Image default
Ereğli Tarihi Yerler

İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları : Tarihin İlk Tarım Anıtı

İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları : Tarihin İlk Tarım Anıtı Konya’ nın tarihi güzelliklerinden olan İvriz Kaya Anıtı kabartmaları Ereğli ilçesinde bulunur. Hitit dönemine ait bu eser tarihin ilk yazılı kabartmalarındandır. 4 bin yıllık olduğu söyleniyor. Kabartmanın o zamanlarda yaşayan bir kralın anıtı için yapıldığı ve kabartmanın kralın tanrılara hediyeler sunduğunu anlatıyor. Kültürel miras olarak korunma altına alınmış bu kabartmaya yakından bakalım.

İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları
İvriz Kaya Anıtı Kabartmaları

İvriz Kaya Anıtı Tam Olarak Nerededir?

Konya’nın Ereğli ilçesine 17 km uzaklığında bulunur. Ama başka kaynaklarda Konya’nın Halkapınar ilçesinin İvriz mahallesin de olarak geçer. Anıt şimdilerde koruma altında ve turistlere de açıktır. Bir kopyası da İstanbul’ da bir müze de sergilenmektedir.

İvriz Kaya Anıtı
İvriz Kaya Anıtı

İvriz Kaya Anıtı Kabartması Ne Anlatıyor?

Bereketin temsili olduğunu vurgulayan birçok kaynak bulunuyor. Kabartmada üzüm ve mısır kabartmalarının bulunduğu ve tanrıya bolluk ve bereketin olması veya devam etmesi için sunulan hediyeler olduğunu bazı kaynaklar da anlatıyorlar. Aynı zamanda da tarım ile ilgili bir kabartmanın Konya’nın verimli topraklarını anlattığını söyleyen kaynaklar da mevcut.

Kabartmanın tek olmadığını ve üç ayrı kabartma da bulunduğunu belirtmişler. Bulunan ilk kabartma da yazılar olduğu için biraz daha önemli halde. Bir kabartmanın da yarım olduğu ile ilgili bilgiler söyleniyor. Kabartmaların Hitit dönemindeki Tuvana Krallığına ait olduğu ve Varpalawas adlı kralın Tarhundus adındaki tanrıya dua edişini anlatıyor. Tarhundus adlı tanrının bir fırtına tanrısı olduğu ve kabartma da ise elinde tuttuğu yiyecekler ile aynı zamanda bolluk ve bereketin simgesi olduğunu vurguluyorlar.

İvriz Kaya Anıtı Akşam
İvriz Kaya Anıtı Akşam

 

İvriz Kaya Anıtı Kabartması Özellikleri

Tarihi ilgilendiren ve bulunduğu bölgede geçmiş yaşamlara ışık tutan bu tarihi eser boyutları ile de büyük ve ihtişamlıdır.

  • 4.20 metre yüksekliktedir.
  • 2.40 metrede genişliği bulunuyor.
  • Unesco Dünya Mirasının da geçici mirasları arasındadır.
  • İlk yazılı tarım anıtıdır.
READ  İzmir Saat Kulesi
İvriz Kaya Anıtı
İvriz Kaya Anıtı

Konya’nın Temsili Olan Anıt Kabartma Ne Söylüyor?

Konya tarım arazileri ile bir tarım cennetidir. Ülkemizin de yüz ölçümü ile geniş ovalarının kapladığı bir yerleşim yeridir. Eski zamanlarda da bu fark edilmiş ve Konya ovaları tarım ve sulak arazileri ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bunları ova ve su yataklarındaki anıtlardan anlayan bilim adamları En çokta Hititlere ev sahipliği yaptığını vurgulamaktadır.

Hala ovalarıyla ülkemize tarım alanında büyük katkılar sağlayan Konya bu sayede tarihe de ışık tutmaya devam ediyor. Bulunan İvriz Kaya Anıtı kabartmaları da bunun en büyük örneklerinden biridir. Bunun gibi Konya ve çevresinde birçok anıt bulunuyor. Keşfedilmemiş güzellikleri keşfetmeyi seviyorsanız hayatı anlamlandırmak istiyorsanız ziyaret edilmesi gereken yerlere doğru hareket edin.

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Gezicini

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Sülüklü Han : Otantik Atmosferiyle Diyarbakır’da

Gezicini

Şirince Gezilecek Yerler | Ege Bölgesinin En Önemli Ziyaret Yerlerinden

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Selçuk Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Gezicini

Ortaca Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerler Listesi

Gezicini

Yorum Yaz