Image default
Çanakkale

Behramkale Assos Gezilecek Yerler : Osmalı’dan Kalma Köy

Behramkale Assos

Behramkale Assos
Behramkale Assos

Tarihi ve doğal güzellikleri ile adından sıkça bahsettiren yerlerden biride Behramkale’dir. Assos yada Behramkale adıyla tanınan yer, Çanakkale şehrinin Ayvacık ilçesinin yaklaşık olarak 17 km güneyinde yer alıyor. Aynı zamanda Behramkale köyü içerinde yer alan bir antik kenttir. Antik çağ zamanında bölge güney ucundaki volkanik tepe zirvesinde ve yamaçlarında oluşmuştur. Ayrıca midilli adasının karşısında keşfedilmiştir.

Behramkale
Behramkale

Assos Antik Kenti Tarihi

Tarihi güzelliklerden biri olarak karşımıza çıkan Assos, MÖ. 7. Yüzyıl içerisinde Lesbos yani midilli adasından gelmiş olan Aiol kolonileri tarafından iskân edilmiştir. Ayrıca bu ada sakinleri sayesinde zenginlik artmıştır. MÖ. 6. Yüzyıl içerinde Lidya Krallığı kıyılardan Helen şehirleri üzerine politik güç sağlar. Bunun sonucunda da Assos MÖ 560 yıllarında Lidya krallığının hâkimiyetine girmek zorunda kalır.

Assos Antik Kenti
Assos Antik Kenti

Behramkale köyü ise Osmanlı döneminde kurulmuştur. Dolayısıyla eski bir köydür. Antik şehir güneye doğru bakarken köyün yerleşimleri ters tarafa doğru gelişim göstermiştir. Ayrıca köy antik kent surları içerisinde yer alırken sadece 150 hane bulunan küçük bir yerleşim olarak açıklanabilir. Yaklaşık olarak 35 senedir bir sit alanı olarak korumaya alınan bölge yeni bina inşa edilmesine izin vermez. Köy içerisinde Assos mimarisinin taş işçilik örneklerini görmemiz mümkündür. Aynı zamanda Behramkale bölgesi zamanla nüfus artışı ile beraber tepenin deniz görmeyen yamaçlarına doğru genişlemiştir.

Assos Antik Kenti Hangi İldedir?

Çanakkale şehrinin Behramkale köyünde yer alan bu antik kent gezginlere göre ise 17. Yüzyıldan sonra dünyada korunmuş olan en güzel yunan şehir devleti örneği olarak kabul edilebilmiştir. Ayrıca Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin yaklaşık olarak 17 km güney civarında bulunur.

READ  Bozcaada Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Assos Antik Kenti Kaç Yıllıktır

Tarihi geçmişi ile dikkatleri üzerine çeken kent çağlara uzan ve Babakale ile Küçüksuyu arasında bulunmakta olan bölgedir. Antik çağın bilim ve felsefe merkezi olarak kabul görmüştür. 5 bin yıldır yaşayan bir antik kent olarak antik liman özelliğini de barındırır.

Assos Behram Kale Gezilecek Yerler

Assos Behramkale içerinde görülmesi gerekli olan birçok alan vardır. Gerek tarihi alanlar gerekse dini yapıları ile alan özelinde birçok nokta karşımıza çıkıyor.

Behramkale mevkiinde gezilecek yerler ise;

  • Assos antik kenti
  • Athena tapınağı
Athena Tapınağı
Athena Tapınağı
  • Antik liman
Assos Antik Liman
Assos Antik Liman
  • Köy kahvesi
  • Murat Hüdavendigar Camii
Behramkale Murat Hüdavendigar Camii
Behramkale Murat Hüdavendigar Camii

Şeklinde açıklanabilir. Bu alanların içerisinde yer alan Hüdevandigar Camii Osmanlı sultanı 1.Murat Hüdavendigar tarafından yaptırılmıştır. Aynı zamanda Osmanlının kendine özgü eserlerinden olan caminin tepede yer alması da dikkatleri üzerine çekiyor. Alanda yer alan Hüdevandigar köprüsü ise yine aynı padişah tarafından hizmete açılıyor. Tuzla çayı üzerine kurulu olan köprünün kemerleri hala orijinal yapısını koruyor. 600 yıldır ayakta duran bu köprüyü görmek ve üzerinden geçmek sizlere farklı hisler yaşatabilir.

Assos Behramkale
Assos Behramkale

Assos Behramkale Nerede Kalınır

Tertemiz havasını soluyacağınız bu alan Assos’un en güzel bölgelerinden biri olan Sivrice’deki pansiyon ve motelleri bulunduruyor. Aynı zamanda Assos içerisindeki ayan motel, bahçıvan motel, sivrice çiçek butik otel gibi yerleri deneyimleyebilirsiniz. Bu oteller bütçe dostu olarak bilinirler.

Assos Antik Kenti Ücretli Midir?

Gezginlerin merak ettiği hususlardan biri de kentin ücretli olup olmadığı noktasıdır. Assos antik kenti girişi ücretli olup giriş ücreti 25-35 TL arasında bir ölçüye denk gelir. Ayrıca ziyaret saatleri de yaz kış dönemi fark etmeksizin açıktır. Sadece saat aralıkları değişkenlik gösterebiliyor. Alan içerisinde yer alan birçok kullanım ile birlikte Assos Behramkale bölgesi ziyaretçileri bol alanlar arasındadır. Keyifli bir tatil geçirmek için öncelikli alanlarınızdan biri olmaya uygundur.

READ  Çanakkale Cafeleri : Çanakkale'deki En İyi Cafeler

Çanakkale’de Diğer Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

chebsra

Lapseki Gezilecek Yerler

Zeynep Özçelik

Gökçeada Plajları : Tatile Gidecekler İçin Gökçeada Koyları

chebsra

Gökçeada Gezilecek Yerler

Zeynep Özçelik

Gelibolu Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Ezine Gezilecek Yerler

chebsra

Eceabat Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Sinem

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Sinem

Yorum Yaz