Image default
Çanakkale

Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Çanakkale; özellikle verdiği mücadelelerle Kurtuluş savaşı zamanında ismi destanlaşmış birçok kahramana kucak açmış bir şehitler diyarıdır. Bu konuyla ilgili birçok türküde ismi geçen bu eşsiz doğa güzelliklerine sahip şehir, oldukça güzel bir şehirdir.

Turistlik ve tatil yerleri alanında da oldukça güzel yerler bulunmaktadır. Bu yüzden bu şehir hakkında detaylı bilgi sahip olmak her açıdan fayda verici olacaktır.

Çanakkale’nin Meşhur Yerleri ve Detayları

çanakkalenin nesi meşhur
çanakkalenin nesi meşhur

Her insanın bu güzel şehri ömründe bir kez muhakkak görmesi gerekmektedir. Çünkü bu şehir hem maddi olarak hem de maneviyat olarak oldukça doyurucu öğelere sahiptir. Çanakkale`de Gezilecek Yerler Özellikle tatil ve gezilecek yerler konusunda oldukça cazip olabilmektedir.

Tarihinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı hakkında birçok kanıt bulunmuştur. Bu yüzden multi kültürel bir yapıya sahip olmaktadır. Bu da hem kültür hem de yeme içme konusunda oldukça farklı öğelerin görülmesine neden olmaktadır.

Bu yazı içerisinde Çanakkale içerisinde gezilecek yerlerden ziyade nelerin meşhur olduğu hakkında bilgi veriyor olacağız. Yani Çanakkale’ye gidildiğinde ne yenir ne içilir onlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle çok farklı kültürlerin bir arada yaşanmasından dolayı yeme içme konusunda da oldukça farklı öğelerin olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Çanakkale’de Ne Yenir?

çanakkalede ne yenir
çanakkalede ne yenir

Çanakkale dendiğinde akla ilk olarak peynir helvası gelmektedir. Bu helva neredeyse tüm restoranlılarda karşınıza çıkabilmektedir. Ve denemeden geçmemek gerektiğini belirtmekte fayda vardır. Bu helva ve un, şeker, ceviz konularak yapılan ve yiyen kişinin tekrar yemek isteyeceği basma helvası Çanakkale’nin en meşhur tatlılarındandır. Bu tatlılar Çanakkale ile özdeşmiş tatlardır.

READ  Yeşilyurt Köyü - Çanakkale

Bozcaada Gezilecek Yerler

Peynir helvası altın ve ya safran renginde akışkan bir kıvama sahiptir. Bu haliyle gerçekten bir peyniri andırmaktadır. Ağızda hoş bir tat bırakmaktadır ve Çanakkale dışında yenildiğinde genelde Çanakkale’de olduğu kadar güzel olmadığı belirtilmektedir. Basma helva 3 malzemeden oluşmakta olan oldukça güzel bir tatlı çeşididir. Çanakkale’ye yolu düşenlerin muhakkak bu tatlıyı deneyimlemesi gerekmektedir.

Çanakkale’nin meşhur yiyeceklerini anlatmaya başlarken tatlı ile başlayıp yemekleri ile devam etmekte fayda vardır. Çanakkale denize kıyısı olan bir liman şehridir. Bu yüzden burada balığın bol miktarda taze bir şekilde tüketildiğinden bahsetmeye gerek yoktur. Çünkü şehre adım atıldığından itibaren bunu gözlemlemek mümkündür.

İskorpit çorbası;
İskorpit çorbası
İskorpit çorbası

Çanakkale yemekleri içerisinde özel bir yere sahip olmaktadır. İskorpit bilindiği üzere bir balık çeşididir. Bu çorbayı yaparken iskorpit balığı kullanılır ve sebzeler eşliğinde pişirilir. Servis ederken koyu bir şekilde tanesiyle birlikte tabağa alınır ve bu şekilde tüketilir. Balık severler için oldukça güzel bir başlangıç olabilecek çorba çeşitlerinden bir tanesidir.

Çanakkale’nin meşhur yemeklerinden bahsetmeye devam ederken ıspanak çorbasından bahsetmemek olmaz. Bu çorba isminden de anlaşılacağı üzere ıspanak ile yapılmaktadır. Ispanak mevsiminde bol miktarda bu çorbayla karşılaşmak mümkündür. Gerçekten damak tadına uyanlar için çok güzel bir çorba alternatifidir. Ispanağın faydasını da göz önüne alarak Çanakkale’ye yolu düşenler için bu çorbanın muhakkak içilmesi tavsiye edilmektedir. Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Çorbalardan bahsettikten sonra belki ara sıcak olarak belki de 5 çaylarında tüketilebilecek bir yemekten bahsederek devam edelim. Bu yemeğin ismi tumbidir.

çanakkale tumbi
çanakkale tumbi
Tumbi;

patlıcan, domates ve olmazsa olmazı maydanoz ile harmanlanarak hazırlanmaktadır. Kırmızı bir renk olan bu yemeğin üzerine zeytinyağı gezdirilir ve fırına sürülür. Eğer kilo almaktan korkuyorsanız bu eşsiz yemeği tadarken ayarın kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

READ  Bozcaada Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Bunlar dışında sebze ve meyve şehir için vazgeçilmezler arasında. Özellikle börülce, deniz börülcesi gibi yemekler oldukça sık tercih edilmektedir. Başta da söylediğimiz gibi balık şehrin olmazsa olmazlarındandır.

Çanakkale’ye yolunuz düştüğünde bu tatları deneyimlemeniz eşsiz bir damak tadı zenginliği sunacaktır.

Çanakkale Çevresindeki Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

Gezicini

Lapseki Gezilecek Yerler

Gezicini

Gökçeada Plajları : Tatile Gidecekler İçin Gökçeada Koyları

Gezicini

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gezicini

Ezine Gezilecek Yerler

Gezicini

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Çanakkale Cafeleri : Çanakkale’deki En İyi Cafeler

Gezicini

Bozcaada Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Biga Gezilecek Yerler

Gezicini

1 Yorum

Arif Çakır 6 Mart 2021 at 19:17

Çanakkale’nin peynir helvası, gelibolu ilçesinin sardalyesi çok meşhurdur. Çanakkale akla gelince ilk akla gelen Dardanel olduğu için balıklarıyla ve balık restaurantlarıyla ünlü bir şehir. Mutlaka bu ikisini deneyin derim. Tarihi peynir helvası çok güzel.

Cevapla

Yorum Yaz