Image default
Çanakkale

Biga Gezilecek Yerler

Biga Gezilecek Yerler Eşsiz doğasıyla, Çanakkale‘nin o güzelim havasıyla bir tutulan, sessizlik ve huzuruyla adeta gönlümüzde yer edinmiş bir yer Biga. Oldukça sık sorulan sorulardan biri olan Biga gezilecek yerler konusuna göz atmanın faydalı olabileceğini düşündük. Bu makalemiz sayesinde gezilip görülecek yerlere yeni bir şehri eklemek isteyecek, gitmek için can atacaksınız.

Biga
Biga

Biga Neresidir?

Çanakkale Biga Çanakkale ilinin kendi adıyla anılan yarımadada kurulmuş, Çanakkale’yi Bursa’ya bağlayan karayolunun üzerinde yer alan, merkeze sadece 90 km uzaklığındaki bir ilçedir. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan bu ilçemizde birçok farklı doğa manzarasına şahit olmak mümkündür.

Canakkale Biga Neresidir?
Canakkale Biga Neresidir?

Şehir merkezi Balıkkaya denilen tepeye kurulmuştur. 2016 yılında toplam nüfus 89.853 olarak belirlenmiştir. İlçenin çevresi tarihi doğal güzellikler ile çevrilidir ve bunun yanı sıra gidilen her yerde doğa harikasına rastlamak mümkündür.

Biga sahil
Biga sahil

Biga’da Nereye Gidilir?

Birçok farklı güzel yere ev sahipliği yapan Biga ve burada yaşayan halk, son derece cömert ve kibardır. Buraya geldiğinizde tertemiz havayı içinize çekmek, doğanın güzelliğinin tadını çıkarmak, lezzetli yiyecekleri tatmak isteyeceksiniz.

Biga Gezilecek Yerler
Biga Gezilecek Yerler

İşte size gitmeniz gereken yerler listesi:

 • Ulu Camii
 • Biga Şehitliği
 • Halimbey Konağı Kent Müzesi
 • Kırkgeçit Termal Tesisleri
 • Parion Antik Kenti
 • Bigadiç Kalesi
 • Karabiga
 • Kalafat Köyü

Bu ve buna benzer az nüfuslu yerlere gitmeniz özellikle insanlarla temas halinde olmayı azaltmanız için gayet ideal. Dilerseniz bir sonraki bölümümüzde yer alan Biga’da ne yenir ne içilir içeriğini not alabilirsiniz.

Parion Antik Kenti
Parion Antik Kenti

Biga’da Ne Yenir Ne İçilir?

Elbette bir şehri gezerken yapılması gereken en önemli şey yiyecek ve içeceklerin araştırılmasıdır. Bunlar araştırıldığı takdirde gidilen yerde hiç zorluk çekilmez, nerde ne var bilinir. Bu da size şehir gezme açısından epey fazla katkı sağlar, böylelikle arkadaşlarınıza da önerebilirsiniz. Ayrıca blog sayfasında yiyecek ve içecekler için yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.

READ  Çanakkale Cafeleri : Çanakkale'deki En İyi Cafeler

Size yardımcı olması açısından bunları derledik:
 • Biga Usulü Köfte: Et seven ve tüketmeden duramayan biriyseniz elbette başlamanız gereken en önemli yiyecek Biga usulü köfte olmalı. Vegan ve vejetaryen iseniz bir sonraki seçeneklere bakabilirsiniz.
 • : Çanakkale’nin genel olarak vazgeçilmeyen ve daima tüketilen bir tatlısı olan peynir tatlısı irmikle yapılıyor ve görselliğiyle göz kamaştırıyor.
 • Biga Usulü Paça Çorbası: Paça çorbası herkes tarafından tercih edilmeyebilen bir çorba olsa da sevenler her gün mutlaka tüketmeye çalışıyor diyebiliriz.
 • Biga Cevizli Lokumu: Tatlı tüketmeden yapamayanlardansanız mutlaka tadına bakmanız ve çeşitliliği görmeniz gereken bir tatlıdır lokum. Elbette seveni de sevmeyeni de çoktur fakat farklı çeşitleri gördükçe tadını seveceğinizi düşünüyoruz.
 • Biga Yoğurdu: Biga’ya özel bir yoğurt değildir hatta yapılışı da bildiğimizden daha farklı değildir fakat lezzet açısından son derece damakta tat bırakan bir yiyecektir.

  Biga Peynir Tatlisi
  Biga Peynir Tatlısı

Gitmeden önce kahve içip tatlı yemelik bir mekan arıyorsanız da giden müşterilerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler olan Gönül Kahvesi, Lato Cafe ve Kahve Durağı’na göz atabilirsiniz.

