Image default
Muğla

Kötekli Gezilecek Yerler | Kötekli’de Ne Yapılır ?

Kötekli Gezilecek Yerler

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Kötekli mahallesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin yanında yer alıp çoğunlukla öğrencilerin yaşadığı bir yerdir. Öğrenciler için vazgeçilmez olan Kötekli her gün daha da çok gelişmektedir. Muğla, Ege Bölgesi’nin tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve eşsiz plajları ile oldukça ilgi gören bir yerdir. Kötekli gezilecek yerler özellikle okuyan öğrencilerin ya da misafir olarak gelenlerin gezip görebileceği birçok yeri barındırıyor.

Kötekli Gezilecek Yerler
Kötekli Gezilecek Yerler

Bodrum Kalesi

Muğla’ya bağlı Bodrum ilçesinde yer alana Bodrum Kalesi Muğla’nın ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılarından biridir. 600 yıllık tarihe sahip olan kaleye şehir içi araçlarla ulaşım mümkündür. Bodrum Kalesi doğal güzelliklerle çevrili yapısı ile ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır.

Bodrum Kalesi
Bodrum Kalesi

Ovabükü

Muğla’nın Datça ilçesinde yer alan Ovabükü eşsiz bir koydur. Koya özel araçlarla ya da şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım mümkündür. Masmavi deniz manzarası ve doğa ile kaplı koy mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Sığ bir denize sahip olan koy özellikle çocuklu aileler için oldukça uygundur. Buraya günü birlik ya da tatil amaçlı gezilerde gidilebilir.

Ovabükü
Ovabükü

Palamutbükü

Araç ile Datça’dan yaklaşık 30 dakika uzaklıkta yer alan Palamutbükü, uzun sahili, berrak ve masmavi denizi, yemyeşil doğa manzarası ve balıkçı tekneleri ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Koyda bulunan nefis köy usulü gözlemelerin tadına da mutlaka bakmalısınız.

Palamutbükü
Palamutbükü

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Muğla’nın Fethiye ilçesinin Uzunyurt Mahallesinde yer alır. Muğla’ya 145 km mesafede yer alan Kelebekler Vadisi Muğla’nın eşsiz yerlerinden biridir. Cennetten bir parça olan bu vadi, doğal varlıkları ile hazine niteliği taşımaktadır. Vadidde 80’den fazla kelebek türü bulunmaktadır. İklimi, muhteşem deniz manzarası, vadiye dökülen şelalesi ile eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. Ayrıca burada bulunan konaklama merkezlerinde de her türlü imkan bulunmaktadır.

READ  Dalamanda Gezilecek Koylar ve Plajlar
Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Bafa Gölü Milli Parkı

Muğla’nın Didim ilçe merkezine yaklaşık 10 km mesafede yer alan Bafa Gölü Milli Parkı Beşparmak Dağı’nın yamacında konumlanmıştır. Tekneler ile ulaşım sağlanabilen Bafa Gölü, beş tane küçük adadan oluşmaktadır. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan adalarda arkeolojik kalıntılara rastlanmaktadır. Yaklaşık 200 kuş çeşidi bulunan bu bölgede aynı zamanda trekking, kampçılık ve oltacılık gibi aktiviteler yapmak için de elverişlidir.

Bafa Gölü Milli Parkı
Bafa Gölü Milli Parkı

Milet Müzesi

Muğla’nın Didim ilçesinde yer alan Milet Müzesi 1973 yılında açılmıştır. Muğla’nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerinden biri olan müzede tarihin farklı zamanlarına ait kalıntılar bulunmaktadır. Müzede yer alan eserlerden en çok sütun başlıkları, yazıtlar, lahitler ve aslan heykelleri dikkat çekmektedir.

Milet Müzesi
Milet Müzesi

Pedasa Antik Kenti

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alan Pedasa Antik Kenti Muğla’nın ziyaret edilmesi gereken tarihi yapılarından birdir. Kente özel araçlar ya da şehir içi araçlarla ulaşım mümkündür. Lelegler tarafından inşa edilen Antik Kent günümüze kadar yapısında az değişikliğe uğramış yapılardan biridir. Pedasa Antik Kenti’nin içerisinde çok sayıda kaya mezarı bulunmaktadır.

Pedasa Antik Kenti
Pedasa Antik Kenti

Bodrum Antik Tiyatro

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yer alan Antik Tiyatro Antik Dönem’den kalan 13 bin kişilik kapasiteye sahip nadide yapılardan biridir. Tiyatroda yaz aylarında birçok sayıda kültür ve sanat etkinliği düzenlenmektedir. Etkinliklerde tarihi yapıların öneminden ve geleneklerden söz edilmektedir.

Bodrum Antik Tiyatro
Bodrum Antik Tiyatro

Bafa Gölü Milli Parkı

Muğla’nın Milas ilçesinde yer alan Bafa Gölü Milli Parkı, Muğla’da gezilecek yerler arasındadır. Şehir merkezine yaklaşık 110 km mesafede yer almaktadır. Bölgeye sadece özel araçla ya da taksi ile ulaşım sağlanabilir. Muğla’nın doğal güzelliklerinden biri olan parkta yüzlerce canlı türü yer almaktadır.

Bafa Gölü
Bafa Gölü

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yuvarlakçay Muğla’nın Saklı Cenneti

Gezicini

Uyku Vadisi : Nerede Nasıl Gidilir ? Doğal Güzellikleri

Gezicini

Ula Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Turgut Şelalesi Marmaris | Muğla’da Doğal Bir Şelale

Gezicini

Seydikemer`de Gezilecek Yerler Var!

Gezicini

Sarıgerme Plajı : Denize Girmeyi ve Güneşlenmeyi Çok Seveceksiniz

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Ören Gezilecek Yerler : Muğla Ören Sahilini Keşfedin !

Gezicini

Yorum Yaz