Image default
Mersin

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Mersin Tisan Plajı

Akdeniz’in inci şehirlerinden Mersin, tarihi ve doğal güzellikleriyle hem yerli hem yabancı turistler için güzelliklerle dolu bir durak. Bu samimi ve sıcak sahil kentinde, yeşilin ve mavinin her tonuna doymak mümkündür. Eşsiz doğası ve irili ufaklı pek çok plaj ve koyuyla Akdeniz’in tadını çıkarmak isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Mersin’in birbirinden ünlü koyları arasında yer alan Tisan Plajı cennetten bir köşe olarak ziyaretçilerini bekliyor. Eşsiz güzelliği, bir doğa harikası olarak adası ve Mersin Tisan Plajı hakkında her şey…

Tisan Plajı
Tisan Plajı

Tisan’a Yolculuk

Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan Tisan Adası, Silifke’ye 45 km uzaklıkta yer alıyor. Otobüsle ulaşımda Önce Silifke’ye, Silifke’den otobüslerle Tisan Koyu’na ulaşılıyor. Turizm mevsimi boyunca Silifke’den Tisan’a dolmuş seferleri bulunuyor. Yeşilovacık Mahallesi’nde, dağların ve çam ağaçlarının arasından geçerek ulaşılan Tisan Adası, ilk görüşte kendine hayran bırakıyor. Bodrum’dan esintiler barındıran Tisan Adası, bembeyaz evlerin, yeşil ve maviyle harmanlandığı tablo gibi bir yer.

Tisan Plajı
Tisan Plajı

Plajların bembeyaz kumu, suyun berraklığı ise adaya masalsı bir hava katıyor. Bölgeye hava yoluyla ulaşmak isteyenler için en yakın havalimanı, Alanya Gazipaşa Havalimanı. Havalimanından araç kiralayarak 3 saatte Tisan’a gidiliyor. Tisan Yarımadası’na Taşucu’ndan kalkan tekne turlarıyla da ulaşmak mümkün. Yarımadada yer alan iki adet koy, taşlık olmasına karşın suyun berraklığından dolayı çok fazla tercih ediliyor. Karadan yapılan ziyaretlerin yanı sıra, adaya yapılan tekne turları ziyaretçi sayısını artırıyor.

Tisan ’da Tarih Yolculuğu

Tisan Koyu’nun hikayesi, M.Ö 7 yüzyılda kurulan Aphrodisias Kolonisi ’ne kadar dayanıyor. Tanrıça Afrodit’e adanmış bir bölge olarak anılan bu yer, doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi geçmişiyle de öne çıkıyor. Döneme ait eserler pek korunamamış olsa da, eski bir kiliseden kalan birkaç parça günümüze kadar ulaşmış. Mersin Müzesi’nde sergilenen bu eserler arasında; mozaik tabanlar ve haç rölyefli mermer sütunlar yer alıyor.

READ  Çamlıyayla Gezilecek Yerler
Tisan Kumsalı Mersin
Tisan Kumsalı Mersin

Tisan Koyu’nda Bir Gün

Tisan Koyu, merkeze uzaklık bakımından zahmetli bir yol gibi görünse de sonunda bu zahmete değecek güzellikte bir tatil vadediyor. Tisan Plajı’nda keyifli bir tatil için yapılacaklar listesi… Denize ve yüzmeye doymak! Turkuaz rengi, dalgasız bir denizde suyun keyfine doyasıya varmak için eşsiz bir mekan. Koyun karşısında, yüzme mesafesinde yer alan iki adet adacık ile adeta ada keşfi imkanı sunuyor. Tisan Koyu’nun M.Ö Yunan Mitlerine dayanan tarihi kalıntıları, tarih meraklıları için eşsiz bir deneyim. Tisan Koyu ve Plajı, sade sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin özel olarak araması gereken bir yer.

Mersin Tisan Plajı
Mersin Tisan Plajı

Tisan ‘da Konaklama

Tisan Koyu, Kıbrıs Barış Harekatı’nın yapıldığı zamanlarda bir albayın helikopterle bu bölgeden geçerken burayı keşfetmesi sonucu ortaya çıkmış. Daha sonra albay buraya dönmüş ve arkadaşlarıyla Tisan Yapı Kooperatifi kurarak burayı yazlık bir bölge haline getirmiş. Bölgede genellikle yazlıkçı, yerli halk bulunuyor. Plajın girişi de bu siteden sağlanıyor. Bölgede yer alan büyük bir ulusal market ve küçük kafeterya tarzı mekanlar yiyecek-içecek ihtiyacını karşılıyor. Az sayıda olan apartlarda günlük kiralama sistemiyle konaklamak mümkün. Daire başına şemsiye ve şezlong temin ediliyor.

Tisan Plajları
Tisan Plajları

Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Silifke’ye bağlı Tisan Koyu’nda ailecek keyifli bir tatil yapmak mümkün. Mavinin en güzel tonlarını bir arada sunan denizi, çam ağaçlarının sunduğu tertemiz açık havasıyla sakin bir tatil yeri arayanların ilk adresi Tisan Plajı. Gerek tekne turu ve günübirlik ziyaretlerle, gerekse apartta konaklama imkanı ile bu doğa harikasının tadına doymak isteyenler için, Silifke’de ki bu eşsiz koy misafirlerini bekliyor.

Tisan Plajları Mersin
Tisan Plajları Mersin

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Mezitli Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Yorum Yaz