Image default
Ayvalık Balıkesir

Sarımsaklı Plajı : Balıkesir’in En iyi Plajı

Başlıklar

Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı

Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesine 8 kilometre mesafede bulunan Küçükköy beldesinde, kuzey egede yer alır. Sarımsaklı plajı 100 metre eninde, 7 kilometre uzunluğunda kumsala sahiptir. Ayvalık ilçe merkezinin güneyinden bulunan plaj, Batıda Badavut bölgesinden başlayarak, Altınova sahiline kadar uzanan alanı kapsar. Sarımsaklı çevresinde 22 adet plaj bulunur. Tatil beldesi Cunda Adasına 15 kilometre mesafededir. Sahil kumu özellikleri bakımından, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tescillidir.

Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı

Sarımsak’da Denize Nerelerde Girilir?

Sarımsaklı plajının sahil şeridi ve deniz tabanı, ince sarı kumlarla kaplıdır. Vücuda yapışmama özelliği bulunur.

 • Sarımsaklı halk plajı
 • Oteller bölesinde bulunan plajlar
 • Badavut bölgesi
 • Kamplar bölgesi

Genel olarak tüm plaj bölgeleri tercih edilse de, belirtilen bölgeler daha fazla tercih edilmektedir.

Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Deniz Yapısı

Son derece sığ olması sebebi ile, çocuklu aileler ve acemi yüzücüler fazla ilgi gösterir. Denize 20 metre ilerlendiğinde bile tehlike arz etmeyecek seviyelerde kalır. Plaj kuzey rüzgarlarına kapalı konumdadır. Güneyden gelen ılık havanın etkisinde kalır. Nisan ve kasım ayının ortalarına denize girmeye elverişlidir. Deniz yüzeyi durgundur.

Sarımsaklı Plajı
Sarımsaklı Plajı

Sarımsaklı Plajı Deniz Suyu Sıcaklığı Sarımsaklı Plajı Nisan ayı ortalarından, kasım ayı ortalarına kadar denize girmeye elverişlidir. Sıcak yaz aylarında, ortalama deniz suyu sıcaklığı 23-34 derece iken, bahar ve sonbahar aylarında ortalama 19-20 derece civarındadır.

Sarımsaklı Plajı Konaklama

Sahil şeridinde plajlara yakın bölgelerde birçok turistik oteller bulunur. Yerleşim yerlerinde oldukça çok pansiyon ziyaretçilere hizmet vermektedir.

 • Grand Temizel Otel 1,9 kilometre
 • Musho Otel 1,1 kilometre
 • Yade Pansiyon 0,3 kilometre
 • Mert Butik Otel 0,1 kilometre
 • Haliç Park Otel 9,1 kilometre
 • Orchis Otel 5,9 kilometre
 • Ayvalık Sea Resort 2,5 kilometre
 • Erol Otel 8,1 kilometredir
 • Bacacan Otel 7,1 kilometre
 • Taş Konak Otel 5,8 kilometre
 • Nisi Otel 7,4 kilometre
 • Cunda Desport Evi Oda ve Kahvaltı 7,1 kilometre
 • Bay Nihat Lale Otel 7,2 kilometre
 • Karamela Otel 5,2 kilometre
 • Ivy Sailing Resort 3,3 kilometre
READ  Erdek Gezilecek Yerler | Balıkesirin Ünlü Tatil Yerlerinden Birisi !

Plajlar bölgesine en yakın konumda bulunan konaklama yerleridir. Ayrıca Ayvalık şehir Merkezine yakınlığı sebebi ile ziyaretçiler Ayvalık ilçesinde bulunan diğer konuklama yerlerini de tercih edebilmekte.

Sarımsaklı plajı oteller
Sarımsaklı plajı oteller

Sarımsaklı Plajı Ulaşım

Ayvalık otelleri bölgesinde yer alır. Ayvalık şehir merkezine oldukça yakındır. Balıkesir il merkezine 130 kilometre, yaklaşık 1,5 saat sürede ulaşılabilir. Bursa iline 280 kilometredir. İstanbul 423 kilometredir. Deniz yolu ile ulaşmak isteyenler ziyaretçiler Ayvalık’a feribot ile gelip, buradan kara yolu ile plajlar bölgesine geçebilir. Edremit ilçe sınırlarında bulunan, Balıkesir Koca Seyit Havaalanı, yaklaşık 45 kilometredir.

Sarımsaklı Plajı Ne Yenir

0,6 kilometre mesafede, Acem Hotel Restoranta öğle yemeği, akşam yemeği, zengin kahvaltı çeşitleri. 0.7 kilometre mesafede Harput Kebapta zengin kahvaltı çeşitleri, Türk mutfağı öğle ve akşam yemekleri, kebap çeşitleri. 1,1 kilometre mesafede Sakligöl Restoran ve Cafede özel beslenme türleri, vejetaryen dostu menü, zengin kahvaltı çeşitleri, servis ve paket yemekler.

Saklıgöl Restaurant Kahvaltı
Saklıgöl Restaurant Kahvaltı

Açık hava oturma alanları, ücretsiz otopark, ücretsiz wifi imkanları, çocuk menüleri. 3.2 kilometre mesafede Meraklı Cadı Cafe ve Restoranda Türk mutfağı ürünler, zengin kahvaltı, akşam yemekleri, köpekleri bulunan aileler için özel mekanlar, alkol tüketimi imkanı, ücretsiz wifi imkanları mevcut. 5.9 kilometre mesafede Türk, Ermeni, Arnavut mutfağı ürünleri, vejetaryen dostu menü, alkol çeşitleri, ücretsiz otopark, çocuk menüleri mevcut. Bölgede ayrıca birçok atıştırmalık kafe, pastane eğlence yerleri bulunmakta.

Saklıgöl Restaurant
Saklıgöl Restaurant

Sarımsaklı Plajı Kamp Alanları

Temiz ve sığ denizi, geniş plajı ile tatilciler tarafından beğenilen yerlerden olan Sarımsaklı plajına yakın konumda, çok sayıda kamp- kamping alanları vardır.

Ayvalık Kamping Saklı Cennet

Yeşillikler içerisinde yer alan kamp alanı, sarımsaklı plajına yakın konumdadır. Yerli ve yabancı birçok kamp seveni buluşturmaktadır. Kamp alanında yiyecek-içecek satışı yapan büfe, market gibi yerler bulunmakta. Sıcak-soğuk duş imkanı var. Tuvalet, elektrik, otopark alanı, piknik alanları bulunmaktadır. Ayrıca bulaşık, çamaşır yıkama üniteleri, buzdolabı imkanları bulunmaktadır. İsteyen ziyaretçiler kendi çadırları ile isterlerse çadır kiralama yöntemi ile kamp yapabilir. Tek kişilik çadır kirası günlük 50 TL olup, çadırın özelliğine ve konaklayacak kişi sayısına göre değişiklik göstermekte. Karavanlar için 45 TL ücret alınmakta. Bulaşık ve çamaşır yıkama üniteleri ücret karşılığı hizmet vermekte.

READ  Edremit Gezilecek Yerler
Ayvalık Kamping Saklı Cennet
Ayvalık Kamping Saklı Cennet
Çamlık Camping

Tarihi doku içerisinde yeşillikler arasında yer alır. Ayvalık’a yürüme mesafesindedir. Elektrik, duş imkanları, alış veriş imkanları sınırlı bir bölgede bulunuyor. Diğer kamp alanlarına göre, daha sessiz ve doğa ile iç içe olan bir mekan!

Çamlık Camping
Çamlık Camping

Turhanlı Kamp Alanı

Tarihi doku ve yeşillikler arasında, sessiz ve sakin bir ortamda bulunmaktadır. Oldukça ıssızdır. Kamp alanına ulaşım özel araçlarla sağlanabilmekte! Kamp alanında duş, tuvalet imkanları bulunmuyor. Trekking yapılabilecek, bisiklet sürülmeye elverişli parkurlar bulunur. Ayrıca doğa yürüyüşleri ve olta balıkçılığına elverişli bölgededir. Temiz kaynak sularının bol olduğu bölgede, büfe ve market gibi alış veriş noktalarının bulunmaması dezavantaj.

Ada Camping Cunda Kamp Alanı

Sarımsaklı plajına 15 kilometre mesafede bulunan kamp alanı lavabo, duş, elektrik, soyunma kabinleri gibi bir çok imkana sahip.

Ada Camping Cunda Kamp Alanı
Ada Camping Cunda Kamp Alanı

Bölgede Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Susurluk Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Sındırgı Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Savaştepe Gezilecek Yerler | Savaştape’de Ne Yapılır ?

Hakan Karaduman

Narlı Köyü | Balıkesir’in Minik Bir Tatil Köyü

Gezicini

Manyas Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kepsut Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Kaz Dağları Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Karesi Gezilecek Yerler

chebsra

İvrindi Gezilecek Yerler

Hakan Karaduman

Yorum Yaz