Image default
Mersin

Mezitli Plajları ve Koyları Listesi

Mezitli Plajları ve Koyları Listesi

Mersin’in kentsel manada en zengin bölgelerinden biri olma özelliğini taşıyan Mezitli, yüksek binaların ve modern şehirleşmenin gözle görüldüğü yerlerden birisidir. Mersin’in dört merkezi ilçesinden biri olan Mezitli, temiz denizi sayesinde huzurlu bir Akdeniz tatili düşünen herkese kapısını açar. Çevrede artan binaların çoğunluğu sebebi ile Mezitli’de bir tatili tercih edenler genellikle tatillerinin büyük bir kısmını Mezitli plajları üzerinde geçirirler.

Mezitli Plajları
Mezitli Plajları

Mezitli genel manada geniş bir sahil alanı özelliği taşımasa da, tertemiz denizi ve ince kumları sayesinde birçok plaja ev sahipliği yapar. Mezitli ilçesinde yer alan plajlar oldukça temizdir. Mezitli plajları sularının serinliği ve maviliği sayesinde özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olur. Kalabalıktan uzak bir plaj deneyimi için ziyaretçiler genelde hafta içi Mezitli plajları ilk tercihi olur.

Akdeniz’e bakan konumu sayesinde birçok plaj alternatifi bulunan bu güzel ilin en gözde tatil ilçelerinden biri de Mezitli’dir. Bu şirin ilçe denize kıyısı olan konumuyla ve birbirinden güzel plajlarıyla her yıl binlerce tatilciye ev sahipliği yapıyor. Daha çok yüksek katlı binaların bulunduğu ilçede yazlık alanların sayısı oldukça fazladır.

Mezitli Nerede?

Sırtını Toroslara yaslamış olan Mezitli Mersin il merkezine yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Akdeniz’e bakan sahilinde bulunan plajlarıyla ünlüdür.

Mezitli Plajları
Mezitli Plajları

Mezitli Plajlarında Tatil

Mezitli’de huzurlu bir Akdeniz tatili fırsatı, inanılmaz bir güzellik ve sizi içine çeken maviliği bulmanız mümkün. Mezitli’nin en çok bilinen plaj isimlerini sizler için sıraladık;

 • Soli Plajı
 • Tece Halk Plajı
 • Taşkıran Plajı
 • Plaj Beach-Strand
 • 100. Yıl Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı

  Mezitli Meşhur Plajlar
  Mezitli Meşhur Plajlar

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi Mezitli’de denize girebileceğiniz birçok plaj alanı bulunmakta. Yine burada hem eğlencenin hem de tatilin tadını çıkarmak isteyenler için Pompei Plajı da tatil severlerin tercihi arasında yer almaktadır.

Mezitli Soli Plajı

İsmini Mezitli’nin antik kentlerinden biri olan Soli Antik Kenti’nden almaktadır. Soli plajında ince kumlar yer alsa da bazı yerlerinde ufak tefek çakıl taşları da mevcuttur. Mezitli’nin diğer plajlarına kıyasla denizi daha dalgalıdır. Soli Plajı’nda yer alan olanaklara göz attığımızda şezlong, soyunma odası, şemsiye kiralama yerleri, tuvaletler, restoranlar ve ücretli duş alanlarının olduğunu söyleyebiliriz. Plaj çevresinde konaklama alanları çoğunlukta olduğundan özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Soli Plajı bir halk plajıdır bu sebeple giriş için ücret talep edilmemektedir.

Mezitli Soli Plajı
Mezitli Soli Plajı

Adını 3 km uzaklıktaki Soli Antik Kenti’nden alan bu güzel sahilde denize girmek ücretsizdir. Genellikle kum olmasına rağmen bazı yerlerde taşlık alanlar mevcuttur. Denizi genellikle dalgalıdır. Bu özelliğiyle deniz içinde oyun oynamak isteyen kişiler için idealdir. Sahilde şezlong ve şemsiye kiralamak, duş ve giyinme kabinleri ücretlidir. Yiyecek içecek hizmeti veren tesisler sayesinde keyifli bir gün geçirmek mümkündür. Hafta sonları oldukça kalabalık olabildiği için erkenden gitmek faydalı olacaktır.

Mezitli Tece Halk Plajı

Tece Halk Plajı bölgenin en çok tercih edilen plajlarından birisidir. Denize girişteki ilk alan çakıl taşlarından oluşur. Plajda piknik, kamp, yürüyüş gibi seçenekler ziyaretçilerin tercih edebileceği aktivitelerden bazılarıdır. Deniz suyunda zaman zaman kirlilik gözlemlense de belediye düzenli olarak temizlik çalışmalarını yürüterek bu sorunu ortadan kaldırmak için çabasını sürdürür. Duş, tuvalet, restoran ve soyunma kabinleri gibi temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bu plaj da halk plajı olduğundan girişi ücretsizdir.

Mezitli Tece Halk Plajı
Mezitli Tece Halk Plajı

Mezitli ilçesinin Deniz Mahallesi’nde yer alan Tece Halk Plajı 60 m ene ve 300 m uzunluğa sahip yapısıyla sık tercih edilen bir sahildir. Denize girerken çakıllı bir bölüm olsa da kumlarının ipeksi yapısı öncelikli tercih edilmesinin nedenlerinden biridir. Plajın diğer özelliklerinden bazıları şöyledir.

 • Ücretsiz giriş yapılabilir.
 • Özel otoparkı sayesinde araç ile gelinebilir.
 • Sadece denize girmek değil kamp, piknik ve yürüyüş için de idealdir.
 • Soyunma kabini, duş, tuvalet ve yiyecek içecek temin edilebilecek tesisler mevcuttur.

Zaman zaman dalgalar nedeniyle deniz suyu kirliliği olsa da belediyenin müdahalesi sonrası kirlenme ortadan kalkar.

Mezitli Taşkıran Plajı

Mezitli’nin en popüler plajlarından birisi olma özelliğini taşıyan Taşkıran Plajı, güzel bir gezi yaptıktan sonra denize girmek isteyen ve dinlenmek isteyen ziyaretçiler için ilk tercihlerden birisidir. Diğer plajlara kıyasla denizi daha sakindir, plajı ince kumludur ve denizi yavaş yavaş derinleşmektedir. Karayoluna yakındır bu sebeple restoran ve yemek alanlarına ulaşım kolaydır. Taşkıran plajına giriş tamamen ücretsizdir.

Mezitli Taşkıran Plajı
Mezitli Taşkıran Plajı

 

Bölgenin en popüler plajlarından biri olan Taşkıran plajı Viranşehir mahallesinde yer alır. Plaja giriş ücretsizdir. Soli Antik Kenti’ne oldukça yakın olması sebebiyle hem kültür gezisi hem de deniz tatilini aynı gün içinde yapmak isteyenlerin öncelikli durağıdır. Kumlu plajının genişliği sayesinde aynı zamanda piknik yapma imkanı da bulunur.

Birden derinleşmeyen denizi özellikle yüzme bilmeyen kişiler için avantajlıdır. Bu plajda duş, kabin ve yiyecek içecek tesisleri gibi imkanlar yoktur. Bu nedenle piknik yapmayı düşünmeyen kişiler plajın çevresindeki tesislerde ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Mezitli Plaj Beach Strand

Bu plaj ilçedeki en temiz suyuna ve en temiz kuma sahip plajdır. Tatil olmayan günlerde bile sıkça kalabalığa kucak açan bu plaj çoğunlukla ailelerin tercih ettiği bir plajdır. Plaj Beach Strand’e girişler ücretsizdir.

Mezitli Plaj Beach Strand
Mezitli Plaj Beach Strand

Mezitli 100. Yıl Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı

Mezitli’nin 100. Yıl tabiat parkında yer alan Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı, Mezitli’de bulununa plajlar arasında mavi bayrak özelliği bulunduran tek plajdır. Tabiat parkı içinde piknik yapma imkanı sunar, denizi hemen derinleşmez ve plajın büyük bir kısmını ince kum taneleri kaplar. Temel ihtiyaçlarınızı kolaylıkla giderebileceğiniz tuvalet, duş, soyunma odaları ve restoranlar içeren Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı genellikle ailelerin tercih ettiği bir plajdır. Giriş ücreti kişi bazında 3-6 TL iken araçlar için 6-162 TL arasında farklılık göstermektedir. Akdeniz’in incisi Mersin’e bağlı Mezitli ilçesinde dilediğiniz şekilde istediğiniz plajda huzurlu bir tatil yapabilirsiniz.

Mezitli 100. Yıl Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı
Mezitli 100. Yıl Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı

Mezitli 100. Yıl Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı

Mersin şehir merkezine 19,6 kilometre uzaklıkta olan 100. Yıl Gümüşkum Tabiat Parkı 75. Yıl Mahallesi’nin sınırları içerisinde yer alır. Tabiat parkının içinde yer alan 100. Yıl Gümüşkum Orman İşletmesi Plajı 50 m genişliğe, yaklaşık 700 m uzunluğa sahiptir. Sadece kumdan oluşan plajı ve berrak deniziyle tatilcilerin gözdesi haline gelmiştir. Kumsalın bir bölümünde Caretta Caretta kaplumbağaların yumurtlayabilmesi için özel bir alan bulunur. Tabiat parkının içinde yer alması sebebiyle ağaçlar arasında piknik yapmak mümkündür. Tuvalet, duş, soyunma kabinleri, restoranlar ve özel otopark Orman İşletmesi’nin sunduğu diğer olanaklardır. Bu plajın en büyük özelliği Mezitli ilçesinde bulunan ve mavi bayrak sahibi olan tek plaj olmasıdır. 100. Yıl Gümüşkum Tabiat Parkı’a giriş ücretlidir. Yayalar ve araçlar için çok uygun miktarlarda ücretlendirme yapılır.

Mersin Mezitli 100. Yıl Gümüşkum
Mersin Mezitli 100. Yıl Gümüşkum

Mezitli Plaj-Beach-Strand

Mezitli Plaj-Beach-Strand mavi bayrak sahibi olmamasına rağmen bölgenin en temiz plajı olarak kabul edilir. Deniz suyunun temizliği ve kumlarının doğallığı sayesinde her daim oldukça kalabalık bir ortam sunar. Plajın hemen yanındaki yürüyüş yolları sayesinde gece gündüz tercih edilen bir alandır. Bu plajda çocukların yüzebileceği bir alan olduğu için genellikle aileler tarafından tercih edilir. Plajın içinde duş, tuvalet, yemek gibi imkanlar bulunmadığı için çevrede bulunan işletmeler sayesinde bu ihtiyaçlar giderilebilir. Viranşehir Mahallesi’nde yer alan bu plaja giriş ücretsizdir.

Mezitli Plaj-Beach-Strand
Mezitli Plaj-Beach-Strand

Mezitli Pompei Beach

Denizle eğlenceyi bir arada bulmak isteyen tatilcilerin gözdesi olan Pompei Beach diğer plajlara nazaran farklı konseptiyle dikkat çekiyor. Özel hizmet sunan bu plajda duş, tuvalet, soyunma kabini ve restoran gibi hizmetler sunuluyor. Ahşaptan yapılmış yürüyüş yolları, kumsalda bulunan masalar ve çardaklar masalsı bir görüntü sunar. Bir yandan müzik eşliğinde eğlenirken diğer yandan içeceklerin yudumlanabileceği bu güzel plajda hizmetler ücretlidir. Plaj içinde her şey dahil konsept arayanlar için idealdir.

Mezitli Pompei Beach
Mezitli Pompei Beach

Mersin Çevresindeki Plajlar Listesi

READ  Tarsus Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yemişkumu Plajı | Mersin’de Eşşiz Güzelliğe Sahip

Gezicini

Toroslar Gezilecek Yerler

Gezicini

Tisan Plajı : Silifke’de Turkuaz Bir Cennet

Gezicini

Tarsus Plajları

Gezicini

Tarsus Gezilecek Yerler

Gezicini

Susanoğlu Plajı | Mersin

Gezicini

Silifke Plajları ve Koyları Listesi

Gezicini

Silifke Gezilecek Yerler | En Güzel Yerlerin Listesi !

Gezicini

Mut Gezilecek Yerler | Mersin Toros Dağlarının Batısında

Gezicini

Yorum Yaz