Image default
Mersin

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Mersin Mut Gezilecek Yerler 

Mersin coğrafi konum olarak toros dağlarının batısında haritada en güney kısmında yer almaktadır. Birçok endemik narin bitkilerin bulunduğu mersin teke bölgesindeki kalkerli toprak yapısını oluşturuyor. Doğal güzelliklerinin mucizelerini görmeye gelen her yıl yerli ve yabancı turist sayısını ikiye katlıyor.

Mut
Mut

Mersin’in mut ilçesi nüfusu 62.639 kişiyle gelişmişliğini biraz da artırıyor. Mut ilçesinin tarihi yontma taş devrine olduğu bizleri tarihi yolcuğuna çıkarıyor. Mut Gezilecek Yerler Hititler zamanındaki ismi Yenişehir, Romalılar zamanında ”claudo polis“ olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Dönemindeki adını büyük İskender tarafından oluşturulduğu hatta bir komutanın ismi mut olduğu için bu isim verildiği düşünülmektedir. Tarihi geçmişi asırlara dayanan ilçenin görmeye değer birçok yerine gelin beraber bakalım.

Mersin Mut
Mersin Mut

Mut yer köprü şelalesi tabiat alanı

Hayal edebileceğinizin çok ötesinde yer alan yer alan yer köprü şelalesi mersin ilinden 2,5 saat kadar uzaklıktadır. İsminin adını ise yer köprü milli parkından almış olup, Ermenek çayını geçtikten sonra hemen yanında bu güzellik bizleri karşılıyor. Tabiat alanı ilan edilmesinin nedenlerinden birini de koruma altına alınmasıdır. Böyle ender bulunan yerlerin koruma altına alınması gelecek nesillerinde görmesini sağlar.

Yerköprü Şelalesi
Yerköprü Şelalesi

Yer köprü şelalesi buz gibi akan ve şiddetinden asla ödün vermeyen sulara sahip oluyor. Etrafının suyun şiddetinden dolayı yeşil yosunlarla kapsanmış kayaların üstünde ağaçlar, şelalenin döküldüğü yerdeki suyun turkuaz mavisi cennet gibi güzelliği yansıtıyor. Muazzam görümünü izlemek için kanyonun üst tarafında platform yapılmış. Şelalenin arka tarafında gizli mağarayı ve gölü sizlerin keşfedilmesini bekliyor. Rotanızı Doğanın harika manzaralarından sadece birisi Mut Yer Köprü Şelalesi Tabiat Alanı olan yer köprü şelalesine çevirin.

Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi)
Yerköprü Şelalesi (Göksu Şelalesi)

Alahan manastırı

Günümüze kadar çok iyi korunmayı başarılmış olduğunu ünlü gezer evliya çelebinin seyahatname kitabının içerisindeki mut ilçesinde yer alan Alahan Manastırı için “ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor“ sözüyle anlaşılmıştır. İmparator isauralı zenon’un emriyle yapılmış olan Alahan manastırının asıl yapım amacı geçiş bölgesinde olmasından kaynaklanmadır.

READ  Erdemli Gezilecek Yerler
Alahan Manastırı
Alahan Manastırı

Hıristiyanlar için hac merkezi olan Alahan manastırının kurulum yeri genişçe olup, iki çeşitli vardır. Bunlardan biri bati kilisesi diğeri ise doğu kilisesidir. Kilisenin taşlarındaki oyma sanatına Cebrail, Mikail meleklerinin tasviri bulunmaktadır. Kilisenin doğu kısmı, müze halinde sergilenip, mimari eseriyle Ayasofya camisinin benzerliği de ilgi çekiyor. Mut Gezilecek Yerler arasında Alahan manastırında bir süslemeleri ile ihtişamını korumuş olan mezarlar da bulunmaktadır.

Alahan Manastırı
Alahan Manastırı

Yapımı çok dikkatli ve özenle sürmüş olan Alahan manastırının zamanın koşullarına bakılarak nasıl bu kadar ince detaylarla süslenmiş olduğunu bizleri şaşırtıyor. Mut Gezilecek Yerler arasında birinci sırada olmayı hak eden manastırı gezerken sizleri adeta tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Sertavul Geçidi
Sertavul Geçidi

Sertavul Geçidi

Coğrafi olarak ulaşımı zor olan yerlere kolay ulaşmak için devlet tarafından yaptırılan geçitler söz konusu oluyor. İşte Akdeniz’in kıvrımlı ve dar yollarına 4 adet geçit yapılmıştır. Bu geçişlerden Akdeniz’i iç Anadolu’ya bağlayan Sertavul Geçidi karaman ilini mersin ilinin mut ilçesine bağlar. Sertavul geçidi ile yol güvenliğinin artmış olduğu kanıtlanıyor.

Sertavul geçidi
Sertavul geçidi

1650 rakımla oldukça yükseğe inşa edilen sertavul geçidi adını o bölgede bulunan yayladan almaktadır. Yayla sıcak yaz aylarında en çok tercih edilen yer olup, sertavul yaylasında amcam çeşmesi bulunuyor. Doğal kaynaklı buz gibi suyunuzu burada içmenizi ve torosların ünlü sertavul geçidinden geçmenizi öneririz.

Mut Kalesi
Mut Kalesi

Mut kalesi

Evliya çelebi mut ilçesini gezip görmüş ve hakkında ünlü seyahatname adlı eserinde bahsetmiştir. Mut kalesinin tarihi orta çağdan beri süre gelmekten olan eseriyle hala korunmaya devam etmektedir. Mut Kalesi içerisindeki restorasyonun bitmesinin ardından müzeye dönüştürülmesi düşünülmektedir.

Mut Kalesi
Mut Kalesi

Osmanlı zamanından hüküm sürmüş olan karaman oğullarından olan İbrahim Bey tarafından alınan mut kalesi, zorlu savaşın ardından zafere ulaşmıştır. Mut kalesi 4 tane sütun üzerine inşa edilmiş ve bir de iç kalesi bulunmaktadır. Görkemli kaleyi Mersin Gezilecek Yerler arasındaki listenizde yerini almasını öneririz.

READ  Tarsus Plajları
Gökçeseki kaya mezarları
Gökçeseki Kaya Mezarları

 

Gökçeseki kaya mezarları

Gökçeseki ören yerinde bulunan kaya mezarlarının dıştan görünümü ardı adına dizilmiş mağaraların içerisinde yerini alıyor. Gökçeseki Kaya Mezarları üç tipten oluştuğu ve kayaların içerinde birer su tünellerinin olduğu bilgisini de eklemek isteriz. Mimari harikanın parçalarını oluşturan mezarlar oda içerinde bulunuyor. Bölge halkının gökçeseki kaya mezarlarını turizm içerinde yerini alırsa bölgeye katkı payının artacağını düşünmektedir.

 Mersin Mut Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mezitli Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

1 Yorum

Ayser Dora 22 Aralık 2021 at 22:31

Mersin gibi sade güzelliğe sahip bir şehire çok az denk gelebilirsiniz. Ben tatil süremi bile uzatmıştım biraz daha tadına varabilmek icin.

Cevapla

Yorum Yaz