Image default
Mersin

Mersin Plajları ve Koyları

Mersin Plajları ve Koyları

Mersin Plajları
Mersin Plajları

Akdeniz sahil şeridinde bulunan 321 kilometre Mersin sahil şeridine sahiptir. Sahil şeridinin 148 kilometresi doğal kumsallardan oluşur. İnce kumlu plajları ve koyları, sığ suları vardır. Yaz sezonlarında deniz turizmi sebebi ile il merkezinde ve sahil ilçelerinde gözle görülür yoğunluk görülür. Turizme açık plajları yanında bakir koyları ve plajları da çoktur. Tatilciler ve günübirlik ziyaretçilerin ilgi gösterdiği plaj ve koyları her bütçeye uygun imkanlar sunar. Mersin Denizi Mavi bayraklı tesisler ve plajları bulunur. Plajlarında ve koylarında belediye ve özel işletmelere ait tesisler oldukça fazladır. Mersin plajları ve koyları neredeyse koca bir yaz tatilini alacak kadar uzun ve kapsamlı bir geziye yetecek kadar çoktur ve mutlaka bir yaz tatilinde değerlendirilmelidir.

Erdemli Plajları
Erdemli Plajları

Mersin Kızkalesi Plajı

Mersin’in Erdemli ilçesi sınırlarında bulunur. İsmini sahilin hemen karşısında bulunan antik Kızkalesi’nden alır. Tatilcilerin yoğun olarak ilgi gösterdiği yerlerdendir. Yaz aylarında yoğunluk oldukça fazladır. Sahil bandında birçok işletme, restoran, sosyal tesis bulunur. Suyu sığ olması sebebi ile çocuklu aileler ve engelli bireyler için denize girme olanağı tanır.

Kızkalesi Plajı
Kızkalesi Plajı

İnce kumlu plaj mavi bayraklıdır. Plajda şezlong ve şemsiye kiralama, atıştırmalık yiyecek, içecek satışı yapan belediye işletmesi bulunur. Duş ve tuvalet imkanları bulunur. Ayrıca engelli bireyler için düzenlenmiş imkanlarda mevcut. Plaja giriş ücretsizdir. Yeterli otopark alanı bulunur. Özel işletmeler tarafından su sporlarına elverişli ekipmanlar sağlanır.

Mersin Susanoğlu Plajı

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunur, en çok ziyaret edilen mavi bayraklı halk plajıdır. Deniz suyu sıcak ve sığdır. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek lokanta, kafeteryalar bulunur. Bölge insanlarının ve çocuklu ailelerin tercih ettiği yerlerdendir. Duş, şezlong, soyunma kabinleri, şemsiye hizmetleri özel işletmeler tarafından sağlanır.

READ  Toroslar Gezilecek Yerler
 Susanoğlu Plajı
Susanoğlu Plajı

Mersin Ayaş Plajı

Erdemli ilçesi, Ayaş Mahallesinde bulunur. Yöre halkı tarafından, Yeşimkumu Plajı olarak da bilinir. Plaj ince kumludur. Denizi berrak ve temizdir. Mavi bayraklı plajda tuvalet, duş, soyunma odaları, duş imkanları vardır. Denize doğru hafif hilal şeklinde çıkıntılıdır. Çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için idealdir. Sahilde düzenlene konserlere halk yoğun ilgi gösterir.

Mersin Ayaş Plajı
Mersin Ayaş Plajı

Mersin Boğsan Koyu

Mersin’in Silifke ilçesi sınırlarında bulunan koy, Caretta Caretta kaplumbağalarının üreme alanında bulunur. Silifke ile Taşucu arasında yer alır. Sakin ortamı ile ailelerin tercih ettiği yerlerdendir. Günü birlik tekne turlarının uğrak yeridir. Plaj hafif taşlı ve kumludur. Mavi bayraklı plaj aniden derinleşir. Sahil boyunca balık lokantaları yer alır. Hemen yakınında eğribük koyuda ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Mersin Boğsan Koyu
Mersin Boğsan Koyu

Mersin Narlıkuyu Koyu

Silifke ilçesi sınırlarında yer alan küçük bir balıkçı köyüdür. Suyunun rengi turkuazdır. Kıyı şeridi yeşil bitkisi ve ağaçlarla çevrilidir. Bölgede bulunan eski antik yerleşim yerlerini ziyarete gelen turistler tarafından sıkça ziyaret edilen yerlerdendir. Kumsal plajı oldukça küçüktür. , cennet obruğundan gelen kaynak suları sebebi ile denizi serindir. Kıyı kısımları sığdır. Sahil boyunca uzanan özel işletmeler ziyaretçilerin ihtiyacını karşılar.

Mersin Narlıkuyu Koyu
Mersin Narlıkuyu Koyu

Yakınında bulunan koylar;

 • Akyar Koyu
 • Kızlar Hamamı Koyu
 • Yapraklı Koyu

Deniz tabanı ve plajı kumlu ve küçük taşlık alanlardan oluşur. Çoğu alanlar kayalarla çevrilidir. Denize gireceklerin buna göre donanımlı olması gerekir. Koylara girişler ücretsizdir. Çevrede bulunan restoran ve kafeteryalar ziyaretçilerin ihtiyaçları karşılar. Şezlong ve şemsiye ücretleri 25 TL’dir. Hafta sonları yoğunluk görülür.

Mersin Soğuksu Plajı

İl merkezine 170 kilometre batısında Aydıncık ilçesi sınırlarında yer alır. Mersin – Antalya kara yolu üzerinde bulunur. Plaj yakınlarında tatlı su göletlerine bulunur. Yer altı su kaynakları sebebi ile deniz suyu ılık soğuk arasındadır. Bölgede sosyal tesisler bulunmaz. Genellikle günü birlik ziyaretçilerin uğrak yeridir. Plaj yakınlarında bulunan deniz manzaralı restoranlar ziyaretçilere hizmet sunmaktadır. Plaj bölgesinde ücretli kamp yerleri bulunur.

READ  Mersin Boğsak Koyu
Mersin Soğuksu Plajı
Mersin Soğuksu Plajı

Mersin Kocahasanlı Plajı

Erdemli ilçesi sınırları içerisinde bulunan plaj, Mersin il merkezine 55 kilometre uzaklıktadır. Belediye tarafından işletilen halk plajıdır. Güvenlik, cankurtaran, duş, tuvalet, soyunma kabinleri bulunur. Sahili ince kumlu ve sığdır. Çocuklu ailelerin ve engelli bireylerin tercih ettiği yerlerdendir.Mersin Koyları arasında Mavi bayraklı plajda kamp alanları da bulunur. Yüz çadırlık alanda, çadır kirası 60 TL’dir, kendi çadırında konaklamak isteyenler için 40 TL ücret alınmaktadır. Kamp alanı içinde piknik alanlarında bulunur.

Mersin Kocahasanlı Plajı
Mersin Kocahasanlı Plajı

Mersin Tisan Koyu

Silifke ilçesinin Yelişovacık Mahallesinde sınırlarındadır. Bölgenin en temiz en berrak plajıdır. Bölge yakınında yazlıkçı siteler yer alır. Plaja girişte ücret alınmıyor. Ancak Tisan isimli özel işletme imkanlarından başka bir imkan bulunmaz. Şezlong ve şemsiye ücretleri dışarıdan gelenler için biraz fiyatlı.

Mersin Tisan Koyu
Mersin Tisan Koyu

Mersin Kazanlı Plajı

İl merkezinin doğusunda 15 kilometre mesafededir. Akdeniz ilçesi sınırlarında yer alır. Mersin-Tarsus Kara yolu üzerindedir. Hafta sonları oldukça kalabalıktır. Kumları ince taneli, deniz sığdır. Plajda kafe, soyunma kabinleri, tuvalet, duş, şezlong ve şemsiye uygun fiyatlarla kiralanır.

Mersin Kazanlı Plajı
Mersin Kazanlı Plajı

Mersin Tömük Plajı

Erdemli ilçesinin Tömük Mahallesindedir. Plaj Mersin Büyükşehir Belediyesi, Deniz Kızı Şirketi tarafından işletilmektedir. Mavi bayraklı plaja özel araçlar ile ve Erdemli halk minibüsleri ile ulaşmak mümkün. Plajın ilk on metreli deniz zemini küçük taşlık, sonrası kumlardan oluşur. Şezlong, şemsiye, tuvalet, duş, soyunma kabinleri gibi sosyal imkanlar mevcut. Çevrede bulunan restoran ve kafelerin fiyatları uygundur.

Mersin Tömük Plajı
Mersin Tömük Plajı

Mersin Plaj ve Koyları Ulaşım

Mersin – Antalya kara yolu sahil şeridi boyunca uzanır. Mersin’in ilçelerinden Silifke, Anamur, Akdeniz, Mezitli ilçeleri sahil bandında yer alır. Plajlara ve koylara kara yolu ile rahatlıkla ulaşım sağlanır. Plajlar ve koylar kara yoluna yakın mesafededir.

 • Karapınar Plajı
 • Kum Mahallesi Plajı
 • Kapızlı Plajı
 • Akçakıl Plajı
 • Anemurium Plajı
 • Olimpos Plajı
 • Pullu Tabiat Parkı ve Plajı
 • Anamur sahili
 • Limonlu belediye sahili

  Anamur Sahili
  Anamur Sahili

İlgi gören diğer plajlarıdır. Amemurium ve Olimpos Plajlarına yakın konumda antik kalıntıların ve ören yerlerinin bulunduğu yerlerdendir. Bunlardan başka bakir kalmış onlarca koy ve plaj bulunur. İl merkezine en uzak olan Anamur sahili, en yakın olan limonlu belediye sahilidir.

Mersin’de Gidilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Yorum Yaz