Image default
Menteşe Muğla

Menteşe Gezilecek Yerler

Menteşe Gezilecek Yerler

Daha önce Muğla şehri olarak kabul edilen Muğla’nın Menteşe ilçesi, 2012 senesinde tam ilçe olarak kabul edilen bir bölge olmuştur. Muğla merkez ile 4 belde ve 48 köyü kapsayacak bir kapasiteye sahip olan Menteşe, ismini de Anadolu Şelçuklu Devleti’nin dağılmasıyla birlikte bir uç beyliği olarak Menteşe Beyliği’nden Menteşe Bey’den almaktadır. Tarihi dokusu ve truzim odaklı bölgesel alanıyla bir hayli muazzam bir bölge olan Menteşe; Denizli, Bodrum, Marmaris, Gökova, İzmir gibi birçok önemli bölgeye de yakın orta bir bölgede konumlanmaktadır. Her sene özellikle de yaz aylarında turizm konusunda eşsiz noktalar oluşturan bu bölge hem tarihi dokusu hem de yakın olan denizleriyle pek çok kesim tarafından sıklıkla tercih olmaktadır.

Menteşe’de Gezilmesi Gereken Önemli Yerler

Eski Muğla Sokakları

Muğla’nın Menteşe ilçesinde ilk bakışta çok kısıtlı bir gezme düzeni var izlenimi yakalayabilirsiniz. Ancak eski Muğla sokaklarına çıkmaya başladığınız an itibariyle bu düşünceniz tam tersi durumlara dönüşmüş olacaktır. Eski Muğla sokakları ‘’Dondurmam Gaymak’’ ve ‘’İftarlık Gazoz’’ gibi Muğla halkını ve kültürünü yansıtan filmlere ev sahipliği etmiş, mimari açıdan hiç bozulmayan ve meşhur ‘’Muğla bacaları’’ ile evleri süsleyen bir düzende. Bayır yukarı çıkmakta olacağınız eski Muğla gezinizin sonunda da Menteşe gezilecek yerler pek çok bölgesinden gözüken o meşhur ‘’Masa Dağı’’nın yamaçlarına da ulaşma şansı yakalamış olacaksınız. Bu sebepten dolayı Menteşe’de gezilmesi gereken önemli noktalar arasındadır Eski Muğla sokakları. Bu bölgeye yolu düşen herkesin de ne olursa olsun mutlaka gezmesi gerekmektedir. Ancak şunu da eklemek isteriz ki, yaz aylarında Menteşe’de sıcaklık 40 derecelerin üzerine bile çıkabiliyor. Bu sebepten dolayı eski Muğla gezinizi akşam 6 sonrasında yapmanızı öneririz. Aynı zamanda sıcak ve güneşten korunmak adına şapka kullanmayı da kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

READ  Muğla Gece Hayatı : Disco Barları En iyi Eğlence Yerleri
Eski Muğla Sokakları
Eski Muğla Sokakları

Arasta Çarşısı

Menteşe ile eski Muğla arasında bir sınır olarak da kabul edilebilir Arasta çarşısı. Muğla Valiliği’nin hemen yanındadır ve içerisinde birçok önemli dükkanı tarihi dokulara sahip bir tasarımla görebilirsiniz. Dar sokaklar ve nostaljik atmosferi oluştura dükkanlar arasında özellikle de bakırcılar, nalburlar, terziler, kolanyacılar, lokantalar ve giyim dükkanlarını bulabilirsiniz. Özellikle meşhur Zafer’in yeri köftecisi başta olmak üzere bu çarşıda pek çok kaliteli ve damak tadınızı şahlandıracak lokantalara rastlamanız mümkün hale gelebilir. Arasta Çarşısı, Muğla ve Menteşe’nin dokusunu gayet güzel bir mimariyle yansıtan ve belediye tarafından da koruma altına alınan bir bölge. Bu bölgedeki genel yapıya adapte olduğunuz müddetçe, günün nasıl geçtiğiniz anlamazsınız bile. Ayrıca çarşının belli kısımlarında dışarıya sandalyeleri atılmış kahvelere oturarak soğuk bir ayran ya da o meşhur ‘’Goca Muğla’’ gazozunu içerek sıcak günde içinizi daha da güzel serinletmeyi başarabilirsiniz.

Arasta Çarşısı
Arasta Çarşısı

Zahire Pazarı

Menteşe’de Arasta Çarşısı’nda yer almış olsa da Zahire Pazarı için özel bir paragraf açmak çok önemli. Çünkü tarihi bir Pazar ve şimdilerde bölgenin en muhteşem kumda kahvesi ile nargilesi de bu pazarda yapılmaktadır. Özellikle yaz akşamlarında Çakar Keyif kahvesinden içmek ve bu kahvenin çeşitlerini deneyimlemek adına Zahire Pazarı ideal bir yer. Pazarın içerisinde çeşitli el emeği dükkanları da ilginizi çekebilir. Aynı zamanda kumda Türk kahvesi sadece düz değil, çikolatalı, antep fıstıklı, bademli ve birçok seçenekle de sunulmaktadır. Günün yorgunluğu ve temiz havanın muhteşemliğini tatmak adına mutlaka Arasta Çarşısı’ndaki Zahire Pazarı’na uğramalısınız. Buradaki doku sayesinde kendinizi çok daha iyi hissetmeyi başarmış olacaksınız.

