Image default
Marmaris Muğla

Kızkumu Plajı Marmaris

 Muğla ilinde gezilecek ve tatil yapılacak birçok sayıda harika yer bulunuyor. Kızkumu Plajı Marmaris Orhaniye ilçesinde bulunan Kızkumu ise muhteşem bir plajdır. Bu plaj hem günübirlik tatilcilerin hem de turistlerin ilgi odağıdır. Yakıcı güneşi, ince kumu ve serin suları ile tatil yapmanın keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz Kızkumu’na ulaşım oldukça kolaydır.

Kızkumu Muğla
Kızkumu Muğla

Orhaniye ilçesinde yer alan Kızkumu plajı, halka açık popüler bir plajdır. Sevdiklerinizle tatil yapmaktan hoşlanacağınız bu plaj, eğlenceli aktivitelerinde yapıldığı farklı bir yerdir. Yuvarlakçay Muğla`nın Saklı Cenneti Kumsalında deniz keyfini yaşayabileceğiniz bu plajda ayrıca gezilecek yerleri ile de ilgi çekiyor.

Orhaniye ilçe sınırında yer alan Kızkumu plajı, etrafında bulunan gezilecek yerler ise tarihi kentlerdir. Bu kentlerden birinin adı Bybassios Antik kentidir ve burası harika bir manzaraya sahiptir. Antik kent ise Kızkumu yakınında Datça yolu üzerinde yer alıyor. Kızkumu plajında denizin ve kumsalın keyfini yaşarken etraftaki tarihi yerlerden biri olan Bybassios Antik kentini de mutlaka gezmelisiniz.

kız kumu plajı
kız kumu plajı

Kızkumu Plajı Hikayesi

Muğla’nın Marmaris ilçesinin Orhaniye bölgesine bağlı Kızkumu plajı, tatil açısından popüler bir yerdir. Altın sarısı ince kumu, masmavi denizi ile yabancı turistlerinde ilgi odağı olan Kızkumu plajının güzel bir hikayesi vardır. Bu hikaye Bybassios prensesinin bir balıkçıya aşık olmasını anlatan bir hikayedir.

Anlatılan efsanelere göre kralın bir kızı varmış eski zamanlarda ve bu kız bir balıkçıya aşık oluyor. Fakat kral kızını balıkçıya vermek istememektedir. Kralın kızı balıkçıyla sık sık görüşmeye başlamıştır balıkçıyla. Kralın kulağına kızının balıkçı ile  konuştuğunu söylemektedir. “Balıkçı denizden gelmekte sizin kızınız da kumsalda onu beklemektedir, ışıkla geldiği yeri belli etmeye çalışıyor. Genç delikanlı erkek ise ışığa geliyor ve kızınız ile birlikte genç delikanlı güneş doğana kadar aşk oyunlarına dalıyor“

Bu sözleri duyan kral ise çok kızar ve bir gün sonra kızını kumsalda beklerken yakalayan kral, askerlerine ışıkla balıkçıya işaret etmeleri emrini vermiş, ve genç delikanlı erkek ışığı görür görmez aynı heyecanla atlamış kayığa, kayık çekerek ilerlemeye başlamış ve o arada kız askerlerin elinden kurtulunca sevgilisini kurtarmak için depar atarak koşmaya başlamış.

Kızkumu
Kızkumu

Fakat sevgilisinin kayığına zamanında yetişmesi imkansız görünüyormuş, ve suya atlamış kız bir anda mucize olmuş kızın her bastığı adım kuma dönüşmüş ve arkasından gelen askerler denize gömülmüş.

Kızkumu
Kızkumu

Kız kayığa kadar tam gelmişken okçu bir asker delikanlıya doğru okunu sallamış. Ok gelip kızı bulmuş. Kızın bastığı her yerde ortaya çıkan kumlar, kan suya karışında kırmızıya boyanmış bir anda. Genç delikanlı ise yaralı halde olan sevgilisini almış gitmiş. Bir daha ne gören olmuş ne duyan…

 

READ  Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

 

Kızkumu

Muğla ilinin en gözde yerlerinden biri olan Kızkumu plajı, ferah denizi ve sarı kumu ile birlikte hem tatil için harika hem de gezmek için muhteşem bir yerdir. Kızkumu Plajı Hikayesi Buraya gelenlerin çoğu ise yabancı ülkelerden gelen turistlerdir. Orhaniye ilçesinde bulunan bu plaj, çevresindeki keşfedilmesi gereken yerleri ile de bir başkadır. Hisarönü gezilmesi gereken bu yerler arasındadır ve buranın manzarası oldukça büyüleyicidir. Kızkumu yakınında bulunan bu plaj, ilgi çekici olmasıyla beraber mavi bayrağa sahip bir plajdır. Bu plaj kiremit rengi kumları ve açık renk mavi deniziyle en ilgi çekici mekanlardan birisi arasında yer alıyor.

Kızkumu Plajı
Kızkumu Plajı

Kızkumu Plajı Nerede

Kızkumu plajı, Muğla’nın en güzel mekanlarından biridir ve burada tatil yapmanın keyfi bir başkadır. Marmaris En Güzel Plajlar ve Koylar Etrafında gezilecek muhteşem yerleri de bulunan Kızkumu’nda hem tatil yapmayı hem de gezmeyi çok seveceksiniz. Kızkumu Plajı Nerede ? Diyecek olursanız, bu plaj, Muğla’nın Orhaniye ilçesinin tam sınırlarında yer alıyor. Çevresinde gezilecek güzel yerleri de bulunan Kızkumu plajı tatilinizde keşfedeceğiniz birçok mekan bulunuyor. Bu mekanlardan biri de el değmemiş doğal güzelliği ile Selimiye’dir.

Kızkumu

Kızkumu yakınlarında bulunan Selimiye, doğal güzelliğiyle beraber şirin bir tatil koyudur. Kızkumu Plajı Marmaris Muhteşem manzarası ve ilgi çekici suları ile bilinen Selimiye koyuna ulaşım sağlamak ise oldukça zordur. Doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen bu Selimiye koyuna gelmek için tekneye binebilirsiniz. Kızkumu plajı çevresinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Kleopatra adasıdır. Bu ada  yalnızca Mısır’da bulunan altın rengi sarı kumlar ile kaplıdır.

Kızkumu Yol Haritası Konum

 

Kızkumu Çevresindeki Gezilecek Yerler

READ  Euromos Antik Kenti Bafa

 

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turunç Koyu – Plajı

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

2 Yorumlar

Talha Aldik 29 Ağustos 2019 at 00:19

Kesinlikle ve kesinlikle her bölümü halka açık. Kız kumu bir Doğa harikası. Diz boyunda ılık suda yaklaşık 1km kadar yürüyebiliyorsunuz arkadaşlar. Belli aralıklarla gelen safari turları ile yabancı turist yoğunluğu ve kalabalık dahada fazla artmakta.

Cevapla
skdursun 6 Eylül 2019 at 16:17

Tatil konusunda çok titiz birisi olduğum için uzun arayışlar sonunda bulduğum yerdir Kızkumu Plajı. Herkese tavsiye ederim.

Cevapla

Yorum Yaz