Image default
Konak

Gültepe’de Görülecek Yerler Var!

Gültepe’de Görülecek Yerler İzmir Konak’ın eski semti Gültepe zamanında gecekondu mahallelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. 1980 darbesinde en son teslim olan yerdir. Aynı zamanda kurtarılmış bölge olarak da biliniyor. Göçmenini, alevisini, kürdünü bir arada bulundurur. Yıldız Tilbe, Yavuz Bingöl, Özcan Deniz gibi ünlü isimler de bu semtte bir dönem bulunmuşlardır.

Gültepe
Gültepe

Gültepe Ulaşım ve Konum Bilgisi

Nasıl gidileceğine gelirsek; bu semt İzmir Konak’ta, Basmane Garı’nın yanındaki uzun bir caddenin sonundadır. İl merkezine 20 dakikalık uzaklıktadır ve Buca ile Bornova ilçelerinin arasında kalır. Konak Gültepe’nin aşağı tarafı diye bahsedilen yer ise İzmir’in meşhur Tepecik semtidir. Gültepe’de Görülecek Yerler

Gültepe Mahalleleri

Gültepe semtinde toplamında 13 mahallesi vardır.  

 • 26 Ağustos Mahallesi
 • Huzur Mahallesi
 • Mehmet Akif Mahallesi
 • Anadolu Mahallesi
 • Çınartepe Mahallesi
 • Millet Mahallesi
 • Murat Mahallesi
 • Atamer Mahallesi
 • Yavuz Selim Mahallesi
 • Zeybek Mahallesi
 • Saygı Mahallesi
 • Trakya Mahallesi
 • Ulubatlı Mahallesi
Gültepe Toros Meydanı
Gültepe Toros Meydanı

Konak Gültepe Görülecek Yerler

 • Toros Meydanı

Meşhur Toros Meydanı, hala sokak oyunları oynayan çocukları, delikanlıları, kahvehaneleri, kaya tırmanışı kadar yoran yokuşları, kalabalık sokakları, hala veresiye yazdıran bakkalları, çekirdek ile kapı önünde sohbet eden komşuluk ilişkileri, bağırarak bir şeyler satan esnafları ile Gültepe’de 50 – 60 yıl önceki insanların kültürünü canlı olarak görebilirsiniz.

Konak Asansör
Konak Asansör

Konak’ta Görülecek Önemli Yerler

Konak görülecek yerler açısından İzmir’in en önemli semtidir. Burada görülmeye değer birçok yer var. Aşağıda listelenen yerleri görmeden Konak’tan ayrılmayın.

READ  İzmir Tarihi Asansör - Zengin Tarihi Yapıt
Kızlarağası Hanı İzmir
Kızlarağası Hanı İzmir
 • Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı 1744 yılında Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırılmış fincanda pişirilen Türk kahvesi ile meşhur olan Han, Kemeraltı çarşısı içerisinde bulunur. Gültepe’de Görülecek Yerler  Han’a girer girmez sizi karşılayan tütsü ve kahve kokusu bambaşka bir hava katmaktadır.

Aziz Polikarp Katolik Kilisesi + St. Polycarp Catholic Church
Aziz Polikarp Katolik Kilisesi + St. Polycarp Catholic Church
 • St Polycarp Kilisesi

İzmir Kiliseleri İçerisinde bulunan heykeller ile, tablolar ve kilise tavanında bulunan fresk ile ayrıca hikayesi ile de St Polycarp İzmir Konak gezinizde görmeniz gereken bir yer. Kilise içindeki Hz. İsa’nın sarıldığı kefenin birebir aynısı buranın değerini arttıran etkenlerden biridir.

İzmir Fuar
İzmir Fuar
 • İzmir Kültürpark

İçinde İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’ni de bulunduran bu yer daha çok bir fuar alanı olarak bilinir. Müzenin içerisinde Helenistik, Arkaik, Klasik ve Roma dönemlerine ait antik eserleri görebilirsiniz. Kültürpark içerisinde Dikilitaş, Atatürk Açık Hava Tiyatrosu, lunapark ve hayvanat bahçesi de bulunur.

Pasaport Vapur İskelesi
Pasaport Vapur İskelesi
 • Pasaport İskelesi

Şu an körfez içi yolcu taşımacılığı için kullanılan Pasaport İskelesi, en güzel gün batımlarını görebileceğiniz yerlerden biridir. İskelenin hemen yanında da Cumhuriyet Meydanı bulunuyor.

Hisar Camii
Hisar Camii
 • Hisar Camii

1597 yılında Aydınoğlu Yakup Bey tarafından yaptırılış Hisar Camii pek turistik bir yer olarak görülmese de İzmir’e gelen turistlerin yüzde 75 gibi bir oranı burayı ziyaret eder. Kemeraltı Çarşısı içerisinde Kızlarağası Han’ı yanında olduğundan dolayı kolaylıkla ulaşılabilir. Camii önündeki restoran ve kafeler Kemeraltı’nın en çok tercih edilen mekanları arasındadırlar.

 

Alsancak
Alsancak
 • Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Alsancak Konak gece hayatının meşhur yeri olarak bilinen Gazi Kadınlar Sokağı’nın bulunduğu cadde olan Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmirlilerin en çok kullandığı ve Konak’ın en kalabalık caddesi olarak bilinir. Cadde üzerinde bulunan balık restoranları, kafeler, alışveriş mağazaları caddeyi ziyaret etmek için bahaneniz olabilecek niteliktedirler. Bu caddeyi gezip gece hayatını da görmek için Gazi Kadınlar Sokağı’nda bulunan ilginç isimli mekanlarda da vakit geçirirseniz İzmir Konak gezi turunuza harika bir gün eklemiş olursunuz.

READ  Basmane : İzmir'in Tarihi Kalbi

Gültepe Çevresindeki Yakın Gezilecek Yerler

Benzer Görülmesi Gereken Yerler

Tepecik Gezilecek Yerler – İzmir’in Hızlı Semti

Gezicini

Küçükyalı Sahili, Konak

Gezicini

Konak’ta Görmeniz Gereken En Güzel 9 Yer

Gezicini

Konak Kemeraltı Çarşısı

Gezicini

Konak Kahramanlar

Gezicini

Kızlarağası Hanı

Gezicini

Karataş – Konak ; Kültürel ve Ticari Açıdan Önemli Nokta

Gezicini

KadifeKale – Kadife Dağının Eteklerinde Kurulan Kale

Gezicini

İzmirde Gezilecek En Güzel Yerler : İzmir’de Ne Yapılır?

Gezicini

2 Yorumlar

Aleyna 10 Aralık 2020 at 13:26

Gerçekten tavsiye ediyorum. Mutlaka gidip görmeniz gereken bir yer.

Cevapla
Aleyna 10 Aralık 2020 at 13:27

Harika bir mekan gezip görmeniz gerekiyor mutlaka memnun kalacaginızdan eminim

Cevapla

Yorum Yaz