.  ’u anlatmaya gerek yok zaten. Gerçekten de muhteşem bir bölge. Bölgeye 1 saat ya da en fazla 1.5 saat içerisinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bodrum’un her güzelliğine rahatlıkla dahil olabilir, Yatağan’dan da günübirlik gidip gezme olanağını da yakalayabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra sizler de Yatağan hakkında bilgilerinizi ve fotoğraflarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bodrum
Bodrum

 

Yatağana En Yakın Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Sedir Adası (Kleopatra Plajı) Muğla’da Doğa Harikası!

Gezicini

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Gezicini

Muğla Güzelköy (Bozüyük) Gezilecek Yerler | En Güzel Yerleri Keşfet !

Gezicini

Muğla Akyaka Plajı

Gezicini

Menteşe Gezilecek Yerler

Gezicini

Bencik Koyu | Muğla’da Bir Koy

Gezicini

Azmak Nehri : Bu Yılın Trend Yeri!

Gezicini

Akyaka Gezilecek Yerler – Akyaka’da Ne Yapılır ?

Gezicini

Yorum Yaz