Image default
Çanakkale

Eceabat Gezilecek Yerler

Başlıklar

Eceabat Gezilecek Yerler

Yazıda Eceabat Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Çanakkale’nin bir ilçesi olan Eceabat, Çanakkale Boğazı sahil kenarında bulunmaktadır. Eski adı Maydos’tur ve ilk olarak Midilliler tarafından kurulmuştur. 1354 yılında Osmanlı himayesine geçen ilçe merkezinde anıtsal Osmanlı kaleleri vardır. Gelibolu yarımadasında bulunduğu için tarihi önemi büyüktür. Tarihi turistik gezi için gelenlerin gezebilecekleri çok yer vardır. İklimsel özelliğinden dolayı, daha çok Mayıs – Eylül ayları arası ziyaret için en uygun zamandır.

Eceabat
Eceabat

Görülmesi Gereken Yerler

Eceabat gezilecek yerler sayısı, bölgenin tarihi ve coğrafi konumundan dolayı oldukça fazladır. Çanakkale savaşında önemli bir konuma sahip olduğu için anıtsal çok yapı vardır.

Eceabat Gezilecek Yerler
Eceabat Gezilecek Yerler
Görülmesi gereken yerler şöyle sıralanır;
  • Kilitbahir kalesi,
Kilitbahir Kalesi
Kilitbahir Kalesi
  • Sestos kalesi,
Sestos Kalesi
Sestos Kalesi
  • Bigalı kalesi,
Bigalı Kalesi
Bigalı Kalesi
  • Namazgah tabyası,
Namazgah Tabyası
Namazgah Tabyası
  • Seddülbahir kalesi,
Seddülbahir Kalesi
Seddülbahir Kalesi
  • Eceabat Gelibolu tarihi milli parkı,
  • Şehitler anıtı,
Şehitler Anıtı
Şehitler Anıtı
  • Barış müzesi,
Barış Müzesi
Barış Müzesi
  • 57. Piyade Alayı Şehitliği,
57. Piyade Alayı Şehitliği
57. Piyade Alayı Şehitliği

Bölgede bulunan kalelerin çoğu Osmanlı döneminde farklı tarihlerde yapılmıştır. Şehitler anıtı 1915 1. Dünya Savası sırasında, Çanakkale’de şehit olan Türk askerler anısına yapılmıştır.

Nasıl Gidilir?

Eceabat’ta gitmek isteyenler, öncelikle çeşitli ulaşım araçları ile Çanakkale’ye gitmektedir. Eceabat ilçesi, Çanakkale’nin 14 km uzağında bulunmakta ve buradan da çeşitli ulaşım araçları ile rahatlıkla gidilebilmektedir. Çanakkale merkezden, feribotlar ile geçiş yapılabiliyor. İstanbul yönünden araç ile gelmek isteyenler, Tekirdağ üzerinden karayolu ile rahat ulaşım sağlayabilirler.

Nerede Kalınır?

Eceabat, Çanakkale Boğazı kenarında kurulmuş şirin bir ilçedir. Tarihi ve turistik bir yer olduğu için yaz dönemlerinde gelen misafirleri ağırlamak için çeşitli konaklama yerleri bulunmaktadır. Oteller, pansiyonlar, apartlar mevcuttur. Birçok noktada ev tipi pansiyonlar bulunmaktadır. Konaklama yerleri, sahile çok yakındır ve hem boğaz manzaralı hem de yeşillikler içerisinde yer almaktadır. Çanakkale İl merkezinde de çok sayıda konaklama seçenekleri vardır ve isteyenler, feribotla gidiş geliş yapabiliyorlar.

READ  Bozcaada Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi

Ne Yenir?

Bir yere gezmeye gidileceği zaman ilk olarak, konaklama yerleri ve orada yöresel neler yenilebileceği araştırılır. Eceabat’ı ve çevresini gezmeye gelenler, tarihi yerleri gezerken, yorulacaklardır. Bu bölgede yapılan yöresel yemeklerin tadına bakarak, yorgunluk atılacaktır. Eceabat bölgesinde, peynir helvası, kaçamak, sardalya kroket, sardalya salatası, sardalya buğulama, piruhide, sardalya dolması ve tüm deniz ürünleri bölgede meşhur olan yiyeceklerdir. Oğlak etinden yapılan hıdrellez yahnisi yine gelen misafirlere sunulan özel yemeklerdendir.

Turistik Ve Simgesel Yerler

Eceabat bölgesi, Çanakkale Savaşı sonrasında, Türk tarihi açısından büyük önem taşımaya başlamıştır. Günümüzde, Çanakkale Savaşının hangi şartlarda yapıldığını yerinde görmek isteyenler, Eceabat simgesel ve turistik tüm yerleri görmek istemektedir. Bölgenin her tarafında, Çanakkale savaşının izleri kaldığı için gelen turistlerin yerinde görebileceği çok sayıda anıt, eser ve kalıntı bulunmaktadır. Çanakkale şehitler anıtı ve diğer anıtlar, gelen herkesin mutlaka görmeye ve ziyaret etmeye çalıştığı yerlerdir. Eceabat gezi programını yapanlar, kendilerine 2 -3 gün ayırdıklarında bölgenin tamamını gezebilecektir.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

chebsra

Lapseki Gezilecek Yerler

Zeynep Özçelik

Gökçeada Plajları : Tatile Gidecekler İçin Gökçeada Koyları

chebsra

Gökçeada Gezilecek Yerler

Zeynep Özçelik

Gelibolu Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Ezine Gezilecek Yerler

chebsra

Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Gezicini

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Çanakkale Cafeleri : Çanakkale’deki En İyi Cafeler

chebsra

1 Yorum

Hasan Korkmaz 10 Ağustos 2021 at 23:05

Eceabat çok ufak bir şehir gibi görünse de çok güzel bir şehir. Eğer eceabata giderseniz mutlaka Kabatepe limanına gidin. İster denize girmek için ister piknik yapmak için harika bir plaj yeri. Her yaz mutlaka giderim. Huzur dolu bir yer.

Cevapla

Yorum Yaz