Image default
Mersin

Çamlıyayla Gezilecek Yerler

Çamlıyayla Gezilecek Yerler

Çamlıyayla
Çamlıyayla

Çamlıyayla kuzeyinde Niğde ili olup, Adana’ya 90 kilometre, Mersin’e olan uzaklığı ise sadece 85 kilometre uzakta yer almaktadır. Yakınlığı nedeniyle mersin’in beldesi olan Çamlıyayla, Tarsus ilçesinden 1990 yılından ayrılmıştır. Yazın sıcağından kaçmak isteyenlerin tercih ettiği yerleşim yeri yani yayla havası vardır. İklimi serin geçen Çamlıyayla’da ismini yansıtan çam ağacından fazla görmeniz mümkün.

camli yayla
Çamlıyayla Gezilecek Yerler

1100 yaşınca olan ana ardıç ağacı Türkiye’nin en yaşlı ardıç ağacı olarak kayıtlara geçmiştir. Gelin sizlerle birlikte Çamlıyayla gezilecek yerler listesine göz atmaya ne dersiniz?

Namrun kalesi

Çamlıyayla Gezilecek Yerler
namrun kalesi

Kalenin tarihi Hititler ve Asurlulara kadar uzanıp o zamanların meşhur kaleleri içerisinde en belirgin olanıdır. O zamanlardaki namrun kalesinin ismi “ıllibru“ olduğu bir takım araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Orta çağın ışığı haline gelen namrun kalesi daha sonra savunma amaçlı kullanılmıştır. Konumu oldukça önemli durumda olduğu 3 vadinin keşişim noktasında olduğundan anlaşılıyor. Şimdilerde ise restoransyon çalışmalarıyla yenileniyor.

Papazın Bahçesi

Çamlıyayla Gezilecek Yerler
Papazın Bahçesi

Papazın bahçesi bin bir çeşitli ağaç türlerinin bulunduğu ve serin sularında alabalık canlısının yüzdüğü eşsiz mekânlardan biridir. Alabalık tutmak için oltanızı alıp gelmeniz veyahut çevresinde balık restoranların bulunduğu yerde lezzetli ve taze alabalık yemeniz oldukça mümkün. Berdan çayının bir kolu olan papazın bahçesi Çamlıyayla sakinlerin hafta sonu için vazgeçilmez yerlerinden olmuştur. Derin bir doğa havası almak isteyenlerin kesin tercihleri arasında bulunuyor.

Sinap kalesi
Sinap kalesi

Sinap kalesi

Sinap kalesi dört tane burç üzerine oturtturulmuş bir garnizon kalesidir. Orta çağ zamanının ünlü sinap kalesi aslında Kilikya ermeni krallığının bıraktığı tarihi eserlerdendir. Çevresi boş yeşil alan olduğu için piknik yapmak için ideal yerlerdendir. Sinap kalesindeki çeşme hala günümüzde de akmaya devam etmektedir. çamlıyayla çarşısına olan uzaklığı 5 km olan kaleyi mutlaka ziyarette bulunmalısınız.

READ  Mersin Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel Yerler

Çini Göl

Çini Göl
Çini Göl

Bolkar dağı üzerinden yer alan çini göl tam bir doğa harikasıdır. Buzul göl özelliğine sahip olan çini gölün derinliği tam olarak bilinemiyor. Derinliğinin çok fazla olduğuna dair halk arasında söylentiler dolaşmaktadır. Çini göl renk olarak bilinen göl renginden farklı olup lacivert ve siyah arasında olması görenlerin şaşkınlığını artıyor. Turizme kazandırılmış bölgedeki en ünlü göl olması da ilgi çekiyor.

Saklı Cennet

Saklı Cennet
Saklı Cennet

Doğaseverlerin, macera severlerin uğrak noktası olan saklı cennet kanyonu, görenleri adeta büyülüyor. İki dağın arasında bulunan saklı cennet, gerçekten de cennet gibi parıldıyor, sularının maviliği ve serinliği de insanları cezp ediyor.  Berrak suları yaz mevsimi için ziyaretçilerine kucak açmış bekliyor. Siz de keşfetmek için daha ne duruyorsunuz?

Aydos Dağı

Çamlıyayla Gezilecek Yerler
Aydos Dağı

Aydos dağı, bolkar dağının eteklerinden birini oluşturuyor. Zirvesi tam olarak 3430 rakımda bulunuyor. Mersin-Niğde-Konya illerini kapsıyor olması büyüklüğünü yansıtan aydos dağı tektonik dağlar arasında yer alıyor. Aydos dağına tırmanış sporu gerçekleşip, zirve de kamp bile yapılabilmektedir.

Bölgedeki Görülecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Yorum Yaz