Image default
Bozcaada Çanakkale Tavsiye Yerler

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Çanakkale hakkında ne anlatılırsa az kalır desek doğru olur.  Aslında Türkiye’nin her şehri bu şekildedir. Ancak Çanakkale’nin ülkemiz coğrafyası içerisinde yeri başkadır. Çanakkale görülecek yerler Hem kurtuluş savaşı itibariyle destanlaşan hikâyeleriyle hem de eşsiz doğa güzellikleri ile bu şehri daha yakından tanımayı istemek son derece doğal bir istektir.

Çanakkale
Çanakkale

Bu yazımızda Çanakkale’de gezilecek yerler konusuna değinmiş olacağız. Ancak bundan önce Çanakkale tarihinden kısa bir bahsetmekte fayda görüyoruz.

Çanakkale birçok türküye konu olmuş bir şehirdir. Bunun nedeni birçok kahramanlığa kucak açmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle kurtuluş savaşı yıllarında burada çok şehit verilmiş ve ‘’Çanakkale Geçilmez’’ sözünü tarihimize kazımıştır.

Çanakkale Gezilecek Yerler
Çanakkale Gezilecek Yerler

Asya ve Avrupa arasında kalan Çanakkale tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Birçok bilindik kültürler buraya yerleşmiş ve burada gelişmiştir. En sonunda da Çanakkale bir Türk diyarı olmuştur. Uzun yıllar boyunca da öyle kalmaya devam etmiştir. Yapılan savaşlar sonrası elden alınmaya çalışılsa da asla verilmemiş ve tarihine başarı hikâyeleriekilmeye devam etmiş bir şehirdir.

çanakkale
çanakkale

Çanakkale’ye Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Tarihi özellikleri, efsaneleri, kahramanlık rivayetleri ve eşsiz manzaraları ile Çanakkale her insanın ömründe bir kez olsun gezmesi gereken bir yerdir. Sadece gezilecek yerler açısından değil aynı zamanda deniz tatili açısından da oldukça güzel vakit geçirmenizi sağlayabilecek koylara ve sahillere sahiptir.

Hem turistik açıdan hem tarihi merak açısından bu şehre gitmek isteyenler için ulaşım çok farklı şekillerde olabilmektedir.Çanakkale görülecek yerler  Yurt dışı ve yurt içi her yerden turist çeken bir şehir olan Çanakkale için ulaşım oldukça basit olabilmektedir. İster yakından ister uzaktan olsun Çanakkale’ye gitmenin oldukça kolay yolları vardır.

READ  Türkiye'de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi
Çanakkale Merkez
Çanakkale Merkez

Çanakkale’de hava yolu, deniz yolu ve kara yolu açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Öğrencinin ve turistin bol olduğu şehirde ulaşım imkânları olduksa genişletilmiştir. Bu yollardan herhangi bir tanesi seçilerek konforlu bir şekilde Çanakkale’ye ulaşmak mümkün olmaktadır.

Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerden Ankara’ya kendi imkânları ile gelecek olanların kara yollarını tercih ettiğinde konforlu bir yolculuğun kendilerini beklediğini belirtmekte fayda vardır.

çanakkale
çanakkale

Çanakkale’de Nereleri Gezmeli?

Çanakkale hakkında tarihi ve ulaşım kolaylıkları hakkında bilgi verdikten sonra gezilecek yerlerden bahsetmeye başlayabiliriz. Bu şehir en önemli tarihi miraslara ev sahipliği yapmaktadır. Çanakkale gidilmesi gereken yerler Bu yüzden tarihe ve müzelere meraklı olanların görmesi gereken birçok güzel yer bulunmaktadır.

Tarihi ve müze açısından zengin bir şehir olmasının yanı sıra eşsiz bir doğa güzelliğine sahip bir şehirdir. Ancak yerleşim yerleri çok fazla yaygın değildir. Bu yüzden anıtlar ve müzeler gezilirken ve ya deniz dinlenmesi için tercih edilecek yerlerde pek yerleşim alanına rastlanmaz. Aynı zamanda buraları gezmek belli başlı yerleri görmek uzun sürmeyecektir.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı
Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Çanakkale’de gezilmesi gereken yerlerden bahsetmeye Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndan başlamakta fayda vardır. Gelibolu yarımadasının güney tarafında bulunan park oldukça güzel bir yerdir. Ayrıca Çanakkale Boğazı’nın Avrupa Yakasına denk gelmektedir. 1973 yılında kurulmuş olan park oldukça sık tercih edilmektedir. Ayrıca bu park Birleşmiş milletler tarafından koruma altına alınmıştır.

