Image default
Balıkesir

Bandırma Gezilecek Yerler

Bandırma Gezilecek Yerler

Bandırma
Bandırma

Bandırma bilindiği üzere ülkemizde adeta cenneti anımsatan bir sahil ilçesidir. Marmara Denizi kıyısında yer almaktadır. Bandırma tarihi geçmişi açısından da turistlerin ilgisini çeken bir beldedir. Ülkemizde yer alan önemli limanlara sahip olan Bandırma Balıkesir iline bağlı şirin bir ilçedir. Bandırma tarihi açıdan ve kültürel özellikleriyle her daim gerek yabancı gerekse yerli turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Aynı zamanda Bandırma gezilecek yerler bakımdan da oldukça zengindir.

Bandırma Gezilecek Yerler
Bandırma Gezilecek Yerler

Bandırma Gezilecek Yerler Nelerdir?

Balıkesir iline bağlıdır. Son yılarda üniversitenin de kurulmasıyla beraber yoğun nüfus artışı yaşayan bir ilçedir. Bu şirin sahil ilçesini görmeye gelenler oldukça fazladır. Ayrıca kültürel özelliklerini öğrenebilmek için ülkemizin farklı noktalarından burayı ziyaret edenlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Bandırma ilçesi antik yapısı ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer ilçelerden birisidir. Sadece ülkemizden değil Yurt dışından da çok fazla turist çekmektedir. Ülkemizde denize kıyısı olduğu içinde Bandırma hafta sonu seyahatleri için ideal bir seçenek olacaktır.

Manyas Kuş Cenneti

Özellikle Manyas kuş cenneti ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerinden birisidir. Yurt içi tatilinizde yeni yerler keşfetmek mi istiyorsunuz? Öyleyse, Bandırma Manyas kuş cenneti yeni rotanız olabilir. Ülkemizin eşsiz ve adeta cenneti anımsatan doğal güzelliği olan Manyas kuş cenneti her mevsim görülmesi gereken yerlerdendir. Manyas kuş cenneti Bandırma’nın güneyinde yer almaktadır.

Bandırma Gezilecek Yerler
Bandırma Gezilecek Yerler

Manyas kuş cenneti olarak adlandırılan bu belde adını burada bulunan Manyas gölünden almaktadır. Aynı zamanda bu bölge ılıman bir iklime sahiptir. Dolayısıyla dört mevsim tüm göçmen kuşların uğrak noktası olmaktadır. Bu göl çevresinde kuşlar göç esnasında uzunca bir zaman kalırlar. Adeta cenneti anımsatan manzarasından dolayı da göl kuş cenneti olarak anılmaktadır.

READ  Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?
Bandırma Gezilecek Yerler Manyas Kuş Cenneti
Bandırma Gezilecek Yerler Manyas Kuş Cenneti

Manyas kuş cenneti Bandırma gezilecek yerler listesinde genellikle üst sıralarda yer almaktadır. Manyas kuş cenneti milli parkı doğası ve tüm güzellikleriyle görülmeye değer yerlerden biri olarak anılmaktadır. Milli park genelinde toplamda 266 tane kuş cinsi barınmaktadır. Dolayısıyla Manyas kuş cenneti ismi bu şekilde oluşmuştur.

Sadece kuşlar değil çok sayıda balık ve bitki türü de bu doğa harikasının içinde yer almaktadır. Bu milli parkı sabah 9:00 akşam 18:00 saatleri arasında sadece pazartesi günleri hariç rahatlıkla ziyaret edebiliyorsunuz. Manyas kuş cennetinde çok fazla sayıda kuş türü bulunmaktadır. Genelde yurt içinden ve yurt dışından olsun bu kuş türlerini merak eden çok sayıda ziyaretçi bulunmaktadır.

Manyas kuş cennetinde yer alan kuş türleri şunlardır:

  • Karabatak
  • Alaca balıkçıl
  • Gece balıkçıl
  • Küçük balıkçılı
  • Çeltikçi
  • Kaşıkçı
  • Bıyıklı Sumru

Bunun gibi çok daha fazla kuş türü Manyas kuş cennetinde yer almaktadır. Bu Manyas gölü çevresinde sadece milli park değil aynı zamanda kuş müzesi de yer alır. Kuş müzesi de Manyas gölünü ziyarete gelen ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Bu müzeye giriş yapıp bu kuşları yakından görebilmek için sizlerden ekstra bir ücret alınmamaktadır. Bu durum da elbette ziyaretçilerin hoşuna giden ayrı bir konudur.

Bandırma Arkeoloji Müzesi

Bilindiği üzere Bandırma,  Balıkesir iline bağlı kıyısı denize uzanan şirin bir ilçemizdir. Bu ilçe dört mevsim çok sayıda yerli ve yabancı turist olmak üzere çok fazla sayıda ziyaretçiye sahiptir. Bandırma’ya kadar gelip te tarihi ve doğal güzelliklerini görmeden giderseniz bu doğal güzelliğin tam anlamıyla hakkını vermemiş olursunuz. Dolayısıyla hafta sonunuzu bu eşsiz güzellikte şirin ilçede geçirmeyi düşünüyorsanız Manyas kuş cennetinden sonra mutlaka Arkeoloji müzesini de ziyaret etmelisiniz.

READ  Balıkesir Balya Gezilecek Yerler
Arkeoloji Müzesi
Arkeoloji Müzesi

Bandırma arkeoloji müzesi Bandırma’nın Paşakent mahallesinde yer almaktadır. Bandırma arkeoloji müzesi içerisinde konferans salonundan hariç bir de kütüphane bulunmaktadır. Bu arkeoloji müzesi genel olarak Roma ve Pers imparatorluklarından kalan eserleri sergilemektedir. Eğer ki Roma dönemini merak ediyor ve ilgi duyuyorsanız mutlaka Bandırma seyahatinizde Arkeoloji müzesine de zaman ayırmalısınız. Müze pazartesi günleri haricinde her gün sabah 9.00 akşam 18.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Atatürk Parkı

Bandırma Atatürk Parkı
Bandırma Atatürk Parkı

Bandırma tatiliniz boyunca bir diğer görmek isteyeceğiniz yerler arasında Atatürk parkı da bulunmaktadır. Atatürk parkı Bandırma Erdek yolu üzerinde kalan genelde piknik yapmayı sevenlerin daha fazla gittiği alanlardandır. Şehrin gürültüsünden ve hava kirliliğinden yakınan kişilerin sakin ve bol oksijen almak için zamanlarını geçirdikleri bir yerdir. Ziyaretçi parkı olarak da adlandırılan Atatürk parkı orman havası alıp oksijen depolamak isteyen kişilerin ilk tercihi olmaktadır. Aynı zamanda Atatürk parkı Bandırma’ya yakın mesafede olup, kısa zamanda gelinebilecek kafa dinlenebilecek parklardandır.

Kyzikos Antik Kenti

Geçmiş dönemin kalıntılarının yer aldığı Kyzikos Antik Kenti, Marmara denizinin güneyinde bulunmaktadır. Erdek ve Bandırma körfezleri arasında yer alan Kyzikos bazı kişiler tarafından balkız ve belkıs isimleriyle de anılmaktadır. Kyzikos ve Erdek bölgesi Helen uygarlığı ve Roma dönemlerinde antik, mimari alanlarda yüksek başarılara ulaşmıştır. Hadrianus tapınağı ise Kyzikos Antik kent içinde yer almaktadır. Ayrıca dünyanın 8. harikası olmaya aday mimari eserlerden biri olarak gösterilmektedir.

Kyzikos Antik Kenti
Kyzikos Antik Kenti

Kyzikoslu mimar tarafından Hadrianus İmparatoru adına yapılmıştır. Kyzikos bilim, sanat ve kültür alanında da başarılı bir dönem geçirmiştir. Kyzikos antik kent tarih boyunca ünlü filozoflar, matematikçiler ve edebiyatçıları yetiştirmiştir. Bu antik kent tüm bu özelliklerinden dolayı yılın her döneminde yerli, yabancı turistlerin ilgisini üzerine toplamaktadır.

READ  Ayvalık Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !
Bandırma Merkez
Bandırma Merkez

Daskyleion Antik Kenti

Bandırma ilçesine yakın mesafede olan Daskyleion antik kent Manyas kuş gölünün kıyısında yer almaktadır. Zerdüşt tapınağını içerisinde bulunduran bu antik kentte halen süren arkeolojik kazılar mevcuttur. Manyas gölünün içinde yer alan bu antik kent Persler tarafından kurulmuştur. Bu kentte süren arkeolojik kazılar sonucunda Perslere ait bir saray bulunmuştur.

Daskyleion Antik Kenti
Daskyleion Antik Kenti

Aynı zamanda bu kazılarda bulunan çok sayıda eser de Bandırma Arkeolojik müzesinde sergilenmektedir. Özellikle son yıllarda bu antik kentte yapılan kazılarda Pers valiliği ve İmparatorluğuna ait mezar yapıları yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Bu yapılar çok sayıda ziyaretçinin akınına uğramaktadır.

Bandırma Cumhuriyet Meydanı

Bandırma Cumhuriyet Meydanı
Bandırma Cumhuriyet Meydanı

Özellikle Bandırma Cumhuriyet Meydanı şüphesiz ilçenin en önemli alanlarındandır. Genellikle milli bayramlarda bu alanda toplanılarak konserler ve etkinlikler düzenlenmektedir. Eğer milli bir bayram günü bu ilçede olursanız mutlaka Cumhuriyet meydanına gelmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bandırma Eski İskele Binası

Balıkesir Bandırma Gezilecek Yerler Eski İskele Binası
Balıkesir Bandırma Gezilecek Yerler Eski İskele Binası

Günümüzde Bandırma eski iskele binası, Bandırma nikah salonu olarak kullanılmaktadır. Bu bina 1925 yılında Cumhuriyetin ilanından sonra inşa edilmiştir. Halen Cumhuriyet döneminin en nadide yapılarından biri olarak anılmaktadır. Bu yapı Selçuklu döneminin mimari örneklerini de yansıtmakta olup, Bandırma ilçesinde ilk geldiğinizde sizi heybetiyle karşılamaktadır.

Bandırma Eski Gar Binası

Balıkesir Bandırma Gezilecek Yerler Eski Gar Binası
Balıkesir Bandırma Gezilecek Yerler Eski Gar Binası

Döneminde ülkemizin topraklarını işgal eden Fransız güçleri tarafından inşa edilen Eski Gar Binası günümüzde halen Fransızca ismiyle anılmaktadır. Binanın üzerinde halen Fransızca ismi yazılı olmakta ve Bandırma Ville şeklinde bilinmektedir. Aynı zamanda bu tarihi bina günümüzde kafe gar şeklinde hizmet sunmaktadır.

Bandırma’ya Nasıl Gidilir?

Bandırma'ya Ulaşım
Bandırma’ya Ulaşım

Bandırma ilçesine hafta sonu seyahatlerinizde yer vermek istiyorsanız eğer bu şirin ilçeye özellikle İstanbul tarafından rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan arabalı feribotlarla beldeye ulaşmak oldukça kolaydır.

Bandırma Çevresinde Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

Gezicini

Gömeç Gezilecek Yerler

Gezicini

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Gezicini

Burhaniye Gezilecek Yerler

Gezi Cini

Balıkesir Kafeleri : Balıkesir’deki En İyi Kafeler

Gezicini

Balıkesir Gezilecek Yerler : Eşşiz Güzelliklerin Tam Merkezi !

Gezicini

Balıkesir Festivalleri

Gezicini

Yorum Yaz