Image default
Antalya

Döşemealtı Gezilecek Yerler | En iyi Yerlerin Listesi!

Döşemealtı Gezilecek Yerler Antalya

Antalya ili turisttik bir bölge olup, gezip görmeye değer birçok tarihi yeri içerisinde barındırıyor. Antalya Döşemealtı beldesi de bunlardan birisi. Sadece Döşemealtı bölgesinde yer alan tarihi yerleri gezmek için biraz zamana ihtiyacınız olabilir. Her biri tarihi dokuya sahip olan bu yerler için sizlere bazı öneriler sunacağız.

Döşemealtı
Döşemealtı

Tarihi geçmişinde; Paleolitik Dönem, Neolitik Dönem, Maden Çağ’ı, Tunç Çağ’ı ve Osmanlı Döneminden günümüze gelen kalıntılar bulunmaktadır. Tarihi yapıların bir kısmı hasar almadan günümüze kadar gelmiştir. Birçok alan ise geçmişten bu zamana kadar yerleşim yeri olarak bir önceki dönemden kalan eserlerle devamlılığını korumuştur. Bu alanların eskiden de yerleşim yeri olduğu düşüncesi, tarih boyu kullanılmasını sağlamıştır.

Antalya Döşemealtı
Antalya Döşemealtı

Döşemealtı Gezilecek Tarihi Yerler

Döşemealtı tarihinin Paleolitik Çağ’a dayanması ne denli eski yapılara sahip olduğu hakkında bilgi verebilir. İnsan topluluklarının yaşam alanı olan Yağca Köyü yakınlarında yer alan Karain ve Öküzini mağaralarından kalan bazı tarihi alanlar gezilmesi gereken önemli yerlerdendir. Daha sonraki dönemlerde ise birçok göçe ev sahipliği yapmış bir ilçedir.

Döşemealtı tarihi yerler;

  • Terssos Antik Kenti
  • Kocain Mağarası
  • Düzlerçamı
  • Antik Döşeme Yol
  • Ariassos Antik Kenti
  • Karain Mağarası
  • Evdirhan

Tüm bu yerler Antalya Döşemealtı’nda yer almaktadır. Yurtiçi ve yurtdışından her yıl ziyaretçi ağırlayan bölge belediyesi tarafından özenle korunmaktadır.

Döşemealtı Tarihi Yerleri
Döşemealtı Tarihi Yerleri

 

Termessos Antik Kenti (Termessos Milli Parkı)

Milli Park olarak bölgede korunan ve ormanlık alanda yer alan bu Kent, zengin bitki örtüsüne sahiptir. Bu nedenle birçok hayvan ve bitki türünü içerisinde barındırır. Antik Kent’e girişte orman gözetleme noktası bulunuyor. Bu istikamete giderken patika solunda, Termessos Antik Kent’inin resmi yerlerine ulaşılıyor. Agora ilk kalıntılar arasındadır.

READ  Kepez Gezilecek Yerler | En İyi Yerlerin Listesi !
Güver Uçurumu
Güver Uçurumu

Agora’nın batısında portiko ya da stoa, II. Attalos döneminde İ.Ö.159–138 yılında yapılmıştır. Agora doğu tarafında ise tiyatro bulunur. Bu tiyatro Helenistik döneme aittir. Roma döneminde ise onarılmış ve sahne ilave edilmiştir. Tiyatrodan 100 mt güneybatı istikametinde ise meclis binası bulunuyor.

Kapuz Kanyonu
Kapuz Kanyonu

Meclis binasının çatı yüksekliği ise hala sağlam bir şekilde duruyor. Düzlük alanda bulunan 5 sarnıç, iç içe geçişli olarak yapılmıştır. Kurucunun Evi adını; 6 mt yüksekliğe sahip olan dor duvar kapısının sol kısmında bulunan kitabeden almıştır.

Termessos Antik Kenti
Termessos Antik Kenti

Kocain Mağarası

Kocain Mağarası; görünümü her girişin oldukça yüksek olduğu ve insanı büyüleyen bir havaya sahiptir. 35 mt kadar sarkıtların ve dikitlerin olduğu muhteşem bir yapıdır. Antalya Mağaraları Buram buram tarih kokan bu mağara Roma Uygarlığını yansıtıyor.

Kocain Mağarası
Kocain Mağarası

Düzlerçamı

Antalya Korkuteli Karayolu istikametinde 140 bin mt² üzerinde bulunan Düzlerçamı Mesire Alanı birçok ziyaretçinin uğrak yeri olmuştur. Yaz aylarında ise bu rakam binleri buluyor. Çam ağaçları ile kaplı alanda gezi, spor, çocuk oyun alanları, basketbol ve voleybol sahası, cafe, iş yeri, tenis kortu bulunuyor. Gezmek için seçilecek çok güzel bir alandır. Bu alanı gezerken çeşitli faaliyetlerde bulunabilecek, cafede çayınızı kahvenizi içerek keyifle dinlenebileceksiniz.

Düzlerçamı
Düzlerçamı

Antik Döşeme Yol

Derbent Boğazı; antik dönemde bulunan Pamfilya ve Pisidia kentlerinin birbirine bağlandığı yollardan biridir. Daha sonra Bizans, Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ev sahipliği yapmıştır. Yörüklerin göç alanı olmuştur. 2000 yıllık sürede kullanımı sağlanan bu alan askerlerin konaklama alanı da olmuştur. Yüzeyinde 4 mt genişlikte taş döşeli olan bu yola Döşeme yolu denmiştir. Döşemealtı adını ise yolun geçtiği Döşeme Boğazı’nın alt kısmında kalan düzlükten almıştır.

Antik Döşeme Yol
Antik Döşeme Yol

Ariassos Antik Kenti

MÖ. 3000 yılları arasında kurulmuş olan Ariasos, Psidya kentleri arasındadır. Roma Döneminde yaşanan deprem sonrasında yıkılmış, bu kent karakol olarak kullanılmıştır. Yapıdan günümüze kalan ise 3 kemerli olan giriş kapısıdır. Aradan geçen süreçlere dayanan tarihi yapı bölmeleri, usta eller tarafından yapılmıştır. Deprem gibi ciddi doğal afetlerin olmaması halinde muhtemelen hiçbir hasar almadan günümüze gelecek birçok yapı olabilirdi.

READ  Antalya Gece Hayatı : Disko Barları En iyi Eğlence Yerleri
Ariassos Antik Kenti
Ariassos Antik Kenti

Karain Mağarası

Antalya Mağaraları arasında Anadolu’nun ilk yerleşim alanları arasında olan 500 bin yıl öncesine dayanan bir yerdir. Birçok arkeolojik kalıntıların olduğu bu yapılarda arkeologlar tarafından kazı yapılmıştır. İlkel insanların yaşadığı dönem de dâhil olmak üzere, tüm dönemlerin yerleşim alanı olmuştur. Mağarada zürafa, fil, su aygırı gibi birçok hayvan kemikleri bulunmuştur. Bunun yanı sıra soyu tükenmiş canlıların da yaşadığı belirlenmiştir.

Karain Mağarası
Karain Mağarası

Döşemealtı Görülecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Tekirova Plajı | Maviliği ve Kendine Has Renkleri İle Harika Plaj

Gezicini

T.C. Muratpaşa Belediyesi Falez Parkı 3

Gezicini

Side Gezilecek Yerler

Gezicini

Serik Gezilecek Yerler | Serik’da Görülecek Önemli Bölgeler

Gezicini

Olimpos Gezilecek Yerler : Antalya’nın Doğa Harikası

Gezicini

Muratpaşa Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Manavgat Gezilecek Yerler

Gezicini

Lara Plajı : Antalya’nın En Gözde Mavi Bayrağa Sahip Plajı

Gezicini

2 Yorumlar

numan baran 23 Kasım 2020 at 01:07

2 hafta önce gittim karain mağarasına gittim içerisi soğuktu ama güzeldi taşların rengi çok güzeldi bence gezilecek bir yer tavsiye ederim

Cevapla
şafak 31 Aralık 2020 at 09:34

bu sene gittim gerçekten çok güzel bir yer herkese tavsiye ediyorum

Cevapla

Yorum Yaz