Milli park ilan edilen bu park milli değerler ve tarihi anıtlar açısından oldukça önemli bir noktada olmaktadır. Birçok milletten şehitlerin anıtları burada bulunmaktadır. Söylenene göre bu mezarların sayısı 250 binden fazladır. Bu açıdan tarihi it alanı olarak nitelendirmek mümkündür. Bunların yanı sıra bu milli park içerisinde savaşın diğer kanıtlarını görmek mümkündür. Askerlerin kullandığı siperler, toplar, silahlar burada tarihin bir kanıtı olarak durmaktadır.

Babakale
Babakale

Babakale

Bir diğer gezilecek yer Baba kale olarak geçen bir kaledir.Bu babakale Asya Kıtası’nın batı tarafına denk gelmektedir. Birçok eski medeniyete ev sahipliği yapması açısından önemlidir. Ayrıca görsel olarak gezildiğinde doyurucu özellikler taşımaktadır. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan kale denize çok yakın bir konumdadır. Bu kaleyi Osmanlı’dan III. Ahmet yaptırmıştır. Buradaki halk kendisine korsanları şikâyet ettiğinde yurdun birçok noktasından inşa için insanlar çağırtmış ve kaleyi tamamlatmıştır. Bu arada patrona Halil İsyanı çıkınca inşaat yarım kalır.Ancak ileriki dönemlerde bu inşaat tamamlanır. Bu mimari eser içerisinde birçok cami ve ev bulunmaktadır. Yani burayı küçük bir şehir olarak düşünmek mümkündür. Bu açıdan gezerken daha da mistik bir hava sezinlemek olasılığı vardır.

READ  Gökçeada Plajları : Tatile Gidecekler İçin Gökçeada Koyları
Truva Atı
Truva Atı

Çanakkale Truva

Truva savaşını bilmeyen yoktur. Güzeller güzeli Helen’in kaçmasıyla başlayan savaş Çanakkale içinde devam etmiştir. Meşhur Truva atı hikâyesi de tam bu noktada başlamaktadır. Bu hikâyeden kalan Truva atı Trioya Antik Kenti içerisinde bulunmaktadır. 1988 yılında UNESCO dünya Mirası Listesi’nde bu yeri isimlendirmiştir.

Dünya üzerinde birçok insan bu kenti bilmektedir. Bu açıdan oldukça meşhur bir yerdir. Kaz Dağı’na çok yakın olan bu yer İlyeda destanı içerisinde geçen az önce bahsettiğimiz savaşın geçtiği yerdir. 3000 yıllık bir geçmişinin olduğu tahmin edilmektedir. Ve Çanakkale’ye gidildiğinde muhakkak gezilmelidir.

Kaz Dağları
Kaz Dağları

Kaz Dağları

Kaz Dağları Troya Antik Kenti civarına yakın olan gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi de Kaz Dağları’dır. Burası dünya çapında bilinen önemli bir ormanlık alandır. Sürekli olarak oksijen üreten bir özelliğe sahiptir. Mitolojik olarak burası İda ismiyle bilinmektedir.

Eşsiz bir bitki örtüsüne sahip alan birçok endemik türün ev sahipliğini yapmaktadır. Bu açıdan burası koruma altındadır. Ayrıca Zeus Sunağı da burada bulunmaktadır. Oldukça ilginç olan bu sunak görülmeye değer tarihi bir öğedir. Bunların yanı sıra iklim konusunda da burada ilginç bir durum vardır. Geniş bir alanı kapladığından hem kara iklimini hem de deniz iklimini aynı anda yaşayabilmektedir.

Assos Behramkale
Assos Behramkale

Assos Behramkale

Behramkale Bir diğer gezilecek yer kuşkusuz Assos’tur. Burası Ayvacık’ta bulunmaktadır. Francis Bacon tarafından keşfedilmiştir. Oldukça fazla tarihi medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu açıdan önemli bir tarihi kenttir. Aristo’nun burada kaldığı söylenmektedir. Bu yüzden felsefe tarihinde ismi sürekli geçen bir yerdir. Sokakları ve mimarisiyle oldukça güzel bir tatil imkânı sağlamaktadır. Ayrıca limana yakın olduğundan denizden istenildiği şekilde yararlana bilinmektedir.

Bozcaada Rum Mahallesi
Bozcaada Rum Mahallesi

Bozcaada

Gezilecek diğer bir yer Bozcaada’dır. Burası oldukça güzel bir doğa manzarasına sahiptir. Bu yüzden sadece dinlenmek için bile gidilebilir bir yerdir. Plajlarında bulunan kumlar oldukça güzeldirBozcaada Gezilecek Yerler Bu yüzden deni dinlenmesi tercih edenler için oldukça avantajlı olabilmektedir.

READ  Yeşilyurt Köyü - Çanakkale
çanakkale Gökçeada
çanakkale Gökçeada

Gökçeada

Bozcaada’dan sonra gezilecek diğer bir ada Gökçeada’dır. Burası Türkiye’nin en büyük adası olma özelliğini taşımaktadır. Oldukça sakin bir halka sahiptir. Bu yüzden dinlenmek için özellikle tercih edildiği bilinmektedir. Özellikle Laz koyu gibi yerler deniz ve kumun tadını çıkarmak için ideal olan yerlerdir.

Biğa
Biğa

Biğa

Tavsiye edilecek diğer bir yer Biga’dır. Çanakkale Gezilecek Yerler Burada fazla çalışma yapılmadığından henüz yeterli bir bilgi bulunmaktadır bu yüzden tarihi hakkında net bir aktarım yapılamamaktadır. Ancak birçok farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı bilinen bir gerçektir. Çanakkale’de Gezilecek Yerler Büyük İskender’in bir zamanlar burada bulunduğu ve bir savaşa katıldığı bilinmektedir. Perslerle yapılan bu savaşa şahitlik eden yerde birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Şu an ilçe olarak geçen Biga tarihi güzellikleri açısından gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Küçük Kuyu
Küçük Kuyu

Küçük Kuyu

Diğer bir yer Küçük Kuyu’dur. Burası da Kaz Dağları’na oldukça yakındır. Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ? Zeytin ağaçları ile meşhur olan yer oldukça güzel doğa güzelliklerine sahiptir.Çanakkale’de Gezilecek Yerler Zeytinyağı üretimi açısında da oldukça başarılı bir yerdir. Ayrıca beldede taş mimari hemen göze çarpmaktadır.

Çanakkale İlçelerin Resimleri

Çanakkale MerkezÇanakkaleÇanakkale Zafer MüzesiÇanakkale Ezine TarihiCanakkale BigaÇanakkale Çardakçanakkale1çanakkale11çanakkalenin nesi meşhurcanakkaleçanakkalede ne yenirÇanakkale ŞehitliğiAyvacıkAyvacık Gezilecek YerlerBigaEdremitBehramkale AssosAssos BehramkaleLapsekiLapseki PlajlarıBozcaadaAburga Ahmet Dede Türbesi BozcaadaBozcaada Gezilecek Yerler

Bunlar dışında Çanakkale kaplıcaları ile de meşhur bir yerdir. Bu yüzden bir kez de olsa gidilmesi ve gezilmesi gereken bir şehirdir.

Çanakkale Çevresindeki Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

Gezicini

Uzungöl Doğa Harikası : Size Cennetteymiş Hissi Veren Yer!

Gezicini

Uludağ Gezilecek Yerler : Bursa’da Bir Kayak Merkezi

Gezicini

Türkiye’de Gezilecek En Güzel Yerler Listesi

Gezicini

Salda Gölü Nerede? Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Saklıkent Kanyonu : Fethiye Doğa Harikası

Gezicini

Ölüdeniz Gezilecek Yerler | Tatilcilerin Vazgeçemediği Turizm Cenneti

Gezicini

Nevşehir Gezilecek Yerler : Mutlaka Görmeniz Gereken Yerlerin Listesi !

Gezicini

Muğla Gece Hayatı : Disco Barları En iyi Eğlence Yerleri

Gezicini

1 Yorum

?Yeşim MENGİ??? 20 Ağustos 2019 at 14:30

İş seyahatlerimin sevdiğim yanı burasıdır ve en sevdiğim illerden biri denilebilir! Bir an önce çanakkale route’m yaklaşsın diye bekliyorum o kadar huzurun olduğu bir yer ..

Cevapla

Yorum Yaz