Image default
Konya

Apa Barajı Nerede ? Nasıl Gidilir ?

Apa Barajı Konya’nın bir başka sulama ve taşkın korumasında kullanılan kaynaklarından bir tanesi de Apa Barajı’dır. Çumra ilçesinde yer alır. 1957 yılından beri yapılan ihale sonrasında bölgenin tarımsal sulama ihtiyaçlarını karşılamak adına aktif şekilde kullanımı söz konusudur. Amacına uygun olarak %90 civarında sulama sağlanırken, %10 oranında da taşkından korunma sağlanır. Ortalama olarak 170-180 bin hm küp kapasiteye bağlı şekilde genişliği bulunur. İlçenin güney kesiminde yer alır.

Apa Barajı
Apa Barajı

Apa Nedir?

Adı Apa Barajı olarak adlandırılan barajın adının neden bu olduğu da merak edilir. İlçenin ortalama 35 km uzağındadır. 3000 yıl kadar eskiye dayanan zaman diliminde Luvi adı verilen bir kavim yaşamıştır. Kavmin aktif şekilde kullandığı dilde geçen Apa kelimesi su ile eşleştirilmiştir. Bu durum da barajın adının su anlamına gelen Apa olmasına neden olmuştur. Yaşayan kavimden esinlenildiği görülür.

Apa Barajı
Apa Barajı

Apa Barajı Nasıl Bir Yerdir?

Barajın amacına uygun şekilde çalıştırılmasının yanında Selçuk Üniversitesi’ne bağlı tesisler ve piknik alanları da vardır. Buralarda balık tutulmasına da izin verilir. Olta balıkçılığı yapılan barajda genelde sazan ve diğer tatlı su balıklarının sıkça yakalandığı bilinir.

Konya Apa Barajı
Konya Apa Barajı

Piknik yapmak isteyenler için de geniş ve bakımlı alanları vardır. Buralarda zaman geçirmek ve ailenizle piknik yapmak, balık yakalamak istediğinizde hem manzara hem de alan bulma şansınız yüksektir. Baraj sürekli aktif ve bakımlı şekilde su barındırır.

 

READ  Mevlana Müzesi - Giriş Saatleri? Ücreti Ne Kadar?

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi) : Konya’nın En Güzel Şelalesi

Gezicini

Sille Köyü – Konya’nın En Ünlü Köyü

Gezicini

Sille Baraj Parkı Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Selçuklu Gezilecek Yerler

Gezicini

Sarayönü

Gezicini

Panorama Müzesi Konya’da Bir Müze

Gezicini

Olimpiyat Parkı : Konya

Gezicini

Obruk Gölü Konya, Nerede Nasıl Gidilir ?

Gezicini

Yorum Yaz