Image default
Bodrum

Karaada | Muğla Sınırları İçinde Yer Alan Önemli Adalardan Birisi

Karaada Muğla

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerinden olan Muğla, içerisinde birçok önemli koy, körfez ve ada gibi coğrafi şekilleri barındırıyor. Görüntüsü ile adeta büyüleyen bu coğrafi şekiller, bölge turizmi açısından son derece önemlidir. Muğla sınırları içerisinde yer alan en önemli adalardan birisi olan Karaada, bölgedeki en büyük adalardan birisidir. Berrak denizi ve manzarası ile ziyaretçilerini adeta büyüleyen Yıl içinde milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.

Karaada
Karaada

Nerededir?

Muğla il sınırları içerisinde yer alan Karaada, Bodrum ilçesine bağlıdır. Bodrum merkeze giriş yaptığınız zaman ilçe merkezinin tam karşı noktasında yer alan bu ada, kıyıdan yaklaşık 4 mil uzakta yer alıyor. Bu ada, mavi yolculuk ile birlikte tekne gezilerinin en uğrak yerlerinden birisi olmayı başarıyor. Coğrafi özellikleri dikkate alındığı zaman şu an için Kara ada, Bodrum Yarımadası’nın en büyük adası konumunda yer alıyor. Yarımadanın çevresinde; Çelebi, Çavuş, Görecek, Salih Adası gibi adalar yer alıyor. Ayrıca Kos, Kalimnos, Farmakonisi ve Pserimos gibi Yunan adaları da Kara ada çevresinde yer alıyor. Karaada’yı ziyaret edecek olan kişilerin, bu adalara da ulaşabilme fırsatı bulunuyor.

Karaada
Karaada

Nasıl Gidilir?

Karaada’ya coğrafı özellikleri bakımından yalnızca yat ve tekne gibi deniz araçlarıyla ulaşım sağlamak mümkündür. Bodrum’da her gün düzenlenen tekne turlarıyla Karaada’ya ulaşmak mümkündür. Bodrum ilçe merkezinde yer alan limana gittiğiniz zaman, bu tekne turlarına katılarak Karaada’ya ulaşabilirsiniz. Bu turlar genellikle sabah saatlerinde düzenlenir. Ücretler genel olarak 50-100 TL civarında olmaktadır. Akdeniz bölgesinden özel yat ile bölgeye ulaşmak isteyen kişiler, Datça Yarımadası’nı geçtikten sonra Bodrum – Datça feribot yolunu takip ederek doğrudan adaya ulaşabiliyor. Datça merkezde bulunan iskeleden hareket ettiğiniz zaman feribot yolu sizi doğrudan Karaada’ya ulaştıracaktır.

Karaada
Karaada

Neler Yapılabilir?

Muğla iline bağlı olan Karaada, birbirinden güzel koy ve plajlara sahiptir. Özellikle denize girmek için doğal ve temiz plaj arayan kişiler, Karaada’ya yer alan berrak ve masmavi plajları sıkça tercih ediyor. Karaada’nın en büyük plajı olan Poyraz Plajı, akvaryumu andıran görüntüsü ile ziyaretçilerini adeta büyülüyor. İsmi Kara ada olmasına rağmen ada, yemyeşil çam ağaçları ve ormanlarla kaplıdır. Ayrıca adada teknelerin yanaştığı bölümde bir mağara bulunuyor.

Karaada
Karaada

Bu mağara içerisinde şifalı olduğu bilinen çamur ve sıcak su kaynağı bulunuyor. Dalış sporu yapmak isteyen sporcular için de ideal bir merkez olduğunu söyleyebiliriz. Dalış sporu için bölgeye yılda binlerce kişi gelmektedir.

Çevredeki En Yakın Gezilecek Yerler


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zayo Beach Club | Yalıkavak Bodrum

Sinem

Xuma Beach Club | Bodrum Yalıkavak’ta

Hakan Karaduman

Sarnıç Beach Club | Bodrum Bitez’de Beach Clup

Hakan Karaduman

Orak Adası Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Muğla Şelaleleri ve Doğal Güzellikleri

Sinem

Muazzam Bodrum Karaincir Plajı

Sinem

Kuum Beach | Göltürkbükü Bodrum

Hakan Karaduman

Halikarnas Mozolesi | Dünyanın 7 Harikasından Biri

Hakan Karaduman

Güvercinlik Koyu Tabiat Parkı : Muğla

Hakan Karaduman

Yorum Yaz