Image default
Mersin

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Silifke Gezilecek Yerler Türkiye’nin güzle güney şehri Mersin’de bir ilçe olan Silifke Mersin’i İç Anadolu bölgesine bağlayan bir ilçe konumundadır. Akdeniz Sahil Yolu bu ilçeden geçmektedir. İlçeyi Göksu ırmağının denize ulaştığı delta ve burada oluşmuş olan Akgöl ve Paradeniz lagünleri dünyanın en önemli kuş toplanma merkezlerinden biridir. İlçenin sahip olduğu önemli değerlerden biri de turizmdir.

Silifke
Silifke

Silifke gezilecek yerler açısından çok seçeneğe sahip bir ilçedir. Silifke Kalesi, Cennet-Cehennem Obrukları, Jüpiter Tapınağı, Astım Mağarası, Uzuncaburç gibi birçok yer ilçenin turist çeken noktalarıdır. Buraya geldiğinizde de masmavi denizini de görmeden dönmemelisiniz. Halkı da samimiyeti ve sohbeti ile çok sevilir ve yaz aylarında yaylalara ya da deniz kenarında bulunan yazlık evlerine taşınırlar.

Mersin Silifke Kalesi
Mersin Silifke Kalesi

Her sene gelenek haline gelmiş Silifke Müzik ve Folklor Festivali de büyük ilgi görmektedir. Festivalde yörük çadırları kurulmakta ve halka geleneksel yöre yemekleri sunulmaktadır. Burada çeşitli sebze meyve yetiştiriciliği yapılmaktadır ve toprağı çok verimlidir. Çeşitli büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılmasının yanında da tavuk ve balık çiftlikleri de bulunmaktadır.

Yapraklı Koyu
Yapraklı Koyu

Yapraklı Koyu

Turkuaz renkli suyu ve sıcacık kumsalında eşsiz vakitler geçirebileceğiniz Yapraklı Koyu her tatilcinin ve gezginin gözde mekanıdır. Koyda bol bol kayanın bulunması denize girmenize engel değildir. Rahat bir şekilde berrak suyun tadını çıkarabilirsiniz.  Burada bulunan tesislerden de şezlong ve şemsiye ihtiyacınızı karşılayabilir ve hoş vakit geçirebilirsiniz. Hafta sonları kalabalık olan koya hafta içi gitmenizi öneriyoruz. Doğanın tadı az insanla daha güzel çıkar.

Cennet Cehennem Mağarası
Cennet Cehennem Mağarası

Cennet Cehennem Mağarası

Silifke ilçe merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan doğal yapılar yer altı sularının uzun yıllar boyunca kireç tabakasının erimesi ile oluşmuştur. İki doğa harikasından biri olan Cennet Obruğu derinliği 70 metre ve en derin noktası 135 metre olan büyük bir mağaradır. Silifke Gezilecek Yerler arasında Mağara girişinde de küçük bir kilise vardır. Mağaranın tabanında da 450 basamak ile ulaşılabilir.

READ  Gülnar Gezilecek Yerler
Cehennem Çukuru
Cehennem Çukuru

Cennet Obruğunun 75 metre kuzeyinde yer alan Cehennem Obruğu için bahsedilen çöküğe inmek mümkün değildir. Ayrıca Yunan mitolojisine göre Zeus yüz başlı ejderhayı kavgada yendikten sonra bir süreliğine buraya hapsetmiştir. Tarihte de adı geçen Cennet Cehennem Mağarası ziyaret etmeniz gereken bir yerdir.

Tisan Yarımadası
Tisan Yarımadası

Tisan Yarımadası

Yeşil ve mavinin muhteşem buluşum ile oluşmuş ve turkuaz denizi ile ilgileri üzerine çeken Tisan Yarımadası, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında bölgeden helikopter ile geçen bir albay tarafından keşfedilmiştir. Etrafı yeşillik ile çevrili yarımada “gizli cennet” olarak da anılmaktadır çünkü buraya ulaşılırken yüksek bir tepeyi aşmak gerekmektedir. Bölge milattan önce 7. Yüzyıl zamanında kurulan bir Yunan Kolonisine ev sahipliği yapmıştır ve bu koloniden kalma antik bir kentin kalıntılarına da rastlamak mümkündür. Mercan koylarını andıran Tisan Yarımadası bembeyaz kumu ve turkuaz denizi ile Akdeniz’in gözde noktalarından biri haline gelmiştir. Yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

Olba Antik Kenti
Olba Antik Kenti

Olba Antik Kenti

İlk çağda Mersin ’de kurulmuş Olba Krallığı’nın izlerine günümüzde Mersin’deki antik eserlerde görebilirsiniz. Devlet Helenistik dönem öncesinde oluşmuştur. O dönemde Seleukos İmparatorluğuna daha sonra da Roma İmparatorluğuna bağlanmıştır. Ekonomisi zeytincilik ve bağcılığa bağlıdır ve çok güçlüdür. Otorite boşluğunun olduğu bir dönemde Kilikya korsanları limana ve köylere yağma yapmıştır. Bu olaydan büyük hasar alan Olba krallığının izlerini Olba Antik Kenti olarak hala görebilirsiniz. Korsanların zamanla Roma İmparatorluğuna da zarar vermesi ile Roma senatosu korsanlar üzerine sefer yapma karar ı aldı fakat ilk seferlerinin başarıları kalıcı olmadı. En sonunda üstün yetkiler ile gönderilen Birinci Triumvirlik üyesi Pompey korsanları tamamen ortadan kaldırdı fakat bölgenin egemen gücü Roma İmparatorluğu oldu ve 3 yıl sonra da Seleukos İmparatorluğu yok oldu.

READ  Susanoğlu Plajı | Mersin
Astım Dilek Mağarası
Astım Dilek Mağarası

Astım Dilek Mağarası

Cennet Cehennem Mağaraları’nın 600 metre kuzeybatısında yer alan Astım Dilek Mağarası bölgenin coğrafi koşullarını en iyi yansıtan noktadır. Mersin Bir tabiat harikası olan mağaranın astım hastalarına iyi geldiğine inanılır ve nefesini açmak isteyenler tarafından ziyaret edilir. Derinliği 15 metredir ve üçüncü jeolojik döneme kadar uzanan mağara birbiri ile bağlantılı galerileri birbirinden ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitlere ev sahipliği yapmaktadır. İç aydınlatması sayesinde fotoğraf meraklılarının harika kareler yakalayabilmesini sağlamaktadır. Yerli halk tarafından da Dilek Mağarası olarak bilinmektedir.

Boğsak Adası
Boğsak Adası

Boğsak Adası

Kilikya, Roma ve Bizans mirası olan Boğsak Adası yeşil ve mavinin buluştuğu muhteşem bir noktadır. Caretta Carettaların üreme bölgesi olan ve gezginlerin, çadır ve karavan sakinlerinin uğrak yeridir. Berrak denizi ve muhteşem kumsalı ile çok özel ve kafa dinlemek için ideal bir yerdir. Sığ denizi ve ince taneli kumsalı ile aileler için ve yüzme bilmeyenler için çok korunaklı bir yerdir. Doğal bir liman özelliği taşıyan Boğsak Adası ve çevresinde konaklamanız için çeşitli pansiyonlar da bulunmaktadır ve sessizlik huzur içinde doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Mersin Adada Roma ve Bizans dönemine ait evler, mezarlar ve kiliseler de vardır ve keşfe çıktığınızda çeşitli tarihi kalıntılara şahit olabilirsiniz. Yöre haklı da bu adayı Dana Adası olarak da anmaktadır. Adanın ancak tekne ile arkasına gidildiğinde fark edilen kale kalıntılarını da görebilmeniz mümkündür. Eskiden de bu kale denizden gelen akınlara karşı savunma noktası olarak kullanılmıştır.

Silifke Sahili
Silifke Sahili

Güney taraflarında hem tarihi hem de deniz tatili yapmak ve samimi insanlar arasında huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız Mersin Silifke sizler için çok uygun bir yerdir. Çok rahat edeceğiniz ve en güzel tatil deneyimi geçireceğiniz yerleri sizler için derledik. Silifke’de göreceğiniz çeşitli yerler ve aileniz ile benzersiz bir tatil geçirmek için geç değil.

READ  Çamlıyayla Gezilecek Yerler

Mersin’de Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Mezitli Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Yorum Yaz