Image default
Muğla Yatağan

Muğla Güzelköy (Bozüyük) Gezilecek Yerler | En Güzel Yerleri Keşfet !

Muğla Güzelköy (Bozüyük) Gezilecek Yerler

Muğla‘da gezmek için tercih edilen çok sayıda tarihi ve turistik yer vardır. Bu yerlerden biri de Güzelköy’dür. Muğla Güzelköy’ün asıl adı Bozüyük’tür. Güzelköy dizisi Bozüyük’te çekilir. Bu sebeple Güzelköy dizisi çekildiğinden beri Bozüyük’e Güzelköy denilir.

Muğla Güzelköy Bozüyük
Muğla Güzelköy Bozüyük

Geçmiş yıllarda Güzelköy dizisinin yanı sıra Düriye’nin Güğümleri ile Baba Ocağı dizileri de Güzelköy’de çekilir. Bu nedenle de Güzelköy ülke genelinde tanınmış bir yerdir. Güzelköy, dizi setlerinin çekildiği yer olduğu için dizi izlemeyi seven kişiler tarafından dikkat çekici bulunur. Bu sebeple Güzelköy internette de çok araştırılan bir yerdir. Muğla Güzelköy (Bozüyük) Gezilecek Yerler

Muğla Günübirlik Güzelköy Turu
Muğla Günübirlik Güzelköy Turu

Muğla Güzelköy İle İlgili Ayrıntılı Bilgiler

Güzelköy’ün Muğla’daki otoyola yaklaşık 8 kilometrelik bir uzaklığı vardır. Ayrıca Güzelköy havalimanına da yakın mesafede yer alır. Güzelköy Ege’nin Yatağan ilçesinde bulunur. Güzelköy küçük ama sevimli bir yerleşim yeridir.

Güzelköy’de çok sayıda tarihi yer vardır. Mesela Güzelköy’de:

  • Neredeyse 800 yaşında olan tarihi bir çınar ağacı vardır. Bu çınar ağacı yıllara rağmen hâlâ ayaktadır ve bu oldukça etkileyicidir.
  • Güzelköydeki tarihi güzelliklerden bir diğeri de tarihi evleridir. Bu tarihi evler de ziyaretçilerin merakını çekme konusunda oldukça isteklidir. •Güzelköy’de 87 metrelik derinlikten doğal su olarak çıkan Pınarbaşı da görülmesi tavsiye edilen yerler arasındadır. Muğlaya uğrayan kişilerin Pınarbaşından soğuk su içmeleri tavsiye edilir.
  • Ayrıca Güzelköydeki bazı günlere has olarak kurulan pazarda doğal ürünler satılır. Güzelköy’ün pazarında sergilenen bu doğal ürünler, büyük şehirlerden kalkıp gelenlerin ilgi odağı olur.
  • Bunun yanında Güzelköy çarşısının dükkanlarında hediyelik eşyalar da bulunur. Bu sayede misafirler, biriktirdikleri güzel anılar ile birlikte hediyelik eşyalar da alarak evlerine dönerler.
READ  Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Bu sayılan yerler Güzelköy’de yer alan bilindik yerlerdir. Ayrıca Güzelköy’ü görmek isteyen kişilere, bahsedilen bu yerlere gitmeleri tavsiye edilir.

Aplangeç
Aplangeç

Küçük Azmak Deresi Aplangeç

Aplangeç Küçük Azmak Deresi, Muğla’nın Akyaka Köyü’nün yakınında olan Gökova Körfezi’ne dökülen bir deredir. Azmak, kelime olarak küçük su birikintisi ve çay anlamına gelir. Küçük Azmak’ın diğer adı Kadın Azmağı olarak bilinir. Çünkü Küçük Azmak Deresi’nin suları sodalı olduğu için eski dönemlerde kadınlar buraya çamaşır yıkamak için gelirler. Bu nedenle de Küçük Azmak’a, Kadın Azmağı da denilir.

Küçük Azmak Deresi
Küçük Azmak Deresi

Küçük Azmak Deresi’nin suyu her mevsim soğuktur. Ayrıca Küçük Azmak Deresi’nin sularında su kaplumbağaları, su samurları, kuğular ve ördekler olmak üzere çok sayıda hayvan yaşar. Bunun yanında tropikal bölgelerde yetişen bazı bitkiler de Küçük Azmak Deresi’nin kenarlarında yetişir. Küçük Azmak Deresi’ne gidenler, oturup bu canlıları izleyebilirler. Muğla Güzelköy (Bozüyük) Gezilecek Yerler Böylece doğanın keyfini de çıkarmış olurlar.

Aplangeç Küçük Azmak Deresi
Aplangeç Küçük Azmak Deresi

Küçük Azmak Deresi’nin hemen kenarında sanatçı Barış Manço’nun evi vardır. Burası da ziyaretçiler tarafından ilgi görür. Çünkü Barış Manço sevilen sanatçılar arasındaki yerini yıllardır korur. Bunların yanında Küçük Azmak Deresinde tekne turu da yapılabilir. Bu tekne turu ile kuğuların ve ördeklerin yanlarından geçilir. Böylece Küçük Azmak Deresinde yaşayan canlılar daha yakından görülmüş olur.

Muğla Güzelköy
Muğla Güzelköy

Ayrıca Küçük Azmak Deresi’nin suyunun bazı hastalıkların tedavisine iyi geldiği ve cildi güzelleştirdiği söylenir. Bu nedenle birçok insan Küçük Azmak Deresi’ni bu amaçlar ile de kullanırlar. Özet olarak Küçük Azmak Deresinde de tıpkı Güzelköy’de olduğu gibi görülmesi gereken çok sayıda yer mevcuttur.

Belen Kahvesi

Belen Kahvesi, Muğla‘nın Menteşe İlçesinde bulunur. Geçmişte Belen Kahvesinde yaşanan bir olaydan sonra bir türkü bestelenir. Bu türkü zaman içinde tüm ülkeye yayılır. Bu nedenle de Belen Kahvesi tüm ülke genelinde tanınır.

READ  Euromos Antik Kenti Bafa
Belen Kahvesi
Belen Kahvesi

Belen kahvesi, zaman içinde yıpranır. Bu yüzden 06.04.2005 tarihinde Muğla Valisi tarafından Belen Kahvesi’nin restorasyonu yapılır. Böylece Belen Kahvesi tekrar açılır. Bu sebeple bugün çok sayıda kişi gidip Belen Kahvesi’ni yakından görebilir.

Muğla otelleri genellikle resort tatil otelleri olarak bilinir ama bu bölgenin yakınlarında doğa ile iç içe ortamın otantikliğine uygun konseptte küçük işletmeler bulabilirsiniz.

Muğla’da Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Yatağan Gezilecek Yerler

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

1 Yorum

ihsan shamaa 26 Mart 2023 at 11:26

Dear friends, my name ihsan shamaa, I am looking for a piece of land 500 M2 not far from Jamii so I can hear AZAN. I do not have much money so the price should be ok for me, Can you help me,Thanks ihsan shamaa

Cevapla

Yorum Yaz