Zahire Pazarı
Zahire Pazarı

Saat Kulesi

Menteşe ve Muğla’nın simgelerinden birisi olmaktadır Saat Kulesi. 1895 senesinde Muğla’nın ilk belediye başkanı olarak bilinen Hacı Kadızade Süleyman Efendi tarafından yaptırılan saat kulesi, o dönemden günümüze dek heybeti ve güzelliğini korumayı başarmaktadır. Merkeze girişte mutlaka gözünüze çarpacak olan ve Menteşe gezilmesi gereken yerler de meydanını bir nevi simgesel olarak oluşturan bu kule, fotoğraf çekinip bolca anıya vesile olacak bir yapıda. Ayrıca Muğla’da pek çok yol ayrımını da bu kule sayesinde keşfedip daha da etkin bir şekilde adım atabilirsiniz. Saatin belli noktasında bulunan uygulama otelinin bahçesine geçerek dinlenip bir şeyler de içebilirsiniz. Tarihi açıdan önemli olan bu saat kulesini mutlaka görmelisiniz Menteşe’de.

READ  Dalamanda Gezilecek Koylar ve Plajlar
Menteşe Saat Kulesi
Menteşe Saat Kulesi

Yağcılar Hanı

Menteşe’de simgeleşen yerlerden birisidir. Yöresel dokuma ürünleri ve halıların satışının yapılmakta olduğu Yağcılar Hanı, 1493 Osmanlı Mimarisi’ne uygun olarak inşa edilmiştir. Hanın orta noktasında çay ocağı bulunmaktadır ve her zaman buraya gelip en güzel çaylarından içme imkanı da yakalayabilirsiniz. Çeşitli dükkanları ve tarihi dokusuyla da Menteşe’de simge hanlardan birisi olarak kabul edilen Yağcılar, gezilip görmeniz gereken bir yapıya sahip olmaktadır. Bu sebepten dolayı da yolunuz Menteşe’de olduğu ilk an sizlerin bu eşsiz hanı da görmeniz ve en az 30 dakika da olsa bu hanın içerisinde vakit geçirmeniz kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yağcılar Hanı
Yağcılar Hanı

Kurşunlu Cami

Yine Osmanlı dönemine ait bir eser daha. 1493 senesinde Esseyyid Şucaeddin Bey’in talimatı üzerine yaptırılan bu cami adını mimarisinde kullanılan kurşunlardan almaktadır. Tarihi dokuyu kentin geneline yayabilecek bir özelliğe sahip olan Kurşunlu Cami, halk tarafından kullanıma açık. Bölgede simge olan ve gerçekten de tarihi dokuyu sorunsuz bir şekilde yansıtmayı başaran Kurşunlu Cami’yi de mutlaka görmenizi ve incelemenizi öneririz. Cami, heybetinin yanı sıra Menteşe’de hemen karşınıza çıkacak bir konumda bulunduğu için de rahatlıkla görüp içerisine girmeniz de mümkün olacaktır. Menteşe denildiği zaman akıllara ilk tarihi mimarilerden birisi olan Kurşunlu Cami’yi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Menteşe Kurşunlu Cami
Menteşe Kurşunlu Cami

Kötekli

Menteşe’de daha önce köy havasında olsa da Üniversite ile eş zamanlı olarak muhteşem bir öğrenci bölgesine dönüşen Kötekli beldesi, birçok kafeteryası ve barlarıyla dikkat çekiyor. Kahvecileri, fast food tarz yerleri ve birçok güzel yanıyla Kötekli, Menteşe’den Ula’ya geçiş rotanızda karşınıza çıkacaktır. Bu sebepten dolayı da geçerken mutlaka bir bakılmalı denilecek bölgeler arasındadır. Ki zaten Menteşe belediyesi de bu bölgenin her zaman daha da verimli kalması adına yoğun çalışmalar göstermektedir.

READ  Akbük Koyu - Muğla
Menteşe Kötekli
Menteşe Kötekli

Menteşe’ye En Yakın Denizler

Menteşe’ye Ula’dan sonra karşınıza çıkan Sakar Geçidi’nin geçmenizin ardından en yakın denizler Gökova ve Akyaka olmaktadır. Her iki deniz kenarı da gerçekten de pek çok tatilci için ideal yerler. Ayrıca bu bölgelerde kamp yapabilir, otellerini de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz. Denizinin muhteşemliğiyle pekiştiği bu iki alan dışında da Sakar sonrasında sağa saparak Marmaris’in de yolunu tutabilirsiniz. Oldukça başarılı ve çok güzel dokusuyla Menteşe gezilecek yerler olarak bu eşsiz güzelliklerine hayran kalacağınız konusunda asla şüpheniz olmasın. Menteşe’de her mevsim güzel olmayı başaran önemli Ege bölgelerinden birisi olarak kabul edilir.

Menteşeye Yakın En Güzel Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Yatağan Gezilecek Yerler

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

1 Yorum

Mehmet Ali 9 Kasım 2020 at 13:00

Menteşe görülmeye değer güzel yerlerden birisidir. Özellikle havası köftesi ve insanları ile

Cevapla

Yorum Yaz