Image default
Çanakkale

Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Gezilecek Yerler Çanakkale’nin bir ilçesi olan Bayramiç bölgesi Çanakkale’ye yaklaşık 70 km mesafe bulunmaktadır. Bu konuda Bayramiç bölgesi, antik dönmelerden beri yerleşim yeridir. 1308 yılında Karesi Beyliği ve ardından 1356 yılında Osmanlı İmparatorluğuna katılan Bayramiç bölgesi, Osmanlıların Rumeli’ye geçişi esnasında Ali Hızır Emir Bey komutasında bulunan askerlerin Bayramiç bölgesine yerleşmesiyle günümüze kadar gelmektedir. Günümüzde Bayramiç gezilecek yerler hususunda ise oldukça zengindir.

Bayramiç
Bayramiç

Bölgenin ismi ise Bayramiç bölgesinde düzenlenen şenliklerden dolayıdır, bu hususta bölgede yapılan şenliklere bayram içi adı verilmekteydi, zaman içerisinde bayram içi, Bayramiç olarak düzenlenerek günümüzdeki adına ulaşmıştır.

Bayramiç Gezilecek Yerler
Bayramiç Gezilecek Yerler

Başlıklar

Bayramiç Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Bayramiç gezilecek yerler hususunda oldukça çeşitlidir, bu konuda bölgede gezilip görülmesi gereken yerler ise şöyledir;

  • Hadımoğlu Konağı
  • Mehmet Akif Ersoy Müzesi
  • Tepe Camisi
  • Taşköprü Camisi
  • Külcüler Kaplıcası
  • Skepsis Yerleşim Yeri

Yukarıda belirtilen yerler Bayramiç bölgesinin en popüler ve en çok ziyaret edilen yerleridir.

Bayramiç Hadımoğlu Konağı

Hadımoğlu Konağı Bayramiç bölgesinin şehir merkezinde bulunmaktadır. Konağın kitabesinde belirtildiğine göre Hadımoğlu Konağı 1795 yılında yaptırılmıştır. Konağın kim tarafından yaptırıldığı ise bilinmemektedir, ancak konağın yapıldığı dönemde Bayramiç bölgesinin yöneticilerinden olan Hadımoğlu sülalesinden Hazımzade Osman Bey tarafından yaptırıldığı düşünülmektedir. Hadımoğlu konağının içi ise oldukça güzeldir.

Hadımoğlu Konağı
Hadımoğlu Konağı

Bu hususta konağın iç ve dış cepheleri tamamen resimlerden, frenklerden ve alçı süslemelerden oluşmaktadır. Bu sebeple Bayramiç gezilecek yerler hususunda Hadımoğlu konağının oldukça önemli bir yeri vardır. Son olarak Hadımoğlu konağı 1996 yılında Kültür Bakanlığı tarafından etnografya müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bayramiç Mehmet Akif Ersoy Müzesi

İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un 11 yaşına kadar yaşadığı evi, Bayramiç ilçesinde bulunmaktadır. Bu konuda 2016 yılında Mehmet Akif Ersoy’un evi Bayramiç belediyesi tarafından satın alınarak müze haline dönüştürülmüştür. Söz konusu ev 2 katlı ve 5 odalı oldukça büyük bir evdir. Günümüzde müze olarak kullanılan Mehmet Akif Ersoy’un Bayramiç’ de bulunan evinde Mehmet Akif Ersoy’a ait birçok eşya ve belge sergilenmektedir. Aynı zamanda Emine Şerife hanımın ve Mehmet Akif Ersoy’un balmumundan yapılmış heykelleri de müzenin içerisindedir. Son olarak müze içerisinde döneme ait birtakım antik eşyalarda sergilenmektedir.

READ  Eceabat Gezilecek Yerler
Bayramiç Mehmet Akif Ersoy Müzesi
Bayramiç Mehmet Akif Ersoy Müzesi

Bayramiç Tepe Camisi

Bayramiç şehir merkezinde bulunan Tepe Camisi 1357 ile 1365 yılları arasında yapılmıştır. Caminin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de caminin mimarisine bakıldığında yapıldığı dönemle alakalı izler taşıdığı görülmektedir. Konumu

Bayramiç Tepe Camisi - Bayramiç Gezilecek Yerler
Bayramiç Tepe Camisi – Bayramiç Gezilecek Yerler

Bayramiç Taşköprü Camisi

Taşköprü Camisi ismini yanında bulunan taş köprüden almaktadır, cami 1792 yılında Hadımzade Osman Bey tarafından yaptırılmıştır. Aynı zamanda Mehmet Akif Ersoy’un babası da Taşköprü Camisinde uzun bir süre imamlık görevini yerine getirmiştir.

Bayramiç Taşköprü Camisi
Bayramiç Taşköprü Camisi

Külcüler Kaplıcası

Külce Kaplıcası, Bayramiç şehir merkezine yaklaşık 18 km mesafede bulunmaktadır. Kaplıcanın romatizma hastalıklarına, cilt bozukluklarına, kadın hastalıklarına ve solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Bu sebeple söz konusu rahatsızlıkları yaşayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Skepsis Yerleşim Merkezi

Skepsis yerleşim merkezi, Kurşunlu köyünün yakınlarında bulunan oldukça eski bir antik dönem yerleşim merkezidir. Söz konusu yerin oldukça güzel bir manzarası vardır, hatta şehrin ismi de eski Yunancada ‘’Manzarası Güzel’’ anlamına gelmektedir. Şehrin kuruluşu ise MÖ 8. Yüzyıl dönemlerine dayandırılmaktadır.

Skepsis Yerleşim Merkezi - Bayramiç Gezilecek Yerler
Skepsis Yerleşim Merkezi – Bayramiç Gezilecek Yerler

Bu konuda söz konusu dönemde yaşayan Homeros’un İlya destanında Skepsis yerleşim yerinin ismi geçmektedir. Skepsis yerleşim merkezi zaman içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından birçok dönemin kalıntısı bulunmaktadır, bu sebeple Çanakkale  hususunda Skepsis yerleşim bölgesinin önemi oldukça büyüktür.

Skepsis Yerleşim Merkezi - Bayramiç Gezilecek Yerler
Skepsis Yerleşim Merkezi – Bayramiç Gezilecek Yerler

 

Bayramiç’e Yakın Görülecek Yerler

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yeşilyurt Köyü – Çanakkale

chebsra

Lapseki Gezilecek Yerler

Zeynep Özçelik

Gökçeada Plajları : Tatile Gidecekler İçin Gökçeada Koyları

chebsra

Gökçeada Gezilecek Yerler

Zeynep Özçelik

Gelibolu Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Ezine Gezilecek Yerler

chebsra

Eceabat Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Çanakkalenin Neyi Meşhur? Ne Yenir ?

Gezicini

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz