Image default
Seferihisar

Seferihisar Tarihi Yerleri

Seferihisar Tarihi Yerleri

İzmir kentinde yer alan Seferihisar’da gezilecek ve tatil yapılacak harika yerlerin bulunması ile birlikte aynı zamanda tarihi mekanlarda bulunmaktadır. Bu mekanlarda tarih öncesine ait kalıntı ve eserler yer almaktadır. Cittaslow olarak adlandırılan bu bölge, sakinliği ile dikkat çekmektedir. Ülkenin sessiz bölgesi Seferihisar ilçesinde denize girmek için de güzel yerler vardır.

Tarihte kurulan 12 iyon kentten biri olan Seferihisar ilçesinde gezip, göreceğiniz birçok farklı yer bulunmaktadır. Gezerken hayran kalacağınız bu bölgede yer alan tarihi yapıtlar oldukça eski ve güzeldir. Seferihisar tarihi yerleri arasında Sığacık kalesi geliyor. Yaklaşık olarak biz  km uzaklıkta yer alan Sığacık kalesine gelerek burada güzel fotoğraflar çekinebilirsiniz.

Seferihisar Tarihi Mekanları
Seferihisar Tarihi Mekanları

Seferihisar Tarihi Yerleri Nerelerdir?

İzmir ilinin gezilmesi gereken muazzam ilçelerinden olan Sığacık’a bağlı Seferihisar’da tatil yapabileceğiniz harika mekanlar ve yerler vardır. Gezmenin keyfini de yaşayabileceğiniz bu yerde tarihi yerleri de ziyaret edebilirsiniz. Burada yer alan 1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle yaptırılmış Sığacık kalesi, özellikle görmeniz gereken yerlerdendir.

Seferihisar tarihi yerleri listesinde Sığacık kalesi ile birlikte daha birçok farklı yer ve mekan bulunuyor. Burada bulunan Kültür Müzesi, özellikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Seferihisar ilçesinde yer alan Kültür müzesinde Sığacık etrafında bulunan etnografik kalıntılar vardır. Mutlaka gezmeniz gereken bu müzeye ilçede hareket eden otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Teos Antik Kenti Seferihisar 
Teos Antik Kenti Seferihisar

Teos Antik Kenti Seferihisar 

İzmir Seferihisar’da gezilecek yerler arasında tarihi mekanlarda bulunmaktadır. Bu mekanlardan Teos antik kenti, mutlaka gezmeniz gereken yerlerdendir. Tarihle aranız iyiyse bu ilçede mutlaka görmeniz gereken Teos antik kenti, M.Ö 1000’li yıllarda Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulmuştur. Bölgenin en önemli tarihi yerlerinden olan Teos Antik Kenti Seferihisar ilçesinde yer alıyor.

READ  Ürkmez Gezilecek Yerler

Seferihisar ilçesinde gezeceğiniz yerler ile birlikte keşfetmenizi önerdiğimiz tarihi yerler arasında olan Teos antik kenti, içerisindeki yapıtlar ile oldukça dikkat çekiyor. İçerisinde bulunan Dionysos tapınağı, Şarap tanrısına adanan en büyük tapınaklardan biridir. Başka kalıntıların da bulunduğu Teos antik kentinde gezmek istiyorsanız, 2 saatinizi ayırmanız gerekiyor.

Sığacık Kalesi (Kaleiçi )
Sığacık Kalesi (Kaleiçi )

Sığacık Kalesi (Kaleiçi )

İzmir ilinin sessiz bölgesi Seferihisar, sakin ve huzurlu dolu bir yerdir. Sessiz şehir olarak adlandırılan Seferihisar, gezmek ve tatil yapmak için oldukça ideal bir bölgedir. Sakin ve doğayla içice bir tatil yapmak istiyorsanız, sizde Seferihisar ilçesine gelebilirsiniz. Tarihi yerleri ile de meşhur olan Seferihisar oldukça eski dönemlerden kalma yapıtlara ev sahipliği yapıyor.

Seferihisar’da yer alan bu yapıtlardan Sığacık kalesi, ilçeye yalnızca 5 km uzaklıkta yer alıyor. Oldukça yakın bir mesafede yer alan Sığacık kalesi, Selçuklular tarafından yapılmıştır. Depremlerin ardından Osmanlı döneminde defalarca kez restorasyon yapılan Sığacık kalesi, Kanunu Sultan Süleyman’ın  Rodos seferinde yeniden inşa edilmiştir. Sığacık’ın her yerini rahatlıkla görebileceğiniz bu kale oldukça harika bir yerdir.

Lebedos Antik Kenti
Lebedos Antik Kenti

Lebedos Antik Kenti

Ege bölgesinde özellikle tarihi kalıntılar ve yapıtlar ilgi çekmektedir. Gezerken hayran kalacağınız bu yerde antik kentler ve tarih öncesine ait mimari yapılar bulunmaktadır. İzmir ilinde yer alan Seferihisar ilçesinde bulunan Lebedos antik kenti de görülmesi gereken önemli tarihi yapıtlardan biridir.

Seferihisar tarihi yerleri arasında Lebedos antik kenti de yer almaktadır. Muazzam bir kent olan Lebedos, tarihte kurulan en önemli 12 iyon kentinden biridir. Seferihisar ilçesinde mutlaka görmeniz ve keşfetmeniz gereken bu tarihi mimariyi gezmek yalnızca bir kaç saat sürmektedir. Bu bölgeye ulaşım sağlamak için ise şehir merkezindeki otobüslere ve minibüslere binebilirsiniz.

Buraya Yakın Gezilecek Yerler

READ  Teos Ormancı Tatil Köyü - Seferihisar'da Bir Tatil Köyü

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Ürkmez Plajları Koyları

Gezicini

Ürkmez Meltemtur Sahili | İzmir’de Sakin Bir Köşe İstiyorsanız

Gezicini

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Gece Pazarı

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Ürkmez Apart Otel : Ürkmez’in En İyisi

Gezicini

Teos Ormancı Tatil Köyü – Seferihisar’da Bir Tatil Köyü

Gezicini

Sığacık Gezilecek Yerler : Ruhunuzu Açacak Gezi Planı

Gezicini

Seferihisar’da Kamp Yapılacak Yerler

Gezicini

1 Yorum

Aylin 18 Ekim 2020 at 13:06

Seferihisar Izmer de tarihi ve kulturel dokusuyla cok guzel bir yerdir.Gezilecek ve gorulecek bir cok bolgesi bulunur yolunuz duserse ugrayin tavsiye ederim.

Cevapla

Yorum Yaz