Image default
Torbalı

Yazıbaşı Gezilecek Yerler – İzmir’in Torbalı İlçesine Bağlı

Torbalı Yazıbaşı İzmir

İzmir ilinin Torbalı ilçesine bağlı Yazıbaşı köyü şirin ve sakin bir yerleşim yeridir. Yazıbaşı isminin anlamı efsaneye göre 150 yıl kadar önceye dayanmaktadır tarihi. Bölgede aşırı fırtınalar çıkmasından dolayı Fortuna olmuş ağızdan ağza değişerek Hortuna Olmuştur. Zamanla orada yaşayan halk buranın ovada bulunduğunu söyleyerek Ovabaşı olarak isimlendirilmiş, günümüzde ise Ayrancılar Yazıbaşı olarak adlandırılmıştır.

Torbalı Yazıbaşı
Torbalı Yazıbaşı

Torbalı Yazıbaşı isminin bu kadar değişikliği kadar tarihinin de değiştiğini belirtmek gerekir. Türk tarihinin en kanlı savaşlarından olan kurtuluş savaşı sırasında izmir yunan işgaline uğramıştır. İzmir Ayrancılar Yazıbaşı’ında halk korkusuzca bölgeyi savunmaya geçmiştir. 1992’den sonra ise yunanlar çekilmiş, yöre halkı bağımsızlığına kavuşmuştur.

Yazıbaşı
Yazıbaşı

Yazıbaşı mahallesine eskiden Rumlar göç etmiştir, nüfus mübadelesi sonucunda diğer ilçelerde olduğu gibi Türk-Yunan birlikte yaşamaya devam etmiştir. Günümüzde ise kasabanın nüfusu gelişmekte olan bir mahalleye göre giderek artmaktadır. Son belirtilen rakamlara göre ise 2895 kişi yaşamını burada sürdürmektedir.

TORBALI BAZIBAŞI KONUM VE ULAŞIM BİLGİSİ

izmir Torbalı harita konumu itibariyle 38 14 kuzey enleminde, 27 17 doğu enleminde yerini almaktadır. Peki, Yazıbaşı, İzmir ve Torbalı’ya ne kadar uzaklıktadır? Yazıbaşı en önemli değerli şehirlerimizden biri olan İzmir şehir merkezine 24 km, bağlı olduğu sanayi ilçesi Torbalı’ya ise sadece 11km uzaklıktadır.

Torbalı Yazıbaşı’na ulaşım birçok araç ile sağlamaktadır. Bu alternatiflerden sadece biri olan otobüs ile yolculuk yapmak isterseniz 701, 722, 712 numaralı olanları tercih edebilirsiniz. İzmir Yazıbaşı- Torbalı Eshotu ulaşım noktasına güzergâhı Tepeköy-Cumaovası olan treni kullanmanızı öneririz

İzmir Yazıbaşı
İzmir Yazıbaşı

TORBALI YAZIBAŞI KONAKLANACAK YERLER

İzmir Yazıbaşı’nda halk geçim kaynağını tarım ve hayvancılık için sağlamaktadır. Dolayısıyla insanların ekmek teknesi olan tarım için sulama, gübreleme gerekmektedir. Bunun için Yazıbaşı köyü mevsimlik işçi almakla beraber insanların geçici olarak da olsa kalabileceği yerlere ihtiyacı vardır. Torbalı Yazıbaşı köyünde konaklayabileceğiniz bazı mekânları sizler için derledik.

  • Torbalı otel: Yazıbaşı beldesindeki bu mekânda sizler kaliteli vakit geçirebileceğiniz gibi oldukça lezzetli yemekleri vardır.
  • Aksan motel: küçük ama sakin bir konaklama yeri arıyorsanız tam da sizlere göre yapılmış bir mekândır.

    TORBALI YAZIBAŞI
    TORBALI YAZIBAŞI

TORBALI YAZIBAŞI LÜKS MEKÂNLAR

Torbalı Yazıbaşı Mahallesi tarihiyle ilgi çekiyor, günümüz için önemli ve değerli olan tarım işiyle adından bahsettiriyor. Doğasıyla da insanların ilgisini çekmeyi başarabilmiş bir beldedir.  Gelin sizlerle birlikte Yazıbaşın’daki oldukça güzel mekânlara göz gezdirelim.

TORBALI YAZIBAŞI
TORBALI YAZIBAŞI
  • Lusian Arkas Bağları: Yazıbaşı’ndaki en lüks yer olan şahane yerlerden biridir. Manzarasıyla harika bir görünümü olan yemyeşil bağlardan çıkan şarabınızı yudumlarken Torbalı gezilecek yerler listesinin en başında sıralama yapabilirsiniz.
  • Temel Reis Balık Evi: Bu mekânda oldukça lezzetli balıklar yiyebilir, güzel ortamın tadını çıkarmalısınız.

Meram helva: Tatlı yemek için bu mekân bütün güzelliğiyle sizi bekliyor.

 

Ayrancılar Yazıbaşı Gezilecek Yerler

READ  Ayrancılar Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Torbalı Gezilecek Yerler

Gezicini

Ayrancılar Görülecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz