Image default
Ankara

Ankara Güvenpark | Nerede Nasıl Gidilir ? Gezi Rehberi ?

Ankara Güvenpark

Güvenpark Ankara
Güvenpark Ankara

Ankara Güvenpark konum olarak kentin tam merkezinde yer alır. Kızılay Meydanı olarak da anılan bu merkezde yer alan Güvenpark oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Parkın etrafında ve çeşitli yerlerinde yetişkin ağaçlar ve küçük havuzlar bulunur. Çocuk parklarını da barındıran Güvenpark’ın bir bölümünde otobüs durakları çalışıyor. Bu yüzden otobüs ve dolmuşlar için parkın bir bölümü kullanılmaktadır. Park, ismini büyük bir anıttan alır ve anıt Clemens Holzmeister adlı sanatçı tarafından yapılmıştır.

Güvenpark Meydan Anıtı
Güvenpark Meydan Anıtı

Altında Atatürk’ün “Türk, Öğün, Çalış, Güven” sözünün bulunduğu anıt Kurtuluş Savaşı’nı temsilen cepheye giden askerleri ve polis ve jandarma teşkilatını temsilen yapılmıştır. Gezi Rehberi Güvenpark ve Kızılay Meydanı, Ankara için merkezi konumdadır ve kentin yapılanmasında önemli bir yer tutar. Hem dolmuş durakları ve güzergah için merkezi bir yer hem de genel olarak merkezi bir buluşma noktasıdır.

Güvenpark Ankara
Güvenpark Ankara

Güvenpark Anıtı

Güvenpark Anıtı’nda yer alan iki heykel aslında bütünsel bir çalışmanın parçalarıdır. Heykeller geniş bir zemin üzerinde bulunur ve bu zeminin üzerinde farklı kabartmalar da mevcuttur. Öncelikle dikkat çeken silahlı iki asker heykelidir. Bunlar Türk milletinin jandarma ve polis gibi güvenlik güçlerine olan sarsılmaz güvenini temsil etmek için yapılmıştır.

Güvenpark Anıtları
Güvenpark Anıtları

Bu iki heykel 37 metre uzunluğunda bir zemin üzerinde yer alır. Zeminin ön yüzünde başka heykel ve kabartmalar da bulunuyor. Bu kabartmalarda Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadele anlatılıyor. Ayrıca insanın doğayı şekillendirmesi ve tarımsal faaliyetlerini temsilen kabartmalar da bulunuyor. Avusturyalı mimar Holzmeister tarafından bu heykellerin bir kısmı Avusturya’daki bir dökümhanede yapılmıştır.

Güvenpark
Güvenpark

Güvenpark Neyi Temsil Eder?

Güvenpark ve heykellerin büyük bir kısmı cumhuriyet kurulduktan kısa bir süre sonra yaklaşık olarak 1929 ve 1930 yılları arasında yapılmıştır. Bu açıdan heykeller ve Güvenpark Cumhuriyet dönemini temsil eden en önemli semboller arasındadır.

READ  Ankara Mogan Gölü
Ankara Güvenpark
Ankara Güvenpark

Ankara’nın başkent olması, Türk ulusu açısından önemi, Kurtuluş Savaşı ve güvenlik güçlerinin önemini yansıtan heykeller Türkiye’nin bir ulusal devlet olması açısından büyük bir önem taşıyor. Bu düşüncelerle özel olarak Avusturya’da yapılan heykeller de bunları temsilen yaptırılmıştır.

Güvenpark Gezilecek Yerler
Güvenpark Gezilecek Yerler

Başkentin Merkezi

Başkent Ankara’nın merkezinde yer alan Kızılay Meydanı, Ankara’daki pek çok caddenin kesişme noktasıdır. Cumhuriyet kurulduktan sonra 1929 tarihinde yapılan Kızılay binası eskiden meydanın bir köşesinde yer alıyordu. Ancak daha sonra bu bina yıkılmıştır. Güvenpark ise meydanın merkezinde bulunuyor. Kızılay meydanın doğusunda Ziya Gökalp Caddesi, batı yakasında Gazi Mustafa Kemal Bulvarı yer alıyor.

Güvenpark
Güvenpark

Meydanın kuzey ve güney eksenlerini kesen cadde ise Atatürk Bulvarı. Bütün caddelerin kesişiminde yer aldığı için Kızılay tam merkezi bir konumda bulunuyor. Güvenpark yakınlarında çeşitli otobüs ve dolmuş duraklarının yanı sıra aynı zamanda Metro ve Ankaray durakları da bulunuyor. Metro sistemi Ankara’nın ulaşımını rahatlatmakta önemli bir rol oynuyor.

Buluşma Noktası

Ankaralılar genel olarak bütün buluşmaları Güvenpark’ta ayarlar. Buradan şehrin her yerine gitmek oldukça kolaydır. parkın bir bölümüne fıskiyeler bulunur ve açıldığı zaman uçuşan güvercinlerle birlikte hoş bir görüntü oluşturur. Havuz genelde boş olsa da akşamları Güvenpark’ta oturmak da zevklidir. Her zaman çok sayıda simitçi ve çayının da bulunduğu mekanda dilediğiniz zaman çay içme şansınız var.

Ankara Güvenpark Buluşma
Ankara Güvenpark Buluşma

Ankara merkezi çok geniş bir alanı kapsamadığı ve şehir diğer pek çok kente göre daha düzenli olduğu için buradan yemek yemek ya da bir şeyler içmek için gidebileceğiniz pek çok mekana da kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Cumhuriyet dönemini temsil eden Güvenpark bu anlamda şehrin daha düzenli görünmesine de katkıda bulunur.

Ankara’da Görülecek Yerler

READ  Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

 

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Yenimahalle Gezilecek Yerler : Keşfedilecek Yerler Var!

Gezicini

Ulus Gezilecek Yerler | Ankara Ulus’ta Ne Yapılır

Gezicini

Tarihi Ankara Kalesi

Gezicini

Şereflikoçhisar Gezilecek Yerler

Gezicini

Polatlı Gezilecek Yerler : Muhteşem Yerlerin Listesi

Gezicini

ODTÜ Ormanı

Gezicini

Mavi göl Rekreasyon Alanı : Ankara

Gezicini

Kahramankazan Gezilecek Yerler

Gezicini

Haymana Gezilecek Yerler

Gezicini

Yorum Yaz