Image default
Antalya Kemer Tarihi Yerler

Likya Yolu : Dünyanın En Güzel Yaya Yolu

Başlıklar

Likya Yolu : Dünyanın En Güzel Yaya Yolu

Kendi sınırlarınızı zorlayacağınız deneyimler yaşamak ister misiniz? Şüphesiz bu açıdan en iyi önerilerden birisi Likya yolunu yürümek olacaktır. Kan ter içerisinde kalıpta pes etmek isteyeceğiniz anlarda karşılaştığınız harika manzaralar ile mutlu olacaksınız. İşte böyle bir deneyimi sizlere Likya yolu sunabiliyor.

Likya Yolu
Likya Yolu

Bu güzergah Fethiye mevkiinden başlar ve Antalya’nın Beldibi beldesine kadar devam eder. Aynı zamanda bu güzergâh, 1999 yılı içerisinde Kate Clow sayesinde turizme kazandırılıyor. Bu sebeple bu yolu yürüyen de ilk kişi odur. Ayrıca Likya yolunda ilk defa yürüyecek kişiler bu yazıda işlerine yarayacak birçok bilgi bulabilirler.

Likya Yoluna Gelen Dağcı Gruplar
Likya Yoluna Gelen Dağcı Gruplar

Likya Yolu Nerededir?

Teke yarımadası civarında konumlanan yolun kuzeyinde Gölhisar ilçesi yer alıyorken güneyinde Akdeniz ve batısında Köyceğiz ilçesi bulunur. Aynı zamanda doğusundan Antalya’nın merkezini karşılar. Likya uygarlığının ana yurdu olarak bilinen bu bölge ise ışık ülkesi olarak da tanımlanır.

Likya Yolu Manzaraları
Likya Yolu Manzaraları

Yürüyüşler genel olarak daha kolay olduğundan dolayı Fethiye Hisarönü noktasından başlamayı tercih edebileceğiniz söylenebilir. Eğer sizlerde bu noktadan başlamayı düşünüyorsanız Dalaman havalimanı ile şehre varabilmeniz mümkündür. Aynı zamanda Antalya havalimanını da farklı bir noktaya yönelik tercih edebilirsiniz.

Kaç Km Uzunluğundadır?

Likya yolu uzunluğu 535 kilometre olarak biliniyor. Anlayacağınız gibi oldukça uzun bir güzergâhtır. Likya yolunun kaç gün sürdüğü ise bir başka merak edilen husustur. 25-45 gün arasında bütün yol yürünebiliyor denebilir. Ayrıca yürüyüşçüler genel olarak kısım kısım rotalarını tamamlayabiliyorlar. Toplamda ise 20 den fazla parkur içeriyor. Tecrübeli yürüyüşçülerden değilseniz hepsini bir anda yürümek ciddi zorluk olabilir.

Likya Yolu Ne Zaman Yürünmelidir?

İster yaz mevsiminde isterse kış mevsiminde bu rotayı takip edebilirsiniz. Eğer bölgenin kavurucu sıcaklıklarından yanmak istemiyor iseniz zaman seçimini akıllıca yapmak gerekiyor. Kışın ise bu güzergâh soğuk olabiliyor. Bu sebeple yürümek için en ideal zaman ilkbahar ya da sonbahar ayları olarak ifade edilebilir.

READ  Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerler
Likya Yolu Ne Zaman Yürünmelidir?
Likya Yolu Ne Zaman Yürünmelidir?

Likya Yolu Üzerindeki Antik Şehirler – Likya Tarihi Yerleri

Uzun bir parkur içerisinde yürümeyi aklınıza koyduysanız uzun bir süreç olacağı için bazı noktalarda mola vererek bölgenin güzelliklerini deneyimlemeye vakit ayırabilirsiniz. Likya yolu ise doğal güzelliklerin yanında göz alıcı antik kentlerde bünyesinde barındırıyor. likya tarihi yerleri listesi

Likya yolu civarında yer alan antik kentler;

 • Sidyma
Sidyma Antik Kenti
Sidyma Antik Kenti
 • Xanthos
Xanthos Antik Kent
Xanthos Antik Kent
Olympos Antik Kenti
Olympos Antik Kenti
 • Antiphellos
Antiphellos Antik Kenti
Antiphellos Antik Kenti
 • Apollania
Apollania Antik Kenti
Apollania Antik Kenti

Gibi antik kentlerdir. Alan içerisinde karşılaşabileceğiniz bu antik kentler birçok tarihi zamanın bilgisini içeriğinde barındırıyor.

Likya Yolu Parkurları Haritası
Likya Yolu Parkurları Haritası

Likya Yolu Parkurları

Likya yolu içerisinde birçok parkur mevcuttur. Kısım kısım yürümek isteyenler adına farklı uzunluklarda ve zorluklarda olan bu rotalar Fethiye’den Beldibi’ne ilerler.

Likya Tehlikeli Yolları
Likya Tehlikeli Yolları

Rotadaki alanlar Faralya, Kabak, Hisarçandır Alınca, Bel, , Xanthos , Kınık , Akbel, Patara, Kalkan, Sarıbelen , Ovacık ,Gökçeören, Boğazıcık Çukurbağ, Kaş, Liman Ağızı, , Gavurdağı Üçağız, Çayağız, Myra, Finike, Karaöz, Adrasan, Çıralı, Tekirova, Roman Bridge , Göynük Yayla, Göynük, , Çitdibi, Geyikbayırı şeklinde açıklanabilir.

Likya Parkuru
Likya Parkuru

Bu noktalar içerisinde kendinize göre bir parkur oluşturarak yürümeyi deneyebilirsiniz. Parkurların yürünmesi birkaç gün sürebileceği için yol üzerinde konaklamanızda mümkündür. İster çadır kurun isterseniz yakın noktalarda yer alan otel ya da pansiyonları tercih edin.

Parkur Önerileri

Sizler için önerebileceğimiz birçok parkur vardır. Bu açıdan Karagöz – Adrasan – Çıralı (47 km), Myra – Finike(41 km), Göynük Yayla – Çitdibi (45 km), Olimpos – Çıralı – Ulupınar ve Olimpos – Adrasan güzergâhlarını önerebiliriz. Özellikle kısa süreli yürüyüşler arayanlar için Olimpos Ulupınar güzergâhı tavsiye edilebilir.

Likya Yolu Gelidonya Feneri
Likya Yolu Gelidonya Feneri

Ayrıca Göynük – Çitdibi arası en zor parkurlardan biri olarak geçiyor. Çünkü bu alanda oldukça dik tırmanışlar yapılmalıdır. Karagöz-Çıralı güzergâhı ise karşılaşabileceğiniz en güzel manzara alanlarından biridir.

Likya Plajları
Likya Plajları

Likya yolu üzerinden sayısız parkur oluşturmanız mümkündür. Deneyimlerinize ve zamanınıza göre ise size uygun bir parkur seçebilirsiniz. Aynı zamanda size uygun birçok parkuru sorunsuz bir şekilde deneyimleyebilirsiniz.

READ  Bodrum Tarihi Gezilecek Yerleri
Likya Yolu Tarihi Yerleri
Likya Yolu Tarihi Yerleri

Yürüyüş İçin Gerekli Malzemeler

Likya yolu güzergâhı için gerekli malzemeler noktasında sadece birkaç öğün yemek bulundurmanız faydalı olacaktır. Bol bol su tüketmeyi de unutmamalısınız. Ayrıca yol üzerinde su bulmak açısından da sıkıntı yaşamayacaksınız. Aldığınız her yükün yürüyüşünüzü daha da zorlaştıracağını unutmamalısınız. Bu yüzden gereksiz şeyleri almamaya özen göstermelisiniz. Her kişinin yanına alabileceği şeyler değişkenlik gösterse de bazı temel gerekenler vardır.

Likya Yolu Kamp Alanları
Likya Yolu Kamp Alanları

Uyku tulumu, mat, çanta, yürüyüş ayakkabıları, birkaç tişört, sweatshirt ve eşofman gibi ürünleri almalısınız. Yürüyüş parkurları içerisinde köylerden geçeceğiniz için yemek bulmak noktasında sorun yaşamayacaksınız. Açlığınızı bastırmak için yinede kuruyemiş gibi gıdalar alabilirsiniz. Su matarası, yürüyüş batonları, ilk yardım çantası, müze kart ihtiyacınız olacak ürünlerdendir. Ayrıca yol üstündeki antik kentlere girmek için müze kart lazımdır. Dilerseniz para verebilirsiniz tabiî ki ama sizler için daha masraflı olacaktır.

Likya Yolu Kamp Yerleri
Likya Yolu Kamp Yerleri

Likya Yolu Güvenli Midir?

Yola çıkmadan önce önlemlerimizi almanız gerekiyor. İnstagram Resimleri Yol üstünde köyler olduğu için bu alanlar sandığınız kadar ıssız değildir. Sakatlıklar ile karşılaşmamak için dik ve eğimli yerlerden dolanarak gitmemenizi öneririz. Bir adet baton bulundurmak yürüyüşünüzü kolaylaştıracaktır. Ayrıca önemli noktalardan biri de yol üzerinde yer alan işaretlerdir. Bu işaretler 100 metrede bir olduğu için kaybolma ihtimalinizde daha düşüktür.

Likya Yolu Resimleri (Üyelerimizden Gelenler)

Likya Yolu Kamp Yerleri
likyayoluuu133
likyayoluuu1323
Likya Yoluna Gelen Dağcı Gruplar
likyayoluuu2
likyayoluuu11
likyayoluuu12
likyayoluuu13
likyayoluu9
likyayoluu8likyayoluu7Likya Yolu Manzaralarılikyayoluu5likyayoluu4likyayoluu3likyayoluu2likyayoluulikya yoluturistlikya yolu1tabelalikya yolu1turistlikya yolu13likya yolu14likya yolu fethiyelikya yolu1likyayollulikyaliLikya Yolu Gelidonya FenerilikyayoluplajlariLikya Tehlikeli YollarıLikya PlajlarılikyayollariLikya Yolu Kamp AlanlarıLikya ParkuruGelidonyaFenerilikyayoluuu1324likyayoluuu1344Likya Yolu Parkurları HaritasıLikya YoluLikya Yolu1Likya YoluLikya Mezarları

Likya Yolu’nda Uğranan Koylar ve Plajlar

 1. Fethiye
 2. Ölüdeniz
 3. Kalkan  
 4.  Kaş  
 5. Kaputaş  
 6. Kekova 
 7. Demre  
 8. Finike 
 9. Adrasan 
 10. Çıralı 
 11. Tekirova  
 12. Çamyuva  
 13. Kemer
 14. Göynük 
 15. Beldibi  


Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Zinciriye Medresesi | Köklü Tarihe Eşlik Etmiş Yapılardan

Hakan Karaduman

Zengibar Kalesi Nerede ? Nasıl Gidilir?

Burcu Soydan

Yunanistan Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerler Listesi !

Hakan Karaduman

Yukarı Düden Şelalesi : Şehrin İçinde Cennet

Hakan Karaduman

Türkiye’nin En Eski Bankası | Osmanlı Bankası

Gezicini

Tünektepe Teleferik Tesisleri – Antalya

Gezicini

Trabzon Maçka’da Sümela Manastırı

Gezicini

Ters Ev Antalya

Hakan Karaduman

Teos Antik Kenti Nerede Nasıl Gidilir ?

Hakan Karaduman

2 Yorumlar

Senem Aslan 8 Ocak 2022 at 01:43

Temiz, bakımlı, sessiz bir alan doğa içinde. Turizm sezonunda biraz kalabalık olsa da yollar bahar aylarında son derece sakin, likya vadide akan berrak dere ve alabildiğine dağlar son derece güzel bir dünya harikası likya yürüyüş yolu. Antalya’nın sıcağı düşünülünce baharda gelmek çok iyi çünkü Kasım ortasında tişörtle gezilebilecek hava var. Burada vadi içine bot turu gibi eğlenceler ve aktivite de mevcut.

Cevapla
Izzet 20 Ocak 2022 at 23:47

Gerçekten Antalya da çok güzel yerler varmış inşallah bir gün görme fırsatım olur

Cevapla

Yorum Yaz