Image default
Akşehir Müzeler

Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Konya ilinde gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında Batı Cephesi Karargahı Müzesi ayrı bir önenme sahiptir. Kurtuluş Savaşı yani Milli Mücadele döneminde büyük önem taşıyan bu bina Konya ilini ziyaret edenlerin uğrak noktalarındandır. Bina Milli Mücadele döneminde önemli bir görev üstlenmiştir. O dönemin izlerini taşır.

Batı Cephesi Karargahı Müzesi
Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Başlıklar

Batı Karargahı Müzesi Nerede? 

Tarihiyle bir belge niteliğinde olan Batı Karargahı Müzesi, Konya ilindedir. Müze, Akşehir  ilçe merkezinde yer alır. Konum olarak ulaşımı kolaydır.

Batı Karargahı Müzesi Tarihi

Batı karargahı müzesi, 1904 ile 1905 yılları arasında belediye binası olarak inşa edilmiştir. Bina, dönemin Belediye Başkanı tarafından inşa ettirilmiştir. 18 Kasım 1921 yılında Batı Cephesi Komutanlığı Akşehir ‘e taşınmıştır. Bunun üzerine bu bina komutanlığa tahsis edilmiştir. Karargah olarak kullanılan bina, 24 Ağustos 1922 yılına kadar burada hizmet vermeye devam etmiştir.

Binanın en önemli özelliklerinden biri de; Büyük Taarruz’un hazırlıklarının, planlarının yapıldığı ve aynı zamanda kararın verildiği yer olmasıdır. Bu bakımdan da tarih açısından büyük önem taşır. 1964 yılında bina müze yapılmak üzere bakanlığa devredilmiştir. Binada gerekli olan onarım çalışmaları yapıldıktan sonra 5 Temmuz 1966 yılında Atatürk ve Etnografya Müzesi adı ile ziyarete açılmıştır.

Batı Cephesi Karargahı Müzesi
Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Batı Karargahı binası, 1981 yılında yeni bir düzenleme geçirerek Batı Karargahı Müzesi olarak hizmet vermeye devam etmiştir. Müzeler 5 Temmuz 2001 tarihi itibari ile bina yeniden onarımdan ve bazı düzeltmelerden geçirilerek bugünkü son halini alarak hizmetlerine devam etmektedir.

Batı Karargahı Müzesi’de Neler Sergileniyor?

Batı Karargahı Müzesi’nde binasının alt katında; idari bölüm yer alır. Üst karta çıkıldığında burada teşhir salonları vardır. Sofa ve sofaya açılan sekiz odada sergileme gerçekleştirilir.

Batı Cephesi Karargahı Müzesi
Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Orta salonda duvarda yer alan panoda Atatürk ve İsmet İnönü’nün Akşehir ‘de çekilmiş fotoğrafları sergilenir. Orta vitrinde ise Akşehir li gazilerin beratları ve madalyaları bulunur. Merdivenden çıkıldıktan sonraki solda bulunan odada; Kurtuluş Savaşı’nda kullanıldığı düşünülen ateşli ve ateşsiz silahlar sergilenir.

READ  Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk
Batı Cephesi Karargahı Müzesi
Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Bunların yanı sıra; savaş planları, bazı önemli belgeler, Atatürk’ün çalışma odası, özel eşyaları ve orijinal baskı fotoğrafları sergilenmektedir.

Ziyaret Saatleri

Batı Karargahı Müzesi, haftanın her günü saat 08:00 ile saat 16:50 arasında ziyarete açıktır. Müze dini bayramların birinci günü saat 13:00 saatine kadar kapalı bulunmaktadır. Müzeye girişler ücretsizdir.

 Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zaman Müzesi Konya : Zamana Yolculuk

Gezicini

Uşak Arkeoloji Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Tekke Kent Ormanı – Akşehir Kent Ormanı Ulaşım Olanakları

Burcu Soydan

Sırçalı Medrese Müzesi – Meram/Konya

Hakan Karaduman

Şems Tebrizi Türbesi Ve Nasreddin Hoca Arkeoloji Etnografya Müzesi

Burcu Soydan

Sandland : Antalya’da Bulunan Kum Heykel Müzesi

Hakan Karaduman

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

Sahip Ata Camii Ve Külliyesi : Meram/Konya

Hakan Karaduman

Yorum Yaz