Biga Kemer Sahili
Biga Kemer Sahili

Biga’nın İklimi Nasıldır?

Elbette şehir gezen insanların merak ettiği en önemli konu iklimdir. Bu şehre yazın ya da kışın gitmeniz ne giyeceğiniz açısından son derece önemlidir sonuçta hiç kimse gezmek için gittiği şehirdeki iklim sebebiyle hastalanmak istemez. Çanakkale’nin iklimi ılıman sayılabilir. Kar yağışı azdır. Yağış kış ve ilkbaharda fazladır.

Biga Merkez
Biga Merkez

%53’ü ormanlarla %10’u çayır ve meralarla örtülüdür ve geri kalan arazide de tarım için elverişlilik sağlanır. Avrupa ve Asya kıtalarında toprakları bulunan Çanakkale iklim geçişliliği sebebiyle kışın pek fazla tercih edilmese de yazın turistler tarafından epey ziyaret edilir. Bu kadar sık tercih edilmesindeki en önemli etken ise cep yakmayan ürünlerinin bulunmasıdır. Birçok yer turistik olsa dahi ucuza nesnelerin satıldığı yerlerdir.

 

Kısacası Çanakkale’nin Biga ilçesi tercih edilme açısından son derece yoğundur. Çok zengin bir bitki örtüsü olan Çanakkale’nin Türkiye denizlerinde bulunan deniz balığı türlerin 1/3’üne ev sahipliği yaptığı bilinmekte. Memeli türleri arasında en sık rastlananlar ayı, karaca, yaban kedisi, su samuru ve sincaptır. Bunca güzelliğine karşın çok sık tercih edilen yerler arasında ilk sıralarda yerini almayı başarmıştır.

Biga
Biga Sahil

Biga’da Eğitim

Aynı zamanda öğrencilerin yaşadığı ve uygun bulduğu bir şehirdir Biga. Bu kadar senedir verdiği güzel eğitimle birçok farklı öğrencinin gelişimine katkıda bulunmuştur. İşte bu sebeple de mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri listesine girmelidir. Tabii es geçilmemesi gereken bir başka nokta da Türkiye’nin üniversitesi olan ilk köyü olan Ağaköy de Biga’da bulunur. Yani yalnızca bireysel değil ulusal olarak da Türkiye’mizin gelişmesine katkıda bulunmuştur her anlamda. Birçok farklı yurt bulunan bu ilçede öğrencilerin rahatlıkla eğitim görmesi için ellerinden geleni yapan insanlar var.

Karabiga
Karabiga

Biga’daki En Önemli Yer: Karabiga

Bu köye ayrı bir başlık açmak istedik çünkü en önemli yerin Karabiga olduğunu düşünüyoruz. Gelişmiş ya da gelişmemiş olsun bize göre güzide bölgelerimizden biridir. Biga’nın 20 km kuzeydoğusunda, Marmara Denizi’nin güneyinde, Karabiga yarımadasının, yaklaşık 3.500 kişilik nüfusa sahip bir bölgesi olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda eşsiz tarihi güzellikleriyle de kişilerin gözdesi olma onuruna sahip. Elbette son dönemlerde yapılan değişiklikler bu güzelim kentimizi de vurdu ve denizler kaçak ve yasak tekniklerle avlanan balıkçılardan olumsuz etkilenmekte.

Karabiga Sahil
Karabiga Sahil

Fakat bu tarz çalışmaların düzeleceğine olan inancımızı korumak zorunda olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak isteriz, yoksa hepimiz bu güzellikleri göremeden göçüp gideceğiz. Pek gelişmiş bir yer olarak sayılamayacak olan bu köyümüz de Biga gibi doğal güzelliklerinden mahrum olmuş durumda. Gezip görmek isterseniz mutlaka tavsiye edeceğimiz yerlerden bazılarını yukarıdaki başlıklarda verdik. Ayrıca ilkbahar dahi olsa havanın değişiklik gösterebileceğini, sıcak iklim olmadığını ve her an soğuk havayla karşı karşıya kalabileceğinizi de unutmamanız gerekir. Biga Konumu

Karabiga Denizi
Karabiga Denizi

Çanakkale’de Diğer Gezilecek Yerler

READ  Gökçeada Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

Gezicini

Lapseki Gezilecek Yerler

Gezicini

Gökçeada Plajları : Tatile Gidecekler İçin Gökçeada Koyları

Gezicini

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gezicini

Ezine Gezilecek Yerler

Gezicini

Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Gezicini

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Çanakkale Cafeleri : Çanakkale’deki En İyi Cafeler

Gezicini

Bozcaada Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Yorum Yaz