Image default
Çanakkale

Ezine Gezilecek Yerler

Ezine Gezilecek Yerler

Çanakkale iline bağlı olan Ezine ilçesi, Çanakkale’nin turistik ilçeleri arasında en popüler olanıdır. Bu sebeple bu ilçe, Ezine gezilecek yerler konusunda birçok güzelliği içerisinde barındıran nadir bölgelerden bir tanesidir. Danişmendoğulları tarafından kurulan Ezine bölgesi bir zaman sonra Osmanlı İmparatorluğunun hakimiyetine girmiştir. Bu sebeple Ezine bölgesinde Osmanlı İmparatorluğundan kalma birçok tarihi eser mevcuttur. Aynı zamanda Ezine bölgesine farklı medeniyetlerin kalıntıları da mevcuttur.

Ezine
Ezine

Ezine Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Ezine bölgesindeki en popüler gezilecek yerler şöyledir;

  • Kestanbol Kaplıcası
  • Neandria Antik Kenti
  • Geyikli Beldesi
  • Abdurrahman Cami
  • Yeditaşlar
  • Kilitbahir Kalesi

Yukarıda belirtilen yerler Ezine ilçesini ziyaret eden kişilerin mutlaka gidip görmesi gereken yerlerdir.

Ezine Koyları
Ezine Koyları

Ezine gezilecek yerlerden ilki :  Kestanbol Kaplıcası

Kestanbol Kaplıcası, Ezine bölgesine yaklaşık 15 km mesafede bulunmaktadır. Aynı zamanda Marmara Denizine de yaklaşık 2 km mesafededir, Kestanbol Kaplıcalarının denize bu kadar yakın olması da son derece avantajlı bir durumdur. Tüm bunlara ek olarak Kestanbol Kaplıcasının sıcaklığı ortalama 67 derecedir, aynı zamanda kaplıcanın romatizma ve kadın hastalıklarına iyi geldiği de söylenmektedir. Kaplıcanın mitolojik hikayesinde ise Hz. İsa’nın havarilerinden birisini söz konusu kaplıcanın sularında dirilttiği rivayet edilmektedir.

Kestanbol Kaplicasi
Kestanbol Kaplicasi

Neandria Antik Kenti : Ezine Gezilecek Tarihi Antik Kent

Neandria Antik Kenti, Ezine ilçesinin güneybatısında yer alan Aleksandreia Troas kentinin 13 km ilerisinde bulunmaktadır. Söz konusu antik kent tarihsel sürecinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır, bu sayede antik kentin içerisinde çeşitli dönemlerden ve çeşitli medeniyetlerden kalma çok sayıda kalıntı mevcuttur. Neandria Antik kenti içerisinde tapınaklar ve klasik dönemden kalmış ev kalıntıları bulunmaktadır, aynı zamanda surların etrafında çeşitli lahitlerde Neandria Antik kentinde bulunmaktadır.

READ  Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?
Neandria Antik Kenti
Neandria Antik Kenti

Ezine Geyikli Beldesi

Geyikli Beldesi, Ezine ilçesine bağlıdır ve Ezine’ye olan mesafesi yaklaşık 11 km’dir. Ormanlar ve denizin bir arada bulunduğu geyikli beldesi kafa dinlemek isteyen kişiler için oldukça idealdir. Bu konuda Geyikli beldesinin nüfusu 3600 kişiden oluşmaktadır, son derece sessiz sakin bir yer olan beldenin halkı, geçimini zeytincilik ve balıkçılıktan kazanmaktadır. Son olarak geyikli beldesi Eyvah Eyvah filmlerinin çekildiği yerdir.

Ezine Geyikli Beldesi
Ezine Geyikli Beldesi

Abdurrahman Cami

Abdurrahman Cami, Ezine ilçesinin en eski camisidir. Osmanlı İmparatorluğundan günümüze miras kalan caminin bir diğer özelliği ise Osmanlı mimarisini yansıtmasıdır. Bu konuda caminin Osmanlı İmparatorluğunun ilk camilerinden olduğu düşünüldüğünde, Osmanlı mimarisinin ilk örneklerini de yansıttığını söylemek mümkündür. Bu sebeple caminin önemi oldukça büyüktür. Cami günümüzde hala kullanıma açıktır. Caminin yapımı ise 1310 yılında Orhan Gazi tarafından yaptırılmıştır. Zaman içerisinde tavanı zarar gören caminin restorasyonu ise Sultan 2.Mahmud tarafından yaptırılmıştır, o günden bugünlere son halini alan cami günümüzde hala kullanılmaktadır.

