Image default
Çanakkale

Lapseki Gezilecek Yerler

Lapseki Gezilecek Yerler Çanakkale’nin ilçesi olan Lapseki bölgesinin 2500 yıllık mitolojik bir geçmişi bulunmaktadır. Bu sebeple Lapseki gezilecek yerler hususunda oldukça zengindir. Aynı zamanda Çanakkale Boğazı ile Marmara denizinin birleştiği mevkide bulunan Lapseki ilçesi, doğa ile bütünleşmek isteyen gezginler tarafından da tercih edilebilir, bu konuda ilçenin sadece doğası dahi gezmek ve görmek için idealdir

Lapseki
Lapseki

 

Lapseki ilçesinin tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı düşünüldüğünde ilçenin tarihsel açıdan da önemi oldukça fazladır. Son olarak Lapseki ilçesi Çanakkale’ye yaklaşık 33 km mesafede bulunmaktadır.

Lapseki Bölgesinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Lapseki Gezilecek Yerler
Lapseki Sahili

Lapseki gezilecek yerler hususunda oldukça zengindir, söz konusu durumu daha öncede belirttiğimiz üzere Lapseki bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler şöyledir;

  • Lapseki Şehitliği
  • Süleyman Paşa Cami
  • Çardak Çamlık
  • Çardak Arıburnu Şehitliği
  • Ezine
  • Truva Antik Kenti
  • Behramkale

Yukarıda belirtilen yerler Lapseki’nin en popüler ve en gözde yerleridir, bu sebeple söz konusu yerler Lapseki’ye yolu düşenler tarafından mutlaka ziyaret edilmelidir.

Lapseki Plajları
Lapseki Plajları

Lapseki Şehitliği

Lapseki Şehitliği
Lapseki Şehitliği

1975 yılında gerçekleşen Çanakkale savaşı sırasında Lapseki ilçesinden birçok kişi mücadele etmiş ve şehit olmuştur. Bu sebeple Lapseki şehitliğinin ziyaret edilmesi, atalarımızın mirasına sahip çıkmak ve onları anmak açısından oldukça önemlidir.

Süleyman Paşa Cami

Lapseki Gezilecek Yerler
Sülayman Paşa Camii

Süleyman Paşa Cami’nin ne zaman yapıldığı konusunda tam bir fikir olmasa da caminin Orhan Gazi döneminde yaptırıldığı düşünülmektedir. Bu konuda Süleyman Paşa caminin ilk olarak kilise olarak inşa edildiği ancak Türklerin Rumeli bölgesini geçişi sırasında kiliseden camiye çevrildiği söylenmektedir. Süleyman Paşa Cami, mimari olarak ise son derece dikkat çeken bir yapıdır, bu konuda caminin geniş iç yapısı oldukça çarpıcıdır.

READ  Yeşilyurt Köyü - Çanakkale

Çardak Çamlık

canakkale cardak
Çanakkale Çardak

Lapseki ilçesine bağlı Çardak bölgesinde bulunan Çardak Çamlık, temiz hava almak isteyenlerin ve dinlenmek isteyenlerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Aynı zamanda Çardak Çamlık etrafında 7 km’lik oldukça uzun bir yürüyüş alanı da mevcuttur. Piknik yapmak için veya yürüyüş yapmak için Çardak Çamlık oldukça idealdir.

Çardak Arıburnu Şehitliği
Çardak Arıburnu Şehitliği

Çardak Arıburnu Şehitliği

Çanakkale savaşı esnasında Çardak bölgesi, yaralıların iyileştirilmesini sağlayan bir bölge haline gelmiştir. Cepheden getirilen yararlılardan şehit olanlar günümüz adıyla Çardak Arıburnu Şehitliğine gömülmüşlerdir. Şehitlik içerisinde çok sayıda mezarın bulunduğunu söylemek mümkündür. Çardak bölgesine giden kişiler, söz konusu yere mutlaka uğramalı ve atalarının yadigarına sahip çıkmak adına son görevini yerine getirmelidir.

Ezine
Ezine

Ezine

Lapseki bölgesi ile Ezine’nin arası yaklaşık 79 km’dir, mesafe uzun olsa da Ezine bölgesinin ziyaret edilmesi görülecek yerler açısından oldukça önemlidir. Bu konuda Ezine bölgesinde Ketabol kaplıcaları, Mavra Adası, Neandria Antik Kenti bulunmaktadır. Söz konusu yerler son derece güzel ve tarihi açıdan önem taşıyan yerlerdir, bu sebeple Lapseki bölgesinden sonra Ezine gidilip görülmesi gereken yerler arasındadır.

Truva Antik Kenti

Lapseki Gezilecek Yerler
Truva Antik Kenti

Lapseki ile Truva Antik Kentinin mesafesi yaklaşık 50 km’dir. Kazdağları’nın eteklerine kurulan Truva Antik Kenti, Tarihte bilinen meşhur Truva savaşının geçtiği bölgedir. Aynı zamanda bölgenin içerisine Truva kentinin kalıntıları da yer almaktadır. Bu sebeple Truva Antik Kenti mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Özellikle Lapseki gezilecek yerler denildiğinde Truva Antik Kenti ilk akla gelen yerlerde bir tanesidir.

Behramkale

behramkale
Behram Kale

Behramkale ile Lapseki ilçesinin arası biraz fazla olsa da, Lapseki’ye uğrayan kişilerin Behramkale’ye uğraması kesinlikle tavsiye edilmektedir. Bu konuda Behramkale ile Lapseki’nin arası yaklaşık 100 km’dir. Behramkale özellikle manzara hususunda oldukça güzeldir ve günbatımından evvel şahane bir görüntüsü vardır. Bu sebeple Behramkale’ye gitmek isteyen kişiler, günbatımından önce Behramkale’ye gitmelidir. Son olarak yol boyunca Yörüklerin sattığı el ürünlerini görmekte mümkün olacaktır. Konumu

READ  Biga Gezilecek Yerler
Yakın Çevre’de Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

Gezicini

Gökçeada Plajları : Tatile Gidecekler İçin Gökçeada Koyları

Gezicini

Gökçeada Gezilecek Yerler

Gezicini

Ezine Gezilecek Yerler

Gezicini

Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Gezicini

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Çanakkale Cafeleri : Çanakkale’deki En İyi Cafeler

Gezicini

Bozcaada Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Gezicini

Biga Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz