Image default
Mersin

Toroslar Gezilecek Yerler

TOROSLAR GEZİLECEK YERLER

Tüm güzelliklerini bütün ihtişamı ve binlerce yıllık tarihi ile harmanlayıp sizlere sunacak olan Toroslar, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin. Yakından tanıyalım Toroslar neresidir?

Mersin Toroslar
Mersin Toroslar

Güney şehrimiz eski adı ile İçel olan Mersin’in merkez bir İlçesi Toroslar şehir merkezinin kuzeydoğu bölümünü oluşturur ve yüz ölçümü en büyük olan Mersin ilçesidir. Şehrin, şehirler arası otobüs terminali de bu ilçede bulunmaktadır. Ayrıca Mersin’in en büyük iki mezarlığı da bu ilçede yer alır. Türkiye’nin en büyük bayrağının da yer aldığı ilçede şehrin en büyük yaylalarından biri olan Gözne Yaylasına girişi sağlayan üç büyük cadde vardır.

Gözne Kalesi
Gözne Kalesi

İlçe adını kuzeyinde bulunan Toros Dağları’ndan almıştır. Doğu ve çevresinden yoğun göç alan ilçe de nüfusun büyük bölümünü Mutlular, Tarsuslular ve Gülnarlılar oluşturur. Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimine sahiptir ve ancak kış aylarında çok az yerlerde kar görmeniz mümkündür. Halkının geçim kaynağını ise hayvancılık ve meyvecilik oluşturur.

Toroslar gezilecek yerler
Toroslar gezilecek yerler

Çeşitli tarihi eserler ve doğal harikaları ile Toroslar gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir.

  • Belenkeşlik Kalesi
  • Yumuktepe Höyüğü
  • Gözne Kalesi
  • Çandır Kalesi
  • Sinap Kalesi
  • Çatalçeşme
  • Kızlar Manastırı

ADRASAN (ANTALYA)

Adrasan
Adrasan

Aynı zamanda Antalya gezilecek yerler açısından çok zengindir. 2 kilometrelik kumsala ve berrak bir denize sahip olan ve Kumluca ilçesinin bir köyü olan Adrasan Köyündeki muhteşem plaj Adrasan Plajıdır. Koyun çevresinde çeşitli dağlar ve ormanlar vardır ve burada çeşitli işletmeler bulunur. Pansiyon, yeme, içme gibi ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bu koy dünyaca ünlü olan ve çeşitli güzel karelere ev sahipliği yapan Likya Yürüyüş Yolu üzerindeki güzel duraklardan biridir. Eski adı Çavuşköy olan Adrasan halkı misafirperver ve sıcak insanlardır ayrıca turizm ile uğraşmaktadırlar. Suluada Tekne Turları sayesinde de tekne turları için sık uğranan bir nokta halini almıştır.

READ  Mezitli Plajları ve Koyları Listesi
Adrasan
Adrasan

MERSİN KIZ KALESİ

Bir diğer adı olarak Deniz Kalesi olarak da bilinir ve kıyıya 600 metre uzaklıktaki küçük bir adacıkta bulunur. Mersin Kız Kalesi oldukça ilgi çeker ve burada bulunan bir yazıttan 1199 yılında 1. Leon tarafından yaptırıldığı öğrenilmiştir. Roma Dönemi’nde kaleyi barınak olarak korsanların kullandığı söylenmektedir. Batı suru boyunca uzanan iyi korunmuş bir galeri sayesinde de buradan denize açılan kapı olduğu bulunmuştur. Yapılan kazı çalışmaları sayesinde kalenin ortasında bir yapı bulunmuştur ve bu yapı içerisinde de bir şapel bulunmaktadır. Çevresindeki odalar orta mekanda bulunan salona doğru açılır. Avlunun içinde de çeşitli sarnıçlar ve işlikler yer alır.

Kız Kalesi
Kız Kalesi

 

ALTINBEŞİK MAĞARASI

Altınbeşik
Altınbeşik

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı içerisinde bulunan Altınbeşik Mağarası, derin Manavgat Vadisi’nin batı yamacında bulunur ve mağaraya araç ile gidebilmeniz mümkündür. Yol yükseklik korkusu olanlar için biraz korkutucu ama heyecanlı geçebilir. Geziniz sırasında “Düğmeli Evler”in bulunduğu İbradi ilçesini, Ormanda Beldesini ve Ürünlü Köyü’nü ziyaret etmeyi unutmamalısınız. Mağara girişinde yer alan kafeterya ve gezi botları sayesinde hoş vakit geçirmeniz mümkündür. Gölde yüzmek yasaktır fakat bot ile mağara turu yapmanız ücretsizdir. Türkiye’nin 1. ve Avrupa’nın 3. en büyük yer altı gölü de bu mağarada bulunmaktadır. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde mağara tamamen suyla dolar ve bu yüzden de ziyarete en uygun zaman kış ve sonbahardır.

Altınbeşik
Altınbeşik

KÖPRÜLÜ KANYON

Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon

Antalya şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta olan Köprülü Kanyon 22 metre uzunluğundaki Tarihi Olukköprü Köprüçay üzerindedir. Manzarası ve muhteşem görünüşü ile görenleri büyüleyen tek gözlü taş kemer 1997 yılında restore edilmiştir. Köprülü Kanyon’un bulunduğu Köprülü Kanyon Milli Parkı’na giriş ücretsizdir ve bu doğal güzellik arasında büyülenmiş bir şekilde bakarken yapacağınız en güzel aktivite de raftingdir. İçinde bulunduğunuz botu devirmeden elinizdeki kürekler ile yönlendirerek hızlı suda engeller arasında geçmek en büyük hedefinizdir. Köprüçay’ın her iki tarafında da bulabileceğiniz rafting firmalarından birini seçmeniz yeterlidir. Toroslar gezilecek yerler

READ  Susanoğlu Plajı | Mersin
Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon

SİDE ANTİK TİYATRO

Side Antik Kenti’nin merkezinde bulunan Side Antik Tiyatro’nun halen Helenistik bir öncü yapısı olduğu kanıtlanamamıştır. Oturma sıraları (cavean) basamakların ortasındaki yol kadar olan kısmı bir yamaca yaslanmıştır. Sahne binası üç katlıdır ve bunlar gibi çeşitli özelliklerinden dolayı tiyatro Anadolu’nun tekil örneklerindendir. Birinci katta bulunan podyumda ise Dionysos Frizi yer alır. Frizde Dionysos’un hayatı anlatılmaktadır. Antalya’ya 25 kilometre Manavgat’a ise 7 kilometre uzaklıkta bulunan Side’ye, Alanya yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Özel araca sahip değilseniz de otobüs ile de ulaşabilmeniz mümkündür. Buraya gelirseniz bu muhteşem yapıyı görmelisiniz.

Side Antik Tiyatro
Side Antik Tiyatro

BELENKEŞLİK KALESİ

Belenkeşlik Kalesi
Belenkeşlik Kalesi

Toroslar’a bağlı Soğucak Yaylasında yer alan Belenkeşlik Kalesi iki katlı ve dikdörtgen planlıdır ve dış duvarları da kesme blok taşlar ile örülmüştür. Bulunduğu kayalık arazi ile birleşmiştir. Şu an sağlam durumda bulunan kalenin tarihi, Orta Çağ dönemine kadar uzanır. Bu güzel yapının üst katında gözetleme delikleri ve alt katında da iki kemer ile desteklenmiş odada büyük ve üstü açık bir kapı bulunmaktadır. Mezitli İkinci kattaki duvarlarda konsola benzer çıkıntılar yok olmuş bir üçüncü katın olabileceğini işaret etmektedirler. Mersin’in en çok ziyaret edilen bu kalenin Bizans Dönemi’nde inşa edildiği düşünülmektedir. Harika manzarası ile bu yapıyı gezmeye doyamayacaksınız ve tekrar tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Belenkeşlik Kalesi
Belenkeşlik Kalesi

 

ÇATAL ÇEŞME

Bizans dönemine ait yapı taşlarının devşirme olarak kullanılarak oluşturulduğu Çatal Çeşme, üstünde yan yana iki haç bulunan bir blok taş çeşmenin duvarının ön yüzüne yerleştirilmiştir ve bu çeşme çevreye düşerek yayılmış taşların yerlerine yerleştirilmesi ile restore edilmiştir. Yakınlarında da bir kiliseye ait olan temel kalıntılar, vaftiz teknesi ve küçük bir sarnıç bulunmaktadır. Geçerken de bir şeyler görelim diyorsanız veya tarihin her zerresi önemlidir görmeliyim diyorsanız buraya uğramayı unutmamalı ve anılarınız arasında yer alması için fotoğraflamalısınız. Yıkılmış ve tekrar restore edilerek oluşturulmuş olsa da görülmeye değer bir eser olduğu kesindir.

READ  Mersin Kamp Alanları

CENNET CEHENNEM ÇÖKÜKLERİ

Cennet Cehennem
Cennet Cehennem

Yeraltı deresinin sebep olduğu kimyasal erozyon ile tavanın çökmesi sonucu oluşmuş büyük bir çukur olan Cennet Cehennem Çökükleri’nin en derin noktası 135 metredir. Büyük bir mağara girişi vardır. Ayrıca bu mağaranın girişinde de küçük bir kilise yer alır. Beşinci yüzyılda Paulus isimli dindar bir kişi tarafından inşa edilen kilise Meryem Ana’ya ithafen yapılmıştır ve bu kilisenin kapısının üzerinde yer alan 4 satırlık kitabede yazmaktadır. 452 taş basamak ile Cennet Çöküğüne inebilirsiniz. 300 basamak merdiven ile de kiliseye ulaşabilirsiniz. Cennet Obruğu’nun yaklaşık olarak 200 metre güneyinde de Cehennem Çukuru yer almaktadır. Tabanında bir yeraltı akarsuyu bulunur ve bu akarsu da Cennet Obruğu’nun altına yönelir.

Cennet Cehennem
Cennet Cehennem

YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ

Mersin’in Toroslar ilçe merkezinden bir kilometre uzaklığında bulunan Demirtaş mahallesinde yer alır. Yumuktepe Höyüğü sonradan Ankara’da Arkeoloji enstitüsünü kurmuş olan John Garstang tarafından ortaya çıkarılmıştır. Toroslar gezilecek yerler Arkeolojik açıdan büyük öneme sahip olan bu bölge Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Yumuktepe Höyüğü
Yumuktepe Höyüğü

 

Yumuktepe Höyüğü bölgesine bulunmuş olan tarihi eserler Mersin Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. İlk olarak Neotlitik dönemde yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Daha sonra Bizans, Hitit gibi dönemlerde de yerleşim yeri olarak kullanılmış olan bu bölgede yapılmış çeşitli arkeolojik çalışmalar sonucunda birçok tarihi esere rastlanmıştır. Görülmeye değer yerler listenizde üst sıraları hak eden bu yere mutlaka gitmelisiniz.

Anıt Kavşağı
Anıt Kavşağı

Mersin’de Görülecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Mezitli Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

18 Yorumlar

Emre Yılmaz 17 Aralık 2021 at 01:19

Toroslar harika havası başka gezmek içinde mükemmel hoşuma gitti ben çok beğendim. Gerçekten. Süper. Yerleri var. 👍

Cevapla
Nur Dora 17 Aralık 2021 at 13:15

Mersin o kadar güzel bir şehir ki 5 kere gitmeme rağmen hala gidip gezmek ve ileride orada doğayla iç içe yaşama hayali kurduğum, gerçekten hayallerimin şehri.

Cevapla
Mücahit 17 Aralık 2021 at 20:16

Buralar gerçekten tam gezilmesi gereken yerler bence ve herkesin hayatı boyunca en az bir kez gitmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Çandır kalesine gitmek ve orada bir nefes almak muhteşem bir his.

Cevapla
Umut Alemdar 17 Aralık 2021 at 23:10

Gezilecek güzel hoş yerler lakin 300 basamak inip kiliseye gideceğime 1 kilometre yürür bizim camiye giderdim 🙂
Şaka bi yana cidden güzel kültürel yerler listeye eklendi

Cevapla
halilibo3616 18 Aralık 2021 at 00:01

Çok güzel yerler var aile ile birlikte gidip gezilebilir
Çok iyi bir tatil geçirilebilir bütün stres ve sıkıntılar atılabilir ve rahatlatıcı yerler

Cevapla
Barış Geçmen 18 Aralık 2021 at 10:10

Toroslar anlatılmaz yaşanır bir bölge diyebilirim. Özellikle Çatalçeşme mevkisi muazzam derecede güzel bir doğası var. Tatile gitmek isteyenler için bulunmaz bir nimet diyebilirim.

Cevapla
İbrahim Şen 19 Aralık 2021 at 00:34

Önümüzdeki yaz Antalya’ya bir gezintiye gitmek istiyorum. Bu makaleyi okuduğum çok iyi oldu. Mutlaka buraları görmeye gideceğim. Tarihi yapıtlar harika görünüyorlar.

Cevapla
Gökhan 19 Aralık 2021 at 01:06

Çok güzel bir yer herkese tavsiye ederim çok memnun kaldım çok beğendim burayı

Cevapla
Ömer 19 Aralık 2021 at 02:20

Site yetkililerine teşekkür ederim harika işler çıkarıyorlar. Sayelerinde ülkemizin güzel güzide yerlerini keşfediyoruz her şey için teşekkürler

Cevapla
Payidar 19 Aralık 2021 at 11:02

Gerçekten çok güzel bir site. Sayelerinde gezilecek yerleri keşfettim 😍😍

Cevapla
Barış Geçmen 21 Aralık 2021 at 10:39

Mersin Toros ilçesi gerçekten harika bir coğrafyaya sahip diyebilirim. Çatalçeşme mevkisinde tarihi bir çok yapı bulunmaktadır.

Cevapla
Buğra Yanık 22 Aralık 2021 at 15:00

Site yetkililerine teşekkür ederim harika işler çıkarıyorlar. Sayelerinde ülkemizin güzel güzide yerlerini keşfediyoruz her şey için teşekkürler

Cevapla
İbrhm55 22 Aralık 2021 at 15:20

Yaz aylarında tatil yapılacak en güzel yerler 👍

Cevapla
Arif 23 Aralık 2021 at 01:17

Tayinim Toroslar ilçesine çıktı ve henüz gitmeden şehirle ilgili güzel bilgi sahibi oldum. Harika bir ilçeye benziyor. Birçok doğal güzelliğe sahipmiş. Havalar güzel olduğunda ilk fırsatta bu yere gideceğim.

Cevapla
Uğur Ateş 23 Aralık 2021 at 19:14

Gayet başarılı ve gidilip görülmesi gereken yerler.

Cevapla
Hacer 23 Aralık 2021 at 21:46

Gerçekten harika insanın genel kültürünün gelişmesine katkı da sağlıyor 🥰🥰

Cevapla
Nurseda Dora 23 Aralık 2021 at 23:38

Toroslar gerçekten hayatınızda en az bır kez deneyımlenmesı gereken ve aynı zamanda gezilip görülmesi gereken bir yer . Hayata bakış açınızı bıle değiştirebilecek doğallıkta . Oldukça muhteşem.

Cevapla
Nurseda Dora 23 Aralık 2021 at 23:39

Toroslar gerçekten hayatınızda en az bır kez deneyımlenmesı gereken ve aynı zamanda gezilip görülmesi gereken bir yer . Hayata bakış açınızı bıle değiştirebilecek doğallıkta . Oldukça muhteşem.

Cevapla

Yorum Yaz