Ezine Tarihi Yerleri
Ezine Tarihi Yerleri

Yeditaşlar

Ezine’de bulunan Yeditaşlar, Ezine ilçesine bağlı Koçali Köyü yakınlarındaki eski, gizli bir taş ocağıdır. Granit kayaların etrafında bulunan Yeditaşlar, Roma döneminden kalmıştır. Yeditaşlar döneminde üretilip sevk edilmeyen sütunlar bulunmaktadır.

Ezine Tarihi
Ezine Tarihi

Bu konuda söz konusu sütunların yaklaşık 60 ton ağırlığında olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda sütunlar üzerinde Roma dönemini anlatan çeşitli yazılarda bulunmaktadır. Bu sebeple Ezine ziyaretçilerinin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yerdir.

Yeditaslar
Yeditaslar

Kilitbahir Kalesi

Ezine gezilecek yerler konusunda Kilitbahir Kalesi oldukça önemlidir ve turistlerin uğrak noktalarından biridir. Bu hususta Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Kilitbahir kalesi İstanbul kuşatması esnasında papa ve Bizansların iş birliğini önlemek amacıyla yaptırılmıştır.

Kilitbahir Kalesi
Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir kalesinin Ezine ilçesiyle mesafesi yaklaşık 40 km’dir ve bu kalenin konum bilgileri Ezine belediyesinin resmi sitesinde bulunmaktadır. Aynı zamanda kaleye toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşmakta mümkündür.

READ  Akliman Plajı - Ayvacık'ta Bir Plaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

Gezicini

Lapseki Gezilecek Yerler

Gezicini

Gökçeada Plajları : Tatile Gidecekler İçin Gökçeada Koyları

Gezicini

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gezicini

Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Gezicini

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Çanakkale Cafeleri : Çanakkale’deki En İyi Cafeler

Gezicini

Bozcaada Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Biga Gezilecek Yerler

Gezicini

6 Yorumlar

Murat3434 9 Aralık 2021 at 18:16

Çok güzel değil mi harika gerçekten çok çok güzel baktıkça mutlu oluyorum

Cevapla
Mikail Kahraman 10 Aralık 2021 at 00:30

Ben tatilimi denizde geçiren biri değilim. Bu yaz Çanakkale Ezine’ye gittim. Peynirinin meşhur olduğu ilçe, doğal güzellikleri, kaplıcasıyla, tarihi yerleriyle mükemmel bir yer. Ve bu tatilimi gezicinindeki tanıtımlarından sonra yaptım.

Cevapla
Yusuf 10 Aralık 2021 at 01:11

Site gerçekten çok faydalı yeni bir şehire gittiğiniz zaman nereye gidebilirsiniz onları gösteriyor bence mükemmel bi site herkesin kullanmasını tavsiye ederim

Cevapla
Nurseda Dora 11 Aralık 2021 at 13:01

Çanakkalede gittiğim en muhteşem yerlerden biri havası o kadar güzel ki başınız bile dönebilir bir anda. Kendinizi tazelenmiş hissediceksiniz . Hayatınızda bir kere de olsa deneyimlemeniz gereken bir yer .

Cevapla
Eyüp ahmet 11 Aralık 2021 at 17:15

bu site çok faydalı yeni bir şehire gittiğiniz zaman nereye gidebilirsiniz onları gösteriyor bence mükemmel bi site herkesin kullanmasını tavsiye ederim

Cevapla
masters 12 Aralık 2021 at 13:04

Çanakkalede gittiğim en muhteşem yerlerden biri havası o kadar güzel ki başınız bile dönebilir bir anda. Kendinizi tazelenmiş hissediceksiniz . Hayatınızda bir kere de olsa deneyimlemeniz gereken bir yer gitmeyen bin pişman

Cevapla

Yorum Yaz