Image default
Mersin

Mezitli Gezilecek Yerler | Mezitli’de En Önemli Gidilecek Yerler!

Mezitli Gezilecek Yerler

Mersin ilimizi torosların çiçeği diye adlandırmak mümkün. Coğrafi konum olarak engebeli toros dağlarına paralel uzanmış bir şehirdir. Mersin’in uçsuz bucaksız denizi kızılçam ormanlarıyla buluştuğunda harika manzaraları oluşturuyor. Doğanın bir mucizesi haline gelmiş kocaman ormanlara, yeşilleriyle görenleri hayran bırakıyor. Doğal güzellikleri ve tarihi birbiri içine geçmiş Mezitli Gezilecek Yerler listemize kesinlikle göz atmalısınız.

Mezitli
Mezitli

Mersin şehrinin kalabalık ve gürültüsünden uzaklaşmak, beton yığınlarından uzaklaşmak isteyenlerin tercih ettiği Mezitli ilçesidir. Bir yandan da gelişmiş ve hala gelişmeye devam eden Mezitli ilçesinin toplam nüfusu 2019 itibariyle 192.000 olmuştur. Genelde Mezitli için üniversite öğrencilerinin şehri denir. Bunun sebebi iki tane mersin üniversitesinin fakültesi ve Mezitli esnafının üniversite öğrencilerini desteklemesidir.

Mersin Mezitli
Mersin Mezitli

Mezitli kelimesinin araştırılan kaynaklara göre meşhur seyyah Evliya Çelebiye göre seyyah Mezilitoğullarından gelmektedir. Tarihi geçmişi 17. Kadar uzanan Mezitli, o dönemlerden itibaren tam bir ticaret merkezi olarak kullanılmıştır. En ünlü yemeğini muhteşem denizinden çıkan lagos balığını yemeden Mezilit ilçesinden ayrılmamanızı öneririz.

Mezitli
Mezitli

 

Soli antik kenti

Tarihi son derece önemli olan soli antik kenti M.Ö. 7.yy Rodoslular tarafından inşa edilmiştir. Perslerin eline geçen soli bir müddet sonra büyük İskender tarafından fetih edilmiştir. Bu dönemde kent çok fazla korsan işgaline uğramış olup, Pompeius adında bir general tarafından korsanları uzaklaştırdığı için kente pompeius adı verilmiştir.

Soli antik kenti
Soli antik kenti

Takvimler 527 yılını gösterdiğinde ise soli antik kentinde çok büyük bir deprem meydana gelmiştir. Tekrar yapımına kalkışılsa da bu seferde Arap yıkıcı mücadelelerinden etkilenip kentin ismi Viranşehir olmuştur. İşte zorlu mücadelenin altından kalkan, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan soli kelimesinin asıl anlamı ise güneştir.

READ  Bozyazı Gezilecek Yerler | Muhteşem Yerlerin Listesi !

Tarihi geçmişi bizleri büyüleyen soli antik kentinde büyük sütunlar ve bu sütunların üzerine çeşitli hayvan figürleri ve insanların resmini kazımış oldukları da ilginç oluyor. Soli Antik Kenti aslında üç bölüm halinde incelebilir. Bunlar sütunlu cadde, soli höyük ve antik limandır.

 

Fındıkpınarı yaylası

Yazları Mezitli halkı için vazgeçilmez olan ve hatta şehir dışından birçok insanın fındıkpınarı yaylasından konut satın alarak yaşamlarını sürdürürler. Bölge halkının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde olan Fındıkpınarı Yaylası gelişmeye devam etmektedir. Çevresindeki yemyeşil ağaçları ve doğal güzelliğiyle de göz kamaştırıyor.

Fındıkpınarı yaylası
Fındıkpınarı yaylası

Serin havaların keyfini sürebileceğiniz fındıkpınarı yaylası Mezitli ilçesine 55 kilometre uzaklıktadır. Beldenin adını alan fındıkpınarı, kış aylarındaki soğuk nedeniyle bölgedeki nüfus Mezitli ilçesi yaz mevsiminin sıcaklarında en çok aranan yer oluyor. Eskiden fındıkpınarı yaylasındaki yeşillik nasılsa şimdiler de o eşsiz güzellikteki yeşilliğini koruyor.

 

Kuyuluk tabiat parkı

Hafta sonu çocuklarınızla ve sevdiklerinizle birlikte eğlenceli vakit geçirebileceğiniz bir mekân arıyorsanız Kuyuluk Tabiat Parkı tam da size göre. Mis gibi oksijen dolu çam ağaçlarıyla etrafı çevrili olan mersin Mezitli’deki ender bulunan yerlerdendir. Akdeniz maki bitki örtüsüyle dolu olan tabiat parkı gerçekten doğa harikasıdır.

Kuyuluk tabiat parkı
Kuyuluk tabiat parkı

Her mevsim için uygun hava koşullarının da elverişli olduğu zamanda kafa dinleyebileceğiniz ve ailecek piknik yapabileceğiniz kuyuluk tabiat parkı Mezitli için eşsizdir. Park çamlıca mahallesinde yer alıp, ulaşım için belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. İsterseniz parkta huzurlu bir doğa yürüyüşü de gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kuzucubelen kalesi

Tarihte gözetleme kulesi amacıyla yapılmış olan Kuzucubelen Kalesi, Mezitli merkeze 24 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yapım yılı hakkında net bir bilgi olmasa da kalenin taşlarına bakılarak orta çağa ait olduğu bilgisini eklemek isteriz. Mimarlığına hayran olduğumuz kale uçurumun hemen yanındadır.

READ  Mezitli Plajları ve Koyları Listesi
Kuzucubelen kalesi
Kuzucubelen kalesi

Kuzucubelen kalesinin mimarlığı iki katlı olarak yapılmış 4 adet sütunun üzerine inşa edilmiştir. Mezitli halkının söylentilerine göre bu yapı taş kale olarak isimlendirilmektedir. Manastır olarak da kullanılan bu tarihi yapı fındıkpınarı yolunun üzerindedir. Özenli yapımı ve iyi şekilde korunması sayesinde günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir.

 

Pompei beach

Pompei beach plajının konumu itibariyle Mezitli ilçesi de bulunan soli antik kentinin eski adlarından biri olan pompeios kalıntılarına yakınlığı sebebiyle değerini artırmaktadır. Eğlenmek, tatil yapmak isteyenlerin vazgeçilmez adresi olan Pompei Beach kına, düğün gibi etkinlikleriyle de ilgi çekici hale geliyor.

Pompei beach
Pompei beach

Yaz mevsimin sıcak güneşinin tadını şezlongunuzda uzanarak çıkarabileceğiniz pompei beach olağanüstü hizmetleriyle de müşterilerinin kalbini kazanıyor. Kumsalında ince kumun üzerine yapılmış çardaklarda istediğiniz kadar keyifli vakit geçirebilirsiniz. Mersin Gezilecek Yerler arasında gerek manzarasıyla gerekse hoşgörülü sunumları ve yemekleriyle de yerini alıyor.

 

Tece halk plajı

Mersin’in mükemmel plajlarından biri Tece Halk Plajı, biraz iri çakıl taşları ve sahil düzenlemesiyle ön plana çıkıyor. Etrafındaki yemyeşil ağaçları ve turkuaz deniziyle sanki bir bütünün parçalarını oluşturuyor. Halk plajı olması da ayrıca tatilcilerin ve ziyaretçilerinin daha fazla gelmesi ve ününün daha da artmasını sağlıyor.

Tece halk plajı
Tece halk plajı

Tece halk plajında gün batımında güneşin batışını, gün doğarken ise güneşin yaydığı harika kızıllığı profesyonel makinelerinizle kartposttalık kareler yakalamak mümkün oluyor. Mersin Mezitli Gezilecek Yerler Deniz kum güneş üçlüsünün tadını dilediğiniz şekilde ve zamanda çıkarabileceğiniz tece halk plajına kamp çadırı kurmak iyi bir fikir olabilir.

 

Taşkıran plajı

Taşkıran plajı, Mezitli, ilçesinin en güzel ve temiz sahilinin bulunduğu plajdır. Plajın kafeteryasında makul bir fiyata istediğiniz lezzetli yiyecekleri yiyebilirsiniz. Tertemiz ve berrak denizinde yüzmek sizleri keyiflendirebilir, güneş ışınları altında şezlongunuzda bronzlaşabilirsiniz.

READ  Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında
Taşkıran plajı
Taşkıran plajı

Doğanın tertemiz havası ve masmavi denizi taşkıran plajının güzelliğini ikiye katlıyor. Plajın bir diğer özelliği ise çeşitli su sporlarının yapılabilir olması. Jet ski, paraşütle atlama, sörf dahi yapılabilen Taşkıran Plajı eğlenceli vakit geçirmek için çok ideal bir yerdir. Mevsimler fark etmeksizin taşkıran plajının sakinliği ve huzur dolu olması mavi bayrak ödülüne sahip olmasıyla kanıtlıyor. Bu kadar güzelliğe sahip olan plaja gelmek için daha neyi bekliyorsunuz.

 

Mut Gezilecek Yerler

Zeyve Pazarı Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

chebsra

Toroslar Gezilecek Yerler

chebsra

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

chebsra

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

chebsra

Susanoğlu Plajı | Mersin

chebsra

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

chebsra

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Yorum Yaz