Image default
Seydişehir

Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı

Kocakoru ormanı tabiat parkı Konya‘nın Seydişehir ilçesi, Taraşçı Mahallesinde yer almaktadır. Orman manzarası eşliğinde ziyaretçilerin dinlenmesi, eğlenmesi ve bol bol oksijen depolaması amaçlanmaktadır. Özellikle zengin florası ile bilinmektedir. 1998 yılında bu sebepten ötürü Tabiat Parkı unvanına sahip olmuştur. 330,79 hektarlık alana Seydişehir ilçesi üzerinden ulaşılabilir, yaklaşık 20 km’dir. Taraşçı Beldesi’ne ise 5 km uzaklıkta yer almaktadır.

Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı
Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı

Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı Florası

Tabiat parkı bozkır ormanından oluşuyor ve Toroslar’ın kuzeye bakan eteklerinde yer alıyor.

İçinde bulunan ağaç türleri;

  • Anadolu karaçamı
  • Toros göknarı
  • Meşe
  • Ardıç şeklinde sıralanabilir.
Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı
Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı

Bu türler parkın ekosistemini oluşturan belirleyicilerdir. Yılın her mevsimi ayrı bir güzelliği gelen ziyaretçilere göstermektedir. Sonbaharda yaprakların renk renk dökülüşü, kışın karla kaplı ormanda yürüyüş, baharda canlıların etrafa saçılışı burayı özgün kılıyor. Özellikle hafta sonları oksijen depolamak için gelen ziyaretçi sayısı artıyor.

Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı
Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı

Faunası

Burada kayalık alanda çok fazladır. Habitat zenginliğine bakacak olursak bozayı, vaşak, kurt, yaban keçisi ve yaban domuzu Konya Seydişehir ormanı tabiat parkında yaşayan canlılardır. Bunun yanında çok sayıda yırtıcı ve ötücü kuş türü de mevcuttur. Kaya kartalı, çakır ve atmaca yürüyüşünüz esnasında üstünüzden geçerse hiç şaşırmayın. Bu 3 tür kuş dışında boz çıvgın, karaleylek ve sıvacı türleri başta olmak üzere 38 tür kuş daha yaşamaktadır. Sürüngenlere bakacak olursak kertenkele ve kurbağa ile beraber 21 tür burada yuva kurmaktadır..

Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı
Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı

Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı Aktiviteler

Tabiat parkında arkeolojik alan ve sit statüsü bulunmamaktadır, ancak doğa manzarası görülmeye değerdir. Özellikle günübirlik ziyaretler için çok uygundur. Yürüyüş parkurlarında yürüyüş yaparken tüm doğasını, bitki örtüsünü ve canlıları keşfedebilirsiniz. Seydişehir Gezilecek Yerler arasında Trekking ve hiking sporları için oldukça ideal bir yerdir. Her noktası ayrı bir doğal zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır. Burada dilerseniz piknik ve kampta yapabilirsiniz.

READ  Konya Kafeleri - Konya'da Gidilecek En iyi 10 Kafe
Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı
Kocakoru Ormanı Tabiat Parkı

Kamp için çok uygundur, çünkü tam doğanın kalbindedir. Ağaçlar arasında kendi çadırınızı getirerek geceyi geçirebilirsiniz. Ancak içinde bulundurduğu canlıları da dikkate almakta fayda var. Birde kamp için Milli Parklar Müdürlüğünden veya yerel idarelerden izin almak gerekebilir. Piknik için Küçük oluk, Gudal ve Hacıhasan Oluğu alanları kullanılmaktadır. Konya’daki diğer kışın görülecek Derbent Aladağ Kayak Merkezi ziyaret edebilirsiniz.

Kocakoru Tabiat Parkı Mesire Alanı
Kocakoru Tabiat Parkı Mesire Alanı

 

İçindekiler

Tabiat parkında ayrıca yağmur barınağı, çeşme, su deposu ve WC de bulunmaktadır.  Etraf kafes tel ile çevrilidir. Bu da güvenilir bir yer olduğunu göstermektedir. Çocuklu aileler rahatlıkla gelip piknik ve yürüyüş yapabilir. Özellikle piknikçiler ve kampçılar için çeşme ve WC yer alması çok faydalı olmuş.

Konyadaki Diğer ParklarBenzer Görülmesi Gereken Yerler

Seydişehir Gezilecek Yerler

Gezicini

Konya’nın Tarihi Yerleri

Gezicini

Konya’da Ne Yemeli Neleri Meşhur?

Gezicini

Konya Tınaztepe Mağarası Nerede?

Hakan Karaduman

Konya Şelaleleri

Gezicini

Konya Piknik Alanları – Doğal Alanları – Piknik Alanı

Burcu Soydan

Konya Kafeleri – Konya’da Gidilecek En iyi 10 Kafe

Burcu Soydan

Konya Gezilecek Yerler : Mevlana Şehri

Gezicini

Konya Gece Hayatı – Disco Barları

Gezicini