Image default
Beyşehir Konya Tarihi Yerler

Eflatunpınar Hitit Su Anıtı : Hititlilerden Kalma

Konya Beyşehir‘de bulunan Eflatunpınar Hitit su Anıtı adından da anlaşılacağı üzere Hititlerden kalma bir eser olarak bilinmektedir. Yüzyıllar boyunca dünyada hüküm süren Hititlerin geride bıraktıkları çok sayıda eserden bir tanesi olan Eflatunpınar Hitit Anıtı günümüze kadar özelliklerini yitirmemiş bir özelliğe sahiptir.

Eflatunpınar Hitit Su Anıtı
Eflatunpınar Hitit Su Anıtı

Eflatunpınar Hitit Anıtı Nerede?

Eflatunpınar Hitit su Anıtı Konya‘nın Beyşehir ilçesinde bulunmaktadır. Kutsal olarak kabul edilen bu tarihi anıt şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Eflatunpınar Hitit Anıtı
Eflatunpınar Hitit Anıtı

Eflatunpınar Hitit Anıtı Hakkında Bilgiler

Bir rivayete göre anıtın göğü taşıyan ve yer ile gök arasında iletişim kuran bir özelliğe sahip olduğu anlatılıyor. Aynı zamanında bu özelliğe sahip bir tanrı tasviri yapıldığı biliniyor. Hititlerden kalma birçok eserin bulunması dolayısıyla Konya‘da bulunan Ereğli ilçesinde meşhur olan ivriz kabartmasına da benzer yönleri bulunmaktadır.

Beyşehir Beşik Kayası
Eflatunpınar Hitit Anıtı

Oldukça büyük bir yapı olan Anıt 7 metre en, 4 metre ise yüksekliğe sahiptir. Aynı zamanda 14 lahit taşından oluşan Eflatunpınar Hitit su anıtı yorumlanmalara göre Hitit hükümdarı 4. Tudhaliya döneminde yapıldığı düşünülüyor. Bir tarafından su kaynağı çıkmasının avantajı ise önünde küçük bir su göletinin meydana gelmesidir. Bu nedenle hem su kaynağı hem de tapınak olarak çok işlevli olan bu anıt yerli ve yabancı turistlerin yılın her döneminde yoğun ilgisini görmektedir.

Beşik Kayası (Hitit Tanrı Heykelleri )
Beşik Kayası (Hitit Tanrı Heykelleri )

Eflatunpınar Hitit Anıtı Adının Özelliği

Yaşamının bir döneminde burada bulunmuş olan Eflatun yani ünlü felsefeci Platon’un su anıtına adını verdiği düşünülüyor. Ancak Platon’un yaşamından 1000 yıl önce de bu eserin var olması sebebiyle başka rivayetler de bulunuyor.

Bir diğer rivayete göre eserin üzerindeki taşların renginden dolayı bu ismi aldığı söyleniyor. İki doğal su kaynağının yeryüzüne çıktığı alanda konumlanmış olan Eflatunpınar Anıtı Beyşehir Gölüne 10 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

READ  Konya Şelaleleri

Konya’da Gezilecek Tarihi Diğer Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz