Image default
Mersin

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Mersin’in en güzel sahil ilçelerinden biri olan Silifke doğal güzelliği sayesinde birçok tatilcinin uğrak yeridir. Silifke plajları her yıl binlerce kişiyi ağırlayan ilçe birbirinden güzel plajlara ev sahipliği yapıyor. Bu güzel ilçeden yazlık alanların yanı sıra tatilini burada geçirmek isteyen kişiler sıcak iklim ve sığ deniz sayesinde harika anılar biriktiriyor. Denizi her daim temiz olan Silifke çocuklu aileler, yaşlılar, kamp yapmak isteyenler ve karavancılar tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Bu güzel ilçede yer alan plajlardan bazıları şöyledir.

Silifke Plajları
Silifke Plajları

Silifke Akkum Halk Plajı

Silifke ilçe merkezine 23 km uzaklıkta olan Akkum Halk Plajı Narlıkuyu Mevkii’nde yer alır. Temiz plajı ve sakin deniziyle meşhur plaja giriş ücretsizdir. Şezlong ve şemsiye kiralama imkanı mevcuttur. Suyu oldukça soğuk olsa da piknik yapılabilecek yeşil alanlar sayesinde muhafazakar ailelerin sıklıkla tercih ettiği bir plajdır. Amatör balıkçıların da göz bebeği olan bölge oldukça talep görüyor.

Silifke Akkum Halk Plajı
Silifke Akkum Halk Plajı

Silifke Yeşilovacık Tisan Plajı

Silifke’ye 43 km uzaklıkta olan Yeşilovacık Tisan Plajı adını bulunduğu Yeşilovacık Mahallesi’ndeki Tisan Yarımadası’ndan alır. Yarımada olması sebebiyle iki tarafa bakan sahili bulunur. Yazlıkların bulunduğu bir sitenin içinden geçilerek girilse de özel mülk değildir ve giriş ücretsizdir. Ne yazık ki plajda şemsiye ve şezlong kiralama imkanı bulunmuyor. Sığ bir denizi vardır bu sebeple yüzme bilmeyen kişiler ve yaşlılar için de oldukça uygundur. Aynı zamanda çocuğu olan aileler de sıklıkla bu plajı tercih eder. Suyun sığlığı göz önüne alındığında dalış yapmak veya denize atlamak için elverişli değildir. Plaja yakın bir kafe bulunur ancak daha detaylı ihtiyaçlar için ilçe merkezinde bir markete uğramak doğru olabilir.

READ  Anamur Gezilecek Yerler | Mersin'in Önemli Tatil Beldelerinden Biri !
Silifke Yeşilovacık Tisan Plajı
Silifke Yeşilovacık Tisan Plajı

Silifke Akçakıl Plajı

Silifke’ye 21 km uzaklıkta olan Akçakıl Plajı, Taşucu Mahallesi’ne bağlı Boğsak Köyü Mevkii’nde yer alır. Tamamen çakılla kaplı olan sahilin arkası çam ormanıdır. Bu bakımdan karavancıların ve kamp severlerin sıklıkla tercih ettiği bir plajdır. Denizi aniden derinleştiği için aldatıcı bir görüntüsü vardır o nedenle dikkatli girilmelidir. Girişi ücretsiz olan plajın çevresinde temel ihtiyaçları giderecek birçok işletme bulunur.

Silifke Akçakıl Plajı
Silifke Akçakıl Plajı

Silifke Kum Mahallesi Plajı

Silifke’ye 11,5 km uzaklıkta olan Kum Mahallesi Plajı Taşucu Mevkii’nde yer alır. Taşucu merkeze ise 4 km uzaklıktadır. Sabahları sakin, günün ilerleyen saatlerinde dalgalı olan deniz genellikle ılıktır. Oldukça rüzgar alan plaja giriş ücretsizdir. Sahilin bir diğer özelliği de caretta caretta kaplumbağaların yuvalarının bulunmasıdır. Bu güzel canlıların korunmasına özen gösterildiği için plajın çevresinde temel ihtiyaç tesisleri bulunmaz. O yüzden gün boyu plajda vakit geçirmek isteyen kişiler yiyecek ve içeceklerini yanında getirmelidir.

Silifke Kum Mahallesi Plajı
Silifke Kum Mahallesi Plajı

Silifke Kapızlı Plajı

Silifke’ye 16 km uzaklıkta olan Kapızlı Plajı, Kapızlı Mevkii’nde yer alır. Geniş sahil şeridi incecik kumla kaplıdır. Girişi ücretsiz olan plaj sessiz ve sakin bir doğaya sahiptir bu nedenle kafa dinlemek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Şemsiye ve şezlong kiralamak isteyenler için bu hizmeti sağlayan yerler mevcuttur ancak temel ihtiyaçları karşılayabilecek tesisler bulunmaz. Bu nedenle plaja gitmeden önce alışveriş yapılması tavsiye edilir. Silifke plajları arasında sıkça tercih edilmektedir.

Silifke Kapızlı Plajı
Silifke Kapızlı Plajı

Silifke Taşucu İncekum Plajı

800 metre kumsal uzunluğuyla Silifke’nin en uzun plajlarından biri olan Taşucu İncekum Plajı ilçeye 10,5 km uzaklıktadır. İsminden de anlaşılacağı üzere incecik kumu vardır. Denizi 50 metre sonra derinleştiği için sığ bir yapıya sahiptir. Bu açıdan çocuklar ve yüzme bilmeyen kişiler için idealdir. Temel ihtiyaçların karşılanabileceği duş, tuvalet ve restoran gibi imkanlar bulunur. Plaja giriş ücretsiz olmasına rağmen şemsiye ve şezlong kiralamak ücretlidir. Mersin Antalya karayolu üzerinde olduğu için ulaşımı kolaydır. İncekum Milli Parkı da burada olduğu için çadır kurmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilir.

READ  Mersin Kamp Alanları
Silifke Taşucu İncekum Plajı
Silifke Taşucu İncekum Plajı

Silifke Susanoğlu Halk Plajı

Atakent Mahallesi’nde yer alan Susanoğlu Halk Plajı Silifke merkeze 17 km uzaklıktadır. Mavi bayrak sahibi olan plajın sahil uzunluğu 5 km’dir. Plaja giriş ücretsiz olmakla birlikte şezlong ve şemsiye kiralamak ücretlidir. Temiz sahili, sığ ve dalgasız denizi sayesinde sadece çocuklar için değil aynı zamanda bedensel engelli kişiler için de oldukça uygundur. Yiyecek içecek hizmeti veren tesisler, tuvalet ve duş bulunan plajda temek ihtiyaçlar rahatlıkla karşılanabilir. Hafta sonları oldukça kalabalıktır.

Silifke Susanoğlu Halk Plajı
Silifke Susanoğlu Halk Plajı

Silifke Çevresindeki Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Mezitli Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Yorum Yaz