Image default
Çanakkale

Çan Gezilecek Yerler

Çan Gezilecek Yerler

Bu yazıda Çan Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Çan, Çanakkale‘nin güzel ve doğa harikası bir ilçesi olup aynı zamanda en fazla turist çeken yerlerinden bir tanesidir. Bu bölge hakkında sık sık Çan gezilecek yerler konusu gündeme gelir. Bu makale sayesinde Çan hakkında her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğreneceksiniz.

Çanakkale Çan
Çanakkale Çan

Çan Neresidir?

Çan, Çanakkale’nin coğrafi olarak merkezinde bulunan bir ilçesidir. Coğrafi açıdan oldukça önemli bir konumda olup Kuzeyde Biga ve Lapseki bulunmaktadır. Bu önemli konumdan yararlanan Çan, oldukça sık ormanların olduğu, huzurun başkentidir adeta. En önemli geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır ve bu özelliği kentleşmenin etkisiyle fark edilmesi epey olasıdır. 2016 yılındaki verilere göre nüfusu 48.843’dir ve bu nüfusun yalnızca 18.859’i kırlarda yaşamaktadır.

Çan - Çan Gezilecek Yerler
Çan – Çan Gezilecek Yerler

Çan’da Nereleri Görmelisiniz?

Elbette sayılması imkansız olan bir sürü daha özelliği olan Çan hakkında bu kadar bahsetmek yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda gezilip görülmesi gereken onlarca yer kişileri bekler.

Çan - Çan Gezilecek Yerler
Çan – Çan Gezilecek Yerler
Ziyaretçiler için derlenen gezi planına şöyledir:
  • Çan Kaplıcası: İlçe merkezinde yer alan bu kaplıca içerisinde konaklama tesisi barındırır.
Çan Kaplıcaları
Çan Kaplıcaları
  • Tepeköy Kaplıcası: İlçe merkezine 22 km uzaklıkta ve ormanlık alanda bulunmaktadır. Bunun avantajı olarak da temiz havayı solumak isteyen ziyaretçiler için uğrak noktası haline gelmesidir. Ayrıca kaplıca sularının bel fıtığı, cilt hastalıkları, kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenir.
Tepeköy Kaplıcası
Tepeköy Kaplıcası
  • Çanakkale Seramik Fabrikaları: Yörenin en büyük kuruluşlarından biri olup mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
Çanakkale Seramik Fabrikaları
Çanakkale Seramik Fabrikaları

Çan, bu ve buna benzer birçok yerle ünlüdür ve mutlaka hayatta bir kez bile olsa gezilip görülmesi gerekir. İşte bu sebeple gidenlerin de mutlaka ikinci kez gitmeye istekli olduğu yerlerden birisidir.

READ  Behramkale Assos Gezilecek Yerler : Osmalı'dan Kalma Köy

Çan’da Ne Yenip Ne İçilir?

Elbette Çanakkale denince akla ilk olarak güzel lezzetlerin sofralarda buluştuğu, harika balık sofralarıyla bütünleşen sohbet muhabbet eşliğindeki yemekler gelir. Bunun yanında Çan’ın güzel lezzetlerinden de bahsetmek gerekir.

Yolu Çanakkale’ye düşen ziyaretçiler şu güzel yemeklerin tadına bakabilir:
  • Peynir Helvası: Son derece özenle hazırlanıp sofraya konulmuş tatlılardan biri olan Peynir tatlısı, bunca yıldır koruduğu lezzetiyle soframızda göz doldurmaya devam ediyor.
  • Tavuk Böreği: Yufkanın içine 2 göğüs tavuk veya bütün tavuğun eklendiği bir yemek olan tavuk böreği ilk duyuşta ziyaretçileri şaşırtmaya yetiyor.
  • Melki Yemeği: Kısacası bir tür mantar yemeği olan Melki son zamanlarda oldukça ün kazanmış durumda.
  • Lüfer Pilavı: Bu yemek lüfer balığı ile pirincin birleşmesinden çıkan lezzet ile ziyaretçilerin damaklarında inanılmaz bir tat bırakıyor.

Çanakkale bunlara benzer yiyecek ve içecekleri barındıran şahane bir yer olma özelliğine sahip. Gezerken bir yandan da elinizde yiyeceğin bulunabileceği alanlar var ve bu kolaylık sağlıyor. Ayrıca yiyeceklerin bu denli lezzetli olması tekrar gelmek isteyeceğiniz cinsten.

Çan’a Neden Gitmelisiniz?

Son derece gelişmiş bir ilçe olan Çan, son zamanlardaki artan turist sayısı ile akıllarda kalmaya devam ediyor. Bu akılda kalış yerini uzun zaman bir başkasına bırakmayacak gibi gözüküyor. İkliminin güzelliğiyle, orman alanlarının giderek çoğalmasıyla akıllarda iz bırakan bir güzellik. Bununla birlikte giden ziyaretçilerin pişman olmayarak ve hatta ikinci kez gitmek isteyeceği bir yer haline geldi.

Türkiye tarihi açısından çok önemli bir jeopolitik konumda olan Çan, hem Çanakkale hem de ulusal anlamda giderek popüler hale geldi. Popüler hale gelmesinde en çok bu özelliğin olduğu söylenebilir. Bütün bunlara ek olarak gidenlerin de Çan hakkında olumlu yorumlar yapmasının, gelecekte gitme niyeti olan bireylere yardımcı olduğundan bahsetmek gerekir. Çan Gezilecek Yerler

READ  Gelibolu Gezilecek Yerler

Çan’ın İklimi Nasıl?

Öncelikle seyahat edenler tarafından Çan’ın oldukça soğuk bir iklime sahip olduğu, yazın dahi her an bir iklim olayının yaşanabileceği bilinen bir gerçek. Buna karşılık yaz kış son derece yüksek standartlarda ziyaret edilmeye devam ediyor. Kimi ziyaretçiler kaplıcaları görmek için geldiklerini belirtirken kimileri de yiyeceklerin lezzetine karar vermek için açtıkları blog sayfalarında ayrı bir sayfa oluşturuyor.

Doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin olan Çan, arazisinin büyük bir bölümünün engebeli olması sebebiyle çoğu yerde araç ile yolculuk yapılmasını geçerli hale getirmiyor. Ancak buna rağmen tabiat bakımından üstüne değinmeden geçilmeyecek bir güzelliğe kapı aralıyor. İşte sırf bu yüzden Çanakkale’de gezilip görülmesi gereken yerlerde üst sıraları alıyor.

Gidenler İçin Birkaç Tavsiye

Çan, yağışların sonbahar, kış, ilkbahar mevsimlerinde fazla olduğu ve yaz ayında neredeyse hiç olmadığı bir ilçe olduğundan kıyafetlerin buna göre seçilmesi, kişisel bakım eşyalarının ihmal edilmemesi gerekir. Bunlar dışında ehliyet, ruhsat gibi seyahat gereği taşınması gereken malzemelerin mutlaka bulunması, sağlık ile ilgili herhangi bir sorunda düzeltilmesi için malzemelerin olması gerekir.

Seyahat kurallarının hiçe sayılmaması, güvenli bir yolculuk için bu gerekli görülen uyarılar dikkate alındığı takdirde hiçbir problemle karşılaşılmayacaktır. Ayrıca elektronik aletlerinin kullanıma hazır olması son derece önemlidir. Çanakkale’de ise karşılaşılan güzel manzara sebebiyle doğal olarak fotoğraf makinelere ihtiyaç duyulacağından, gün doğumunda ve batımında herhangi bir pürüz yaşanmaması için uğraşı gösterilebilir.

 

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

chebsra

Lapseki Gezilecek Yerler

Zeynep Özçelik

Gökçeada Plajları : Tatile Gidecekler İçin Gökçeada Koyları

chebsra

Gökçeada Gezilecek Yerler

Zeynep Özçelik

Gelibolu Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Ezine Gezilecek Yerler

chebsra

Eceabat Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Gezicini

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini