Image default
Seferihisar Tarihi Yerler

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

İzmir ili tarım, sanayi, ekonomi ve turizm gibi sektörlerde alın teriyle çalışan emek veren işçileriyle birlikte dünya çapında adını duyurabilmiştir. İzmir tarihi medeniyetlerin başkenti olarak söylenebilir, coğrafi ve doğal güzellikleriyle de ilgi çekmeyi başarabilmiş şehrimizdir. İzmir ilinde Teos antik kenti bölgesinin muhteşem yapısını görmeye gelenlerin sayısı günler geçtikçe artmaktadır. İsterseniz sizlere Teos antik kentinin tarihi geçmişiyle ile ilgili bilgileri anlatalım.

Teos Antik Kenti
Teos Antik Kenti

Teos antik kentinin merkezi konumunda yaklaşık 3 bin yıl öncesine kadar uzanan kuzey İon vardır. Fetih yaptığı ilk kişi olarak adını veren bu kente Athames olduğu bilinmektedir. Kente ilk yerleşen halk Atina’dan gelen insanlar olmuştur. Bulunduğu konum yani coğrafyasıyla deniz kenarında kurulmasının etkileri büyük olup, o zamanlarda bile ticaret sektörü açısından oldukça büyük bir etkisi vardır.

  1. yüzyılda ticaretin bu denli gelişmesinde önemli olması Teos antik kenti için değerli kılınıyor. Aynı yüzyılda yaşamış mısırlıların da tarihi geçmişinde büyük rol oynadığı bilgisi de eklemek isteriz. Ayrıca Anadolu medeniyetlerinin başı olan Nil deltasındaki kentlerin oluşmasını sağlamıştır. 4000 yıllık bir geçmişe sahip Teos antik kentinin bu devasa yapısı taşların o dönemdeki şartlara bakıldığı zaman nasıl bir araya toplamışlar sorusu hem şaşırtıyor hem de günümüzdeki kalıntılarıyla kültümüzün bir parçasını oluşturuyor.
Teos Antik Kenti
Teos Antik Kenti

Başlıklar

TEOS ANTİK KENTİ NEREDE?

Birçok güzelliklerin bulunduğu mavi ile yeşilin buluştuğu ortak kent olan İzmir ilinde yer almaktadır. İzmir’in sakin, huzur bulacağınız, doğasıyla sizleri mest eden,  mis gibi havasını ciğerlerinize çekebileceğiniz Seferihisar ilçesinin bir beldesi olan sığacık mahallesinde bulunmaktadır. Coğrafi konum olarak Teos antik kenti ise sığacık beldesinin kuzey tarafına düştüğü bilgisini de eklemek isteriz.

Teos Antik Kenti
Teos Antik Kenti

TEOS ANTİK KENTİNE NASIL GİDİLİR?

Teos antik kentinin tarihi eserlerini, kalıntılarını görmek istiyorsunuz. Peki, ama oraya nasıl giderim diyorsanız artık cevabınız bizde. İzmir Teos antik kent ulaşım bilgisi için öncelikle Seferihisar ilçesine gitmeniz gerekiyor. İzmir’in otogarı olan üç kuyulara giderek Seferihisar otobüsüne binmeniz gerekiyor. Seferihisar’dan ise 730, 739 numaralı otobüse binerek Teos antik kentine ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla gitmek isterseniz sığacık beldesinden yaklaşık 8 dakika gibi bir sürede ulaşımınızı rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

READ  Kızılkule : Alanya/Antalya
Teos Antik Kenti
Teos Antik Kenti

TEOS ANTİK KENTİNE GÖZ ATALIM

Teos antik kenti deniz kenarında olduğu bu yüzden işgale açık yer olup yaklaşık kilometresi 6 olan bir zamanlar orada yaşamış Helenistik dönemin surları ile kaplı olduğu bilgisini söylememizde fayda var. Büyük limanların bulunduğu Teos antik kent mimari açıdan da harika bir görüntüye sahne oluyor. Seferihisar’da görülmesi gereken ender yerlerden olması da diğer beldelerine göre daha ilgi çekici hale geliyor.

Seferihisar Teos antik kentinde tarihin hiç görmediği ilk kez olacak olan sanatçılar birliği grubu oluştuğunu belki de birçoğumuz ilk kez duyuyoruz. Adeta sanat kenti olan Teos, ünlü müzisyen, tiyatrocu, şair ve filozoflara kapılarını aralamış olan kenttir. Anakreon, epikuros, apellikon, antimakhos, nausiphanes ve hekataios gibi tarihçilerinde yaşadığı bilinmektedir.

İzmir iline geldiğiniz zaman kesinlikle uğramanız gereken ve İzmir gezilecek yerler Teos antik kenti olarak listenizin başında yerini alacaktır. Teos kocaman bir kent olduğu için gezilmesi gereken başlıca yerler şunlardır:

  • Dionysos tapınağı: Şarap tanrısı olan dionysos a verilmiş bu tapınak, gerçekten Anadolu tarihinin en büyük yapı taşlarını oluşturuyor.
  • Akropol: Kocakır tepesi üzerinde yer alan, boyu 5 metre olan bu taşlar tapınağın olduğunu işaret ediyor.
  • Tiyatro: O dönemin bütün sanatsal faaliyetlerinin gerçekleştiği yapıdır.
  • Güney limanı: Ticaretin en önemli ve büyük kısmı olan bu limanın kalıntıları günümüze kadar ulaşmayı başarmış ve kültürel mirasımız olarak korunmayı hak ediyor.

Seferihisar’da Gezilecek YerlerBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Ürkmez Plajları Koyları

Gezicini

Ürkmez Meltemtur Sahili | İzmir’de Sakin Bir Köşe İstiyorsanız

Gezicini

Ürkmez Gezilecek Yerler

Gezicini

Ürkmez Gece Pazarı

Gezicini

Ürkmez Doğanbey Kamp Alanları

Gezicini

Ürkmez Apart Otel : Ürkmez’in En İyisi

Gezicini

1 Yorum

Eray 7 Ocak 2021 at 23:17

Antik kentler her zaman ilgi odağı olmuştur lakin genelde çok az yerler bilinir. Siz güzel yerleri bizlere başarılı bir şekilde sunuyorsunuz. Önceki yazılarınız gibi bu da muhteşem.

Cevapla

Yorum Yaz