Image default
Balıkesir

Erdek Gezilecek Yerler | Balıkesirin Ünlü Tatil Yerlerinden Birisi !

Erdek Gezilecek Yerler

Yazıda Erdek Gezilecek Yerler anlatılmaktadır. Erdek, Balıkesir İlinin bir ilçesidir ve Kapıdağ yarımadasında yer almaktadır. Marmara denizinin güneyinde bulunan Erdek körfezi önemli bir konuma sahiptir. Özellikle yaz aylarında yoğun turist akını olmaktadır. Balıkesir’e 107, Bandırma’ya 22 km, İstanbul’a ise 360 km uzaklıktadır. İlçenin toplam nüfusu 32 bin civarındadır. Ancak yaz aylarında gelen turist sayısı ile birlikte birçok ilden daha fazla olabilmektedir. Ilıman ikliminden dolayı, yaz aylarında rahatlıkla gezilebilecektir.

Erdek
Erdek

Görülmesi Gereken Yerler

Erdek gezilecek yerler yeşil doğası ve berrak denizi ile ziyaretçilere keyif vermektedir. Erdek körfezinden tekne turuna çıkanlar çok sayıda antik kent ve sahili ziyaret edebilecektir.

Gezilecek yerler şuralardır;
 • Çuğra plajı,
Çuğra plajı
Çuğra plajı
 • Ocaklar plajı,
Ocaklar plajı
Ocaklar plajı
 • Paflima koyu,
Paflima koyu
Paflima koyu
 • Seyit Gazi Tepesi,
Seyit Gazi Tepesi
Seyit Gazi Tepesi
 • Kyzikos Antik kenti,
Kyzikos Antik kenti
Kyzikos Antik kenti
 • Kirazlı Manastırı,
Kirazlı Manastırı
Kirazlı Manastırı
 • Paşalimanı adası,
Paşalimanı adası
Paşalimanı adası
 • Narlı köyü,
Narlı köyü
Narlı köyü

Erdek, hem yaz hem de yılın diğer aylarında ziyaret için uygundur. Yaz aylarında tatil amaçlı gelenler, doğal güzelliklerin ve tarihi yapıtların olduğu bölgeleri gezerek güzel vakit geçirebilirler.

Ne Zaman Gidilir?

Erdek bölgesinin iklim yapısı, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ılık ve yağışlıdır. En fazla sıcaklık Temmuz aylarında görülür ve ortalama olarak 22.5 derece olduğu bilinmektedir. Yaz aylarında ziyaret en uygun zaman olarak gösterilmektedir. Temiz koylarında denize girmek, doğa yürüyüşleri yapmak daha keyif verici olacaktır. Dört mevsim ziyaret edilebilecek olan Erdek’e Haziran – Eylül aylarında yoğun ziyaretçi gelmektedir.

READ  Gönen Gezilecek Yerler Listesi | Balıkesir Gönen İlçesi
Erdek Plajları
Erdek Plajları

Erdek’te Nerede Kalınır?

Doğal güzellikleri ve bakir koyları, tarihi yolculuk yapmanızı sağlayacak antik kentleri ile şehir kalabalığından sıkılanlar için en güzel tatil yerlerinden birisi Erdek’tir. Yaz aylarında gelen turist sayısı ile ilçenin nüfusa neredeyse üç katına çıktığı için çok sayıda konaklama tesisi bulunmaktadır. Erdek şehir merkezi ve çevre yerleşim yerlerinde, gelen turistlerin rahatlıkla konaklayabilecekleri, otel ve pansiyonlar mevcuttur.

 • Villa Fuat Otel
 • Yagci Hotel
 • Erdek Agrigento Resort Hotel
 • Erdek Alevok Otel
 • Mavi İnci Park Otel
 • Aloria Garden Hotel
Erdek Otelleri
Erdek Otelleri

Erdek Mutfağı

Tatil için Balıkesir’in Erdek ilçesini tercih edenler, yöresel ürünlerin kullanıldığı, mutfakta en lezzetli yemekleri tadabileceklerdir. Bölgeye gelenler daha çok zeytinyağlı yemeklerin tadına bakmaktadır. Yemek çeşitleri arasında, zeytinyağlı enginar, barbunya, kabak çiçeği dolması, deniz ürünleri ilk sıralarda yer alıyor. Deniz ürünleri mevsimine göre sunulmakta ve sardalya, istavrit, karagöz, midye dolma, midye tava, balık çorbası, soslu kalamar gibi çok çeşitli lezzetler, Erdek mutfağında bulunuyor.

Zeytinyağlı Enginar
Kabak çiçeği dolması
Barbunya
Balık çeşitleri
Midye dolma & tava
Kuru tava tatlısı

Alışveriş Seçenekleri

Erdek bölgesinde tatilini yapanlar, bölgesel ürün türlerini satın alabilirler. Tatillerini Erdek’te geçirenler, dönüşe geçmeden önce kendileri ya da sevdikleri için hediyelik alışverişi yapabilecektir. Erdek’ten ne alınır diye düşünenlere ilk olarak zeytinyağı seçeneği sunulmaktadır. Bölgede yetişen zeytin ağaçlarından toplanarak hazırlanan, kırma, sele, salamura, çizme zeytin çeşitlerinden elde edilen zeytinyağı hem doğal hem de çok lezzetlidir. Zeytinyağından yapılmış sabun çeşitleri, içerdiği E vitamini ile saç ve cilt bakımı açısından oldukça faydalıdır ve hediyelik olarak satın alınabilecek ürünler arasında yer almaktadır.

Balıkesir Erdek Yakın Çevrede Gidilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra

Yorum Yaz