Image default
Mersin

Mersin Narlıkuyu Koyu

Mersin Narlıkuyu Koyu

Mersin ilinde denize girmek isteyen kişilerin tercih edebileceği çok sayıda koy vardır. Narlıkuyu Koyu ise Mersin’e bağlı olan bu koylardan bir tanesidir. Soğuk ve tatlı yeraltı suyuna sahip olması bu koyun şehirdeki diğer koylardan ayrılmasını sağlar.

Mersin Narlıkuyu Koyu
Mersin Narlıkuyu Koyu

Koydaki suyun soğukluğunun sebebi ise bulunduğu yerde bulunan yer altı kaynaklarıdır. Soğuk su koyun bulunduğu yere yakın konumda bulunan Cennet Obruk’undan gelen yer altı suyudur. Turistlerin ilgisini çeken bu güzel koyun sahip olduğu özellikler ve koya nasıl gidileceğine dair bilgiler şunlardır. Mersin Narlıkuyu Koyu yaz aylarının en çok tercih edilen yerleri arasındadır.

Narlıkuyu Mersin
Narlıkuyu Mersin

Mersin Narlıkuyu Koyu’na Nasıl Gidilir?

Narlıkuyu Koyu, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu beldesine ait bir koydur. Koy, Silifke’ye yaklaşık 20 km, Erdemli’ye 27 km ve Mersin iline 65 km uzaklıktadır. Koya gelmek isteyen kişilerin bu istikametlerden birisini kullanarak ulaşım sağlamaları mümkündür. Mersin veya Silifke’ye ulaşan kişiler burada hizmet veren otobüs ve minibüsleri kullanarak Narlıkuyu’ya ve koya gelebilirler.

Mersin Plaj Narlıkuyu
Mersin Plaj Narlıkuyu

Kendi araçlarıyla gelen kişilerin Mersin – Antalya karayolunu takip edip Silifke’ye ulaşmaları ve doğu istikametinde devam ederek Narlıkuyu’ya gelmeleri gerekir. Narlıkuyu Koyu’na hava yolu ulaşımını kullanarak gelinmesi de mümkündür. Bunun için Alanya Gazipaşa ve Adana Şakirpaşa havalimanları kullanılabilir. Uçaktan iniş yapan kişiler bulundukları konuma bağlı olarak Mersin veya Silifke’ye ulaşım sağlayan otobüslere binilerek koya gelmek mümkün olur.

 

Mersin Narlıkuyu Koyu’nda Neler Yapılır?

Mersin Narlıkuyu yaz döneminde çevre illerden ve yabancı ülkelerden turist çeken bir koydur. Bu koyu tercih eden kişiler koyda denize girme imkanı bulabilirler. Ancak koyun su soğukluğunun -15 ile -16 derecelerde olması soğuk su nedeniyle denize girmede sıkıntı yaşanmasına neden olabilir. Denize girmek istemeyen kişiler koyda bulunan lokantalarda deniz ürünleri yiyebilirler. Bunun dışında koyda kamp tutkunlarına hitap edecek kamp alanı vardır. Burada kamp yaparak doğa ve denizle baş başa kalma imkanı bulabilirler. Bunların dışında koy boyunca yürüyüş yapabilirler.

READ  Mersin Kızkalesi Plajı
Narlıkuyu Plaj
Narlıkuyu Plaj

Mersin Narlıkuyu Koyu Ücretli Mi?

Mersin Narlıkuyu Koyu insanların ücret ödemeksizin zaman geçirebilecekleri koylar arasında bulunur. Bu koya gelen kişiler denize girerek yüzme imkanı bulabilirler. Ancak her koy veya plajda olduğu gibi işletmeler tarafından kullanılan alanlar Narlıkuyu’da da vardır. İşletmelere tahsis edilmiş alanları kullanmak isteyen kişiler alacakları hizmete bağlı olarak belirlenen ücretlere ödemek zorundadırlar. Örneğin koyda güneşlenmek isteyenler işletmelerin şezlonglarını kullanmak için işletmelerin talep ettikleri ücretleri öderler. Koyda çok sayıda bulunan lokantalarda yemek yemek isteyen kişiler ise tercih ettikleri mekana bağlı olarak ödeme yaparlar. Bu nedenle koya giden kişilerin şezlong, yemek veya kamp gibi hizmetleri almaları durumunda ödeme yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir.

Mersin Narlıkuyu Gezilecek Plajlar
Mersin Narlıkuyu Gezilecek Plajlar

Mersin Narlıkuyu Koyu’nda Konaklama İmkanı Var Mı?

Narlıkuyu Koyu aynı ismi taşıyan belde içerisinde bulunur. Bu belde turistik belde olup tatil için gelen kişileri ağırlar. Bu nedenle koya gelen kişilerin konaklama imkanına sahip olmaları mümkündür. Turistik Narlıkuyu beldesinde çok sayıda otel, pansiyon, apart otel ve motel vardır. Bu tatil mekanları koya yakınlık veya uzaklık durumu ile verilen hizmetlere göre fiyatlandırılırlar. Ayrıca sezon yoğunluğuna bağlı olarak fiyatlarda değişiklik yaşanabilir. Koya gelip konaklamak isteyen kişilerin açıkta kalmamak için otel veya pansiyon gibi işletmelerden yer ayırtmaları gerekir.

Narlıkuyu Plajları
Narlıkuyu Plajları

Mersin Narlıkuyu Koyu Gezilecek Yerler Neler?

Narlıkuyu Koyu’na gelen kişiler denize girmek ve kamp yapmak dışında da kaliteli zaman geçirebilirler. Koyun sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikler keyifli bir gezinti yapmalarına da yardımcı olur. Narlıkuyu Koyu’na ait güzellikleri görmek isteyen kişilerin koy ve çevresinde gezebilecekleri yerler şunlardır;

  • Cennet Cehennem Mağaraları
  • Narlıkuyu Mozaik Müzesi
  • Zeus Tapınağı
  • Uzuncaburç Antik Kenti
  • Astım Mağarası
  • Aya Tekla Kilisesi
  • Tekir Ambarı Sarnıcı
  • Kızkalesi
READ  Çamlıyayla Gezilecek Yerler

Bu yerlerden bazılarında giriş ücreti vardır ve ziyaretçiler bu ücretleri ödeyerek gezme imkanı bulabilirler. Ayrıca bu tarihi yerlerde ziyaret saatlerine dikkat ederek gezi planı yapmak gerekir.Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

chebsra

Toroslar Gezilecek Yerler

chebsra

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

chebsra

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

chebsra

Susanoğlu Plajı | Mersin

chebsra

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

chebsra

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Yorum Yaz