Image default
Balıkesir

Susurluk Gezilecek Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Yazıda Susurluk Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Susurluk, Balıkesir ilimize bağlı bir ilçedir. Susurluk, Balıkesir merkeze 44 km uzakta yer alır. Ulaşım açısından önemli bir konumda olduğu için tarih boyunca bir geçiş noktası olmuştur. Yaklaşık 400 yıllık bir geçmişi vardır ancak küçük bir yerleşim yeri olduğu için günümüze aktarılan zengin bir tarihi yapı bulunmamaktadır.

Susurluk
Susurluk

Susurluk, ormanlık bir alanda bulunmaktadır. Susurluk gezilecek yerler bakımından, ilçenin doğal güzelliklerinden ve şifalı su kaynaklarından bahsedebiliriz. Susurluk ilçesi tarım, hayvancılık ve sanayi kuruluşları ile ülke ekonomisine katkı sunmaktadır. İlçe ekonomisinde Şeker Fabrikalarının önemli bir rolü vardır. Bunun yanı sıra mobilya imalathaneleri de önemlidir.

Susurluk
Susurluk

Organize Sanayi Bölgesinde de: ülkemizdeki ünlü bir süt ürünleri markasının üretim tesisi bulunmaktadır. Susurluk ilçesine yolu düşmüş kişilerin “Susurluk Ayranı” ve “Susurluk Tostu” yemeden ayrılmaması önerilmektedir. Peki, Susurluk gezilecek yerler nerelerdir? Susurluk’ a yolu düşenler veya gitmeyi düşünenler için gezilecek yerlerden bahsedelim.

Susurluk ayranı ve tostu
Susurluk ayranı ve tostu

Susurluk Kaplıcaları

Susurluk gezilecek yerler denildiğinde kaplıcaları ilk aklımıza gelen yerlerdendir. Susurluk ilçe sınırlarında bulunan kaplıcalardan halk dilinde şifalı su olarak da bahsedebiliriz. Çünkü kaplıcaların romatizmal hastalıklar, bel ağrısı, nörolojik hastalıklar, cilt hastalıkları ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalık için şifalı olduğu düşünülmektedir.

Bu kaplıcalardan bazıları:
  • İpekler Kaplıcası
  • Acı Maden Suyu Kaplıcası
  • Yıldız Kaplıcası

Bahsettiğimiz kaplıcaların ve diğer kaplıcaların çevresinde de termal oteller vardır. Birçok insan buralara gelerek hastalıklarına çözüm ararlar. Herhangi bir hastalığı olmayanlar da güzel, sakin bir tatil geçirmiş olurlar.

READ  Sarımsaklı Plajı : Balıkesir'in En iyi Plajı

Çaylak Şelalesi

Kocapınar Mahallesi sınırlarının içinde, Çaylak Deresi üzerinde Çaylak Şelalesi bulunur. Susurluk ilçe merkezine yaklaşık 5 km mesafededir. Bölge halkı dere kenarını mesire alanı olarak düzenlemiştir. Çaylak Şelalesi, Susurluk gezilecek yerler arasında ailenizle gidip güzel zaman geçirilebilecek yerlerden biridir.

Çaylak Şelalesi
Çaylak Şelalesi

Çataldağ ve Çobandede Seyir Terası​​​​​​​

Çataldağ, Susurluk Bursa sınırında muhteşem bir doğal güzelliğe sahip bir yerdir. Doğaseverler için yürüyüş yollarına sahiptir. Susurluk’ a yaklaşık 20 km uzaklıktadır. Çataldağ ormanlık alanda kamp yapılabilecek yerler de bulunmaktadır.

Çobandede Seyir Terası
Çobandede Seyir Terası

Doğa yürüyüşlerini seviyorsanız Susurluk gezilecek yerler arasında gezi listenize eklemeniz tavsiye edilir. Manzaraları seviyorsanız Çobandede Seyir Terasının panoramik görüntüsüne de bayılacaksınız.

Susurluk ve Muhteşem Doğal Güzellikleri

Susurluk harika doğal güzelliklere sahiptir. İlçe yemyeşil ve sakindir. Susurluk’ ta bulunan Bıçkı Deresi ve Aygır Çeşmesi ilçede beğenilen mekanlardandır. Doğal mekanlar arasında Farafat Ormanını da sayabiliriz. Günaydın Göleti’nde yorgunluğunuzu atabilir ve ayrıca bu mekanlarda doğa yürüyüşü yapıp muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Susurluk Nerededir ve Nasıl Gidilir​​​​​​​

Susurluk bölgedeki önemli yerleşim yerlerinden birisidir ve önemli bir ulaşım noktasıdır.

İlçenin kuzey ve kuzeydoğusunda Manyas ilçesi, güneyinde Kepsut ilçesi vardır. Doğusunda Bursa il sınırı ve batısında da merkez Karesi ilçesi bulunur.

Karayolu ile Ulaşım​​​​​​​

Susurluk Marmara bölgesindedir. Bulunduğu yer, bölgeyi güney illerine bağlar. Bu yüzden ilçeye ulaşım çok kolay bir şekilde sağlanabilir. Bölgede bulunan tüm illere yakın bir konumda olması Susurluk’ a ulaşımda karayolunun tercih edilmesinin sebebidir.

Özel Araç ile Ulaşım​​​​​​​

  • İzmir’ den Susurluk’ a Ulaşım: İzmir, Susurluk’ a yaklaşık 220 km mesafededir. 3 saatlik bir yolculuktan sonra ilçeye ulaşılabilir. İzmir Manisa yolu kullanılır. Susurluk ilçesine, Manisa, Akhisar ve Balıkesir merkez geçildikten sonra ulaşılmış olur.
  • İstanbul’dan Susurluk’ a Ulaşım: İstanbul Susurluk arası yaklaşık 250 km olup yolculuk yaklaşık 3 saat sürer. Yolculuk, İstanbul Anadolu yakasından başlar ve Osmangazi Köprüsü geçilerek Yalova-Bursa yolu kullanılır. Bursa’nın Karacabey ilçesi geçilerek Susurluk ilçesine ulaşılır.
  • İstanbul’ dan ulaşım için Yenikapı Bandırma arasında düzenlenen araçlı feribot seferleri de kullanılabilir. Feribot yolculuğu yaklaşık 2,5-3 saat sürer. Daha sonra Bandırma’ dan 45 km uzaklıkta bulunan Susurluk’ a, 45 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşılır.
  • Ankara ile Susurluk arasında yaklaşık 500 km mesafe vardır. Ulaşım 6 saat sürmektedir. Ankara-Eskişehir yolundan sonra, Eskişehir ile Bursa illeri geçilir ve Susurluk’ a ulaşılır.
READ  Bandırma Gezilecek Yerler

Otobüs ile Ulaşım​​​​​​​

Otobüs kullanılarak da başlangıç noktasına göre bir ücret ödenerek Susurluk’ a ulaşım mümkündür.

Havayolu ile Ulaşım

Susurluk büyük şehirlere yakın mesafede olduğu için karayolu ile ulaşım oldukça kolaydır. Balıkesir merkez ve Edremit’ te bulunan havalimanları çok işlek olmadığı için Susurluk’ a ulaşımda havayolu çok fazla tercih edilmez. İlçeye ulaşım için genelde karayolu tercih edilir.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra

İvrindi Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

5 Yorumlar

Mikail Kahraman 26 Aralık 2021 at 21:36

Susurluğa uğrayıp ta Susurluk tostu ve Susurluk ayranını içmeyen yoktur herhalde. Kendine özel ayranı bol köpüklü ve kendine özel bol malzemeli tostu yemeğe doyulmuyor. Bir de en sevdiğim kaplıca suları tam şifa kaynağı. Tatlı içme suyunu içen susurluktan ayrılmak istemez.

Cevapla
Ibrahim Dora 26 Aralık 2021 at 21:43

Susurluk Tostu muhteşem bir şey . Elimizde tostlarla bütün şehri dolaşmıştık.

Cevapla
Emre Yılmaz 26 Aralık 2021 at 21:50

Havası ortamı mükemmel ben çok beğendim. İyikide gitmişim. Herkese tavsiye ederim. 👍

Cevapla
Gürhan 27 Aralık 2021 at 02:32

Çok memnun kaldım herkese tavsiye ederim çok güzel bir yer çok beğendim

Cevapla
Rıza Aydın 27 Aralık 2021 at 10:25

Balıkesir’in Ayvalık ile beraber en gözde ilçesi Susurluk’tur. Hem çok güzel bir şehirdir hem de birçok kaplıca ve ılıcalı sahip bir şehirdir. Kaplıca tatili yapmak isteyenlere mutlaka öneririm. Gidin görün. Susurluk mutfağı da bir ayrı lezzetli tatlara sahip.

Cevapla

Yorum Yaz