Image default
Bozcaada Çanakkale Tatil Yerleri

Bozcaada Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada
Bozcaada

Ülkemizde bulunan adalar birbirinden güzel yerlere ve tarihi değerlere sahiptir. Hepsinin yeri ayrıdır. Yalnız bunlardan bir tanesi olan Bozcaada’yı ayrı tutmamız gerekir. Bozcaada gezilecek yerler diye küçük bir araştırma yaptığınız zaman karşınıza birçok yerin çıktığını görüp şaşıracaksınız ve bu adaya daha önce gitmediğiniz için kendinize kızacaksınız.

Bozcaada Gezilecek Yerler
Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada’yı gezmek için bir gün yetmez onun için güzel bir şekilde adayı görmek ve gezmek için birkaç gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Bozcaada ülkemizin 3. büyük adası olarak bilinir. Ege Denizi’nde Gökçeada’dan sonra gelmektedir. Çanakkale’ye bağlıdır.

Bozcaada Gezilmesi Gereken Yerler

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi
 1. Bozcaada Kalesi

Adanın heybetli yapısı olan Bozcaada kalesi sizi ilk karşılayan eser olacaktır. Ada, boğazın hemen çıkısında ve anakaraya yakın bir yerde bulunmaktadır. Adanın bu konumu onu yüzyıllardan beridir istilaya açık bir yer yapmıştır. Ülkemizin en iyi korunmuş kalelerinden biri olarak günümüze kadar gelmiş olan Bozcaada Kalesi’nin kimler tarafından ve ne zaman inşa edildiği bilinmemektedir.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Fenikeliler, Venedik ve Ceneviz halkı burada hüküm sürmüştür. Kale, en son şeklini Fatih Sultan Süleyman Han zamanında buradaki kalıntıların üzerine inşa edilmesiyle almıştır. Kalenin yeri, adanın kuzey tarafında ve kayalıklar üzerinde bulunmaktadır. O zamanlar kalenin etrafı suyla dolu hendekler ile çevriliymiş.Kaleye girişler asmalı kapıdan olurken şimdilerde girişler bir köprü ile olmaktadır. görülmesi gereken yerler Bozcaada Kalenin iç tarafında antik testilerin ( amfora ) sergilendiği bir bölüm vardır. Bunun yanında kalenin bahçesinde ’de Ada’da yapılan kazılar sonucu çıkartılan tarihi eserler ve mezar taşlarını görebilirsiniz. Kaleyi her gün 10:00 – 20:00 saatleri arası belli bir ücret karşılığında ziyaret edebilirsiniz. Bozcaada gezilecek yerler arasında Bozcaada Kalesi’ni en öne koymanızı tavsiye ederiz.

Bozcaada Rum Mahallesi
Bozcaada Rum Mahallesi
 1. Rum Mahallesi

Bozcaada’nın tam merkezinde bulunan Bozcaada Rum Mahallesi gezilmesi gereken bir başka güzel yerdir. Mahallenin taş yollarında karşılıklı dizilmiş olan rengârenk evleri görmek içinize huzur verecektir. Evlerde Yunan mimarisinin en güzel örneklerini görürsünüz. Bozcaada görülecek yerler Sokaklarını gezdikten sonra dinlenmek için oturacağınız mekânda Bozcada şarabından yudumlayabilirsiniz. Bozcaada gece hayatı Akşam ise eğlenmek için Bozcaada meyhanelerini dolaşabilirsiniz.

READ  Çanakkale'de Gezilecek Yerler Listesi
Bozcaada Müzesi
Bozcaada Müzesi
 1. Bozcaada Müzesi

Adaya ilk ayak bastığınızda burası ile ilgili ön bir bilgi edinmek istiyorum diyorsanız ilk gitmeniz gerek yer Bozcaada Müzesi’dir. Bu müzede adanın geçmişi ile ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. Müze, tamamen bireysel girişimler sonucu kurulmuştur. Bozcaada görülmesi gereken yerler Müze, Rum mahallesinde bulunmaktadır. Müzede sergilenen eserlerden bazıları adaya ait eski fotoğraflar, Osmanlı zamanından olan materyaller ve evraklar, Rum ve Türk halkının evlerinde kullandığı günlük eşyalar, bağcılık ve şarapçılıkta kullanılmış olan malzemeleri görebilirsiniz.

Bozcaada Şarap Fabrikaları
Bozcaada Şarap Fabrikaları
 1. Şarap Fabrikaları

Ada’nın şarap üreticiliği çok eskilere dayanmaktadır. Bunu Bozcaada Şarap Fabrikaları’ndan kolaylıkla görebilirsiniz. 3 tane eski şarap fabrikasının merkezi adada bulunmaktadır. Son zamanlarda inşa edilen fabrikalar adanın dışında bulunmaktadır. Yaz boyunca burada ki tanınmış şarap fabrikaları tur düzenleyerek şarap yapımı ile ilgili bilgileri tatilcilere aktarmaktadır. Ayrıca Amadeus ve Corvus şarap fabrikalarının içinde şarapların tadına bakabileceğiniz wine barlarda bulunmaktadır. Çanakkalede gezilecek Adalar arasında olan Bozcaada gezilecek yerler listenize adada bulunan bu şarap fabrikalarını mutlaka ilk sıralara eklemenizi tavsiye ederiz.

bozcaada Rüzgar Gülleri
bozcaada Rüzgar Gülleri
 1. Rüzgâr Gülleri

Ada’nın batı ucunda kalan Bozcaada Rüzgâr Gülleri gün batımının en güzel seyredildiği yer olarak bilinmektedir. Burada ki insanlar günü bitirmek için buranın muhteşem manzarasını ziyaret ederler. Yaz dönemlerinde gün batımı saati yaklaştıkça adanın merkezinden kalkan dolmuşlar burayı görmek isteyen ziyaretçileri taşımaktadır. Bozcaada gidilmesi gereken yerler Burada bulunan rüzgâr tribünleri 2000 yılında hizmete girmiştir. Ada insanının tükettiği enerjinin 30 katı bu rüzgâr güllerinde üretilmektedir. Türbinlerin bir tanesi bile ada halkının enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir.

Ayazma Manastırı
Ayazma Manastırı
 1. Ayazma Manastırı

Yunanca kökenli olan Ayazma, kutsal su anlamındadır. Doğal su kaynaklarının olduğu yerler bu isimle anılmaktadır. Burada ki ayazma ise adanın güney tarafında bulunmaktadır. Ayazmanınyanında çift olukları olan tarihi bir çeşme, 8 tane oldukça yaşlı çınar ağaçları, bir tane küçük bir manastır ve iki tane de tek kattan oluşan bir yapı yer alır. Bozcaada en güzel yerlerin resimleri. Ayazmada bulunan manastır Rum Ortodoks cemaatine aittir. Burası sadece özel günlerde ibadet için açılmaktadır.Bozcaada gidilecek yerler Ayazma Manastırın alt tarafına geçtiğiniz zaman bir dilek mağarası ile karşılaşırsınız. Buraya gelen ziyaretçiler mum yaktıktan sonra istekleri için adak adıyorlar. Adada yaşayan Rum halk için en önemli gün, 26 Temmuz’da kutlanan Ayazma Panayırıdır.

READ  Ege'de Gezilecek Yerler Listesi !
Bozcaada Göztepe
Bozcaada Göztepe
 1. Göztepe

Göztepe,Bozcaada’nın en yüksek noktası olarak bilinmektedir. Tam olarak 192 metredir. Bu tepeden adanın muhteşem güzelliklerini net bir şekilde görebilirsiniz. Açık ve berrak havalarda Gökçeada’yı, onun arka tarafında bulunan Semadirek Adasını, Çanakkale Boğazı ile Midilli Adasını seyredebilirsiniz. Göztepe’ye çıkmak oldukça zor olacaktır. Çünkü coğrafi yapı bunu oldukça zorlaştırmaktadır. Sadece tek bir arabanın çıkmasına izin verecek yolu vardır. Yürüme mesafesine 30 -45 dakikadır.

Meryem Ana Kilisesi
Meryem Ana Kilisesi
 1. Meryem Ana Kilisesi

Adada ki ibadete açık tek Rum Ortodoks kilise Meryem Ana Kilisesi olarak bilinmektedir. Rum Mahallesi’nin tam ortasında yer alan kilisenin inşasının Venedik zamanına dayandığı söylenmektedir. Avlusunda bulunan 4 katlı çan ve saat kulesi zaman içinde yıkılma ile karşı karşıya kaldığı için koruma altına alınmıştır. Kilisenin kule yüksekliği 23.8 metreyi bulur. Kule tekrardan yapılmıştır. Kiliseyi ziyaret etmek isterseniz tek bir fırsatınız olacaktır. O da pazar 8’de yapılan ayindir. Bunun dışında kiliseyi ziyaret yasaktır.

Bozcaada Yeni kale
Bozcaada Yenikale
 1. Yeni Kale

Ada’nın merkezinin hemen arkasında yer alan tepededir. Yalnız burada Yeni Kale’nin sadece kalıntıları vardır. Bozcada Kalesinde yer alan kitabesinin üstünde yazana göre yapım tarihinin 1827 olduğu bilinmektedir. Buradan bütün adayı görebilirsiniz. Buraya gelebilmek için adanın merkezinde yer alan taş ocağından yürümeniz gerekiyor.

 1. Köprülü Mehmet Paşa Camii

Venedikliler zamanında yıkılan bir cami o zamanlar Osmanlı sadrazamı olan Köprülü Mehmet Paşa tarafından onarılıp ibadete açılmıştır. Doğal olarak da cami bu sadrazamın ismini almıştır. Halk arasında bilinen ismi ise Yalı Cami’dir. Kitabesi olmadığı için hakkında herhangi bilgi yoktur. Köprülü Mehmet Paşa Caminin planı kareye yakındır ve çatısı kırmadır. Kapısı, pencerelerin alt tarafları ve saçak altında kırmızı kesme taş göze çarpar. Diğer yerler ise sıvadandır. Camii günümüzde ibadete açıktır.

 

 1. Alaybey Camii

Yapısında kırmızı kesme taş kullanılan Alaybey Camii, çocuk parkının karşı tarafında bulunur. Yapım yılı hakkında kesin bir bilgi olmamasına rağmen tahminen 1700 yıllarında inşa edildiği düşünülmektedir. Caminin bahçesinde küçük bir mezarlık vardır. Bu mezarlıkta 14 adet mezarı görebilirsiniz. Cami ibadete açıktır.

 1. Köprülü Hamamı

Köprülü Mehmet Paşa Caminin yakınında bulunan Köprülü Hamamı adından da anlaşılacağı gibi bu sadrazam tarafından çifte hamam stilinde yaptırılmıştır. Yalnız Köprülü Hamamı uzun zaman önce hizmet vermeyi bırakmıştır ve şarap mahzeni olarak kullanılmaktadır.

 1. Namazgâh Çeşmesi

Bozcaada’nın en önemli çeşmelerinden birisi olan Namazgâh Çeşmesi, Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Çeşme kare planlıdır. Sarnıcı vardır ve yapımında kesme tüf ve moloz taş kullanılmıştır. Kitabesine baktığınız zaman 1703 tarihinde yapıldığı görürsünüz. konumu

READ  Gökçeada Gezilecek Yerler
Aburga Ahmet Dede Türbesi Bozcaada
Aburga Ahmet Dede Türbesi Bozcaada
 1. Aburga Ahmet Dede Türbesi

Bozcaada’ya yaklaşırken sol tarafınızda kalan Aburga Ahmet Dede Türbesi’nin içinde bulunan 10 adet mezarı hemen fark edebilirsiniz. Bir söylentiye göre;  Aburga Dede denizciymiş ve doğal olarak da türbesinde dua edenlerde denizcilermiş. Burada dua edilip adaklar adanırmış. Ayrıca Osmanlı zamanından kalma 1714 tarihli eski mezarda burada yer almaktadır. Konumu

Bozcaada Akvaryum Koyu
Bozcaada Akvaryum Koyu
Bozcaada Hakkında

Bozcaada Ege Denizi’nin kuzey tarafında kalmaktadır. Ada’nın kendine has bir bitki örtüsü vardır. BuradaAkdeniz iklimi hüküm sürmesine rağmen ada, boğazın tam çıkış kısmında kaldığından kuzey rüzgârlarına tamamen açık konumdadır. Böyle bir iklim buranın nem oranın düşük olmasını sağlamaktadır. Bu da üzüm yetiştirmek için mükemmel bir ortam olmaktadır. Adada yapılan bağcılık ve şarapçılığın geçmişi 3000 yıl önceye kadardayanmaktadır. Adanın kendine has dört adet üzüm çeşidi bulunmaktadır. Bunun yanında ada halkının geçim kaynaklarından bir tanesi de balıkçılıktır. Rum ve Türk halkının uzun bir zamandır birlikte yaşamaları adanın mutfak kültürüne de yansımıştır.

Bozcaada Plajları
Bozcaada Plajları

Çoğunluk olarak Kuzey Ege mutfağı yemekleri ağırlıktadır. Adanın mimari tarzı doğal ve sit alandır. Denetimlerin oldukça sıkı olması çarpık şehirleşmenin önüne geçmiştir. Eski mimarı tarzın korunmasına özellikle dikkat edilmektedir. Bozcaada gezilecek yerler listenizi tamamlamadan önce mümkün olduğunca adanın her tarafını dolaşmanızı tavsiye ederiz.

Bozcaada`ya Yakın Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Muğla Gezilecek Yerler | Muğla’da Yapılacak Aktiviteler?

Gezicini

Marmaris En Güzel Plajlar ve Koylar

Gezicini

Lapseki Gezilecek Yerler

Gezicini

Kumluca Gezilecek Yerler | Plajlarıyla Meşhur İlçe

Gezicini

Kelebekler Vadisi : Fethiye’nin Saklı Cenneti

Gezicini

İzmir Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

4 Yorumlar

Nalan Kara 9 Temmuz 2019 at 18:31

Bozcaada Sakizli badem kurabiyesi , Bozcaada koruksuyu ,Çanakkale Bozcaada gelincik serbeti, sakin ve dingin hayat, stres yok, serin, Bozcaada şarap tadim, salaś, yaramaz kargalari, Bozcaada sempatik kedileri, uykucu kopekleri, serin ruzgari ile muhtesem biyerdir Bozcaada

Cevapla
Bozcaada sevdalısı 5 Eylül 2019 at 22:29

Bozcaada’ya geldiğimde Madamin Kahvesi Mehmet Bey ‘in samimi sohbeti ile hayat bulan harika bir yer ilk uğradığım.

Cevapla
İlbey Güngör 15 Kasım 2020 at 00:31

Bozcaada, kendi halinde tam bir cennet bahçesi gibi. Doğru zaman ve doğru kişiler ile gidildiğinde tadından yenmeyecek suyunun buz havasının mis ortamının şeker gibi olduğu dünyalar güzeli bir yer.

Cevapla
Ahmet Şentürk 15 Aralık 2020 at 13:05

Bozcaada gittiğimden beri hala gitmek istiyorum ve harika bir yer kesinlikle tavsiye ederim.

Cevapla

Yorum